#احمد_قندچی

شانزدهم آذر
#یک_روز_تاریک_با_سه_نام_روشن

شانزدهم آذر
#نماد_مقاومت_عرفی_علیه_استبداد

#شانزدهم_آذر#روز_دانشجو؛ "#ما_صدای_تاریخیم"

#روز_دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه #دانشجو (#مصطفی_بزرگ‌نیا و#احمد_قندچی و #مهدی_شریعت_‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) دردانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

سه کشته شانزدهم آذر، مصطفی بزرگ‌نیا (۱۹ ساله)، مهدی شریعت‌رضوی برادر#پوران_شریعت_رضوی؛همسر #دکتر_علی_شریعتی (۲۱ ‌ساله) و احمد قندچی (۲۰ ساله) از فعالان حزب توده و جبهه ملی بودند. این سه در کنار هم در گورستان شهر ری دفن شده‌اند. ۱۶ آذر را مظهر جامعه عرفی ایران و اعتراض به استبداد و خفقان می‌خوانند.

هرچند در این روزگار تلاش برخی دانشگاه‌ها برای غیرسیاسی کردن فضای دانشگاه در روز #۱۶آذر و برگزاری مراسمات و جشن هایی مثل مسابقه آشپزی؛استندآپ کمدی؛دابسمش و گروه تئاتر مش اسماعیل در نوع خود قابل توجه است.

درود بر تمامی دانشجویان واقعی و مطالبه گر و گرامی و نکو داشت #شهدای_دانشجو و #جنبش_دانشجویی و تمامی#فعالان_دانشجویی و#کنشگران_اجتماعی_ایران در طول تاریخ.

2💬

.
دانشجو و نظام سلطه

روز دانشجو، یادآور شهادت سه آذر اهورایی دانشگاه ،شهیدان مهدی شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ‌نیا است.
دانشجویانی که با اهداء خون خود، نهال جوان مبارزه با نظام سلطه را آبیاری نمودند.

از نیکسون،تا ریگان، بوش پدر و پسر تا اوباما و آخرین ایشان ترامپ تاجر، همگی یک محور مشترک در سیاست خارجی خود را دنبال نموده اند. و آن تلاش ایشان در استیلای بر سایر ملت ها به ویژه غرب آسیا است. چه آنکه بدون تسلط بر این منابع،بدهکارترین کشور دنیا چگونه می تواند هزینه های جنگ طلبانه ی خود را مدیریت نماید؟

استکبارستیزی، عدالت طلبی و حمایت از مستضعفان در اقصی نقاط عالم از آرمان‌های ذاتی جنبش دانشجویی است که با فاصله گرفتن از این شعارها عملا بسیاری از نهادهای پیشران همچون دفتر تحکیم وحدت به دولتی شدن گرائید و عملا از فضای دانشگاه حذف شد.
سابقه اندک اینجانب در انجمن اسلامی دانشجویان در سالهای 75تا 77 بیانگر آن است، همواره ذینفعانی در خارج دانشگاه در قالب احزاب سیاسی به دنبال جذب و تطمیع آراء دانشجویان به سوی خود بوده اند.تجربه نشان داد پاسخ مثبت به این جریان های خارج از محیط دانشگاه،عملا پویایی و استقلال جنبش دانشجویی را تحدید و تهدید نموده است.

اگر چه در این مجال امکان بسط بیش از این، پیرامون جنبش دانشجویی وجود ندارد، ولی چکیده ی سخن آن است که احیای این جنبش، نیازمند وفادارای و تلاش تشکل های دانشجویی در تحقق آرمان های مردم ایران اسلامی که همانا اسلامیت، جمهوریت نظام و در امتداد آن اسکتبارستیزی و دفاع از مظلوم و عدالت طلبی است.

#شانزده_آذر
#روز_دانشجو
#دانشگاه
#نیکسون
#نظام_سلطه
#مهدی_شریعت_رضوی
#احمد_قندچی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#جمهوری_اسلامی_ایران

0💬

.
سه قطره خون...۱۶ آذر ۱۳۳۲
از مجموعه عکسهای آزاده اخلاقی با عنوان«به روایت یک شاهد عینی» در مورد کشته شدن سه دانشجوی دانشگاه تهران.
#آذر_شریعت_رضوی، #مصطفی_بزرگ_نیا،#احمد_قندچی
#روز_دانشجو
#سه_قطره_خون❤️❤️❤️ #دانشجو
#شهیدان_وطن🌷
#سه_قطره_خون
#آزادی

4💬

Loading...

🏴#روز_دانشجو تبريک ندارد!

احتمالا عده زيادى از افرادى كه روز #دانشجو را تبريک ميگويند دليل ثبت اين روز را نميدانند!
و عجیب تر از آن برگزاری جشن های متعدد در دانشگاه ها بدون پرداختن به فلسفه اصلی این روز است
١٦ آذر ماه، به یاد سه دانشجو [#مصطفی_بزرگ‌نیا و #احمد_قندچی و #مهدی_شریعت‌رضوی] که در تظاهرات و هنگام اعتراض به دیدار رسمی "#ریچارد_نیکسون" معاون #رئیس‌_جمهور وقت #آمریکا و همچنین از سرگیری روابط #ایران با #بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران توسط نيروهاى #رژیم_شاه بشهادت رسیدند، با عنوان روز دانشجو گرامی داشته می‌شود.
.
روحشان شاد، يادشان گرامى...

10💬

‍ روز دانشجو تبريک ندارد!

١٦ آذر ماه، به یاد سه دانشجو [مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی] که در تظاهرات و هنگام اعتراض به دیدار رسمی "ریچارد نیکسون" معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران توسط نيروهاى امنيتى کشته شدند، با عنوان روز دانشجو گرامی داشته می‌شود.

روحشان شاد، يادشان گرامى...
#روز_دانشجو
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#شریعت_رضوی
#شانزده_آذر
#ریچارد_نیکسون
#رییس_جمهور_آمریکا
#معاون_رئيس_جمهور_آمریکا
#دانشگاه_تهران

1💬

...
قلمها شکسته و ابتذال هم بر دانشگاه هم بر مطبوعات حاکم است..دو تاریخ داریم یکی تاریخ ظاهری که در آن دانشگاهی هست و استادی و کلاسی..و همه چیز بر وفق مراد است.‌دیگری تاریخ واقعی دانشگاه که در آن به دانشگاه حمله می شود و همه چیز امنیتی است..ماموران پلیس به دانشگاه حمله میکنند و همه جا غرق ابتذال و ظلم است...
آنچه بین تاریخ واقعی و ظاهری است سیلی از خون است...
#آواز_کشتگان #رضا_براهنی
بازسازی ۱۶ آذر ۱۳۳۲ حمله به دانشکده فنی دانشگاه تهران توسط آزاده اخلاقی با عنوان به روایت یک شاهد عینی....سال هشتاد و هشت..
#شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ نیا
#احمد_قندچی
#روز_دانشجو

4💬

Loading...

((گفته می شود این فیلم تاسف آور مربوط به روز دانشجو در دانشگاه آزاد نجف آباد است.))
#به_کجا_میرویم؟
تحریف تاریخ داستان تلخی است که در کشور ما سابقه زیادی دارد.
اما تحریف تاریخ #روز_دانشجو داستان غم انگیزی است که خیلی زود رخ داد!
قرار بود سالروز شهادت سه تن از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران مناسبتی باشد برای گرامیداشت روز دانشجو و یادآور مبارزه با استکبار و استبداد و سلطه جویی، اما از چندین سال پیش و بصورتی مرموز با تحریف مناسبت و عنوان روز دانشجو از سوی برخی جریانات و تشکلهای دانشجویی آرام آرام روز دانشجو را تبدیل به جشن روز دانشجو!! نمودند. تا با برگزاری مسابقات ماست خوری و شعبده بازی و لطیفه گویی و سایر کارهایی که در سیرکها می توان دید، روز دانشجو که ذاتاً اتفاقی سیاسی در تاریخ ایران است تبدیل به یک جُنگ شادی شود!!
دور کردن دانشجویان از موضوعات سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و تشویق آنها به غیر سیاسی بودن، دوری از فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی دردی است که بر سینه دانشگاه سنگینی می کند. دانشجویان از #مطالبه_گری به بی تفاوتی، از #تحصیل_علم به مدرک گرایی، از #فعالیت_سیاسی_فرهنگی به وقت گذرانی در دانشگاه رسیده اند و در یک کلام چیزی از دانشگاهها باقی نمانده است جز یک پوسته ظاهری و اسم و عنوان.
در واقع دانشگاه با پذیرش بی رویه و #هضم_نخبگان در حجم انبوه پذیرش شدگان دانشگاه و اعمال سیاستهای غلط در حوزه پرورش دانشجویان، امروز تا حد زیادی خالی از محتوا شده است.
و براستی باور دارم که برای این دانشگاه و این دانشجو برگزاری مراسمی بعنوان روز دانشجو با شرحی که در بالا گفته شد، تقریبا بی مناسبت است. اگر #احمد_قندچی و #آذر_شریعت_رضوی و #مصطفی_بزرگ_نیا و علی شریعتی و مصطفی چمران دانشجو بودند پس اینهایی که امروز با رتبه های بالای صد هزار به صندلی های دانشگاه تکیه زده اند چه کسانی هستند؟! یاد و خاطره تمامی دانشجویان راستین در تمامی اعصار گرامی باد.

20💬

.
#ورق_بزنید
#دانشجو_جان روزت گرامی☺️🌹
.
#یک_برش_تاریخچه😞:
.
💡...صبح ورود نيکسون يکي از روزنامه‌ها در سرمقاله خود
تحت عنوان «سه قطره خون» نامه سرگشاده اي به نيکسون نوشت که فوراً توقيف شد.
در اين نامه سرگشاده ابتدا به سنت قديم ما ايراني ها اشاره کرده بود که «هرگاه دوستي از سفر مي آيد يا کسي از زيارت باز مي گردد و يا شخصيتي بزرگ وارد مي شود، ما ايرانيان به فراخور حال در قدم او گاوي يا گوسفندي قرباني مي کنيم.»
آن گاه خطاب به نيکسون گفته شده بود:«آقاي نيکسون وجود شما آن قدر گرامي و عزيز بود که در قدوم شما #سه_نفر از بهترين جوانان اين کشور يعني دانشجويان دانشگاه را قرباني کردند!»💡
.
.
#مهدی_شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#شانزده_آذر✌️
#دانشجو_زنده_است ✌️
#روز_دانشجوی_ضد_استکبار✌️

0💬

...
یاران دبستانی دیروز راه خودشان را پیدا کردند. اینک تو باید راه خود را پیدا کنی. آینده در دستان توست ، آینده ات را خودت بساز ✌️👈💪
.
ما یار... یار... یار دبستانی...
ما کاشف جدایی شب از ماه
رویای ما نوشتن اسمت بود
بر صندلی خسته‌ی دانشگاه

بحث و کتاب خواندن ِ در کافه
سوهان به جای خالی ناخن‌ها
رگبار «تیر» در وسط کوچه
معنای گفتگوی تمدن‌ها!

آتش گرفته بود شب غمگین
از رقص عاشقانه‌ی ما با باد
من توی انفرادی بی رویا
تو توی کوچه‌های امیرآباد

بر گونه‌ات کبود غروبی تلخ
از سیلی ِ رها شده‌ی «حاجی»!
در آسمان ِ ابری ِ دانشگاه
خورشید ِ بی تفاوت ِ اخراجی...
.
"سید مهدی موسوی"
بخشی از شعر بلند سفرنامه‌ی دو
.
روز دانشجویانی که هنوز اهل تفکرند و از تبار آزادی، با هر گرایش اجتماعی و سیاسی و از هر گروه و دسته ای، مبارک باد ... 👨🎓👩🎓 🙏🌹
.
.
@shahryaranjavan
@seyed.mehdi.moosavi
#روز_دانشجو #روز_دانشجو_مبارک #شانزده_آذر #احمد_قندچی #شریعت_رضوی #مصطفی_بزرگ_نیا #دانشگاه #هدف #آرمان_گرایی #دانشجو #آینده #جنبش #سید_مهدی_موسوی #۱۶آذر

5💬

Loading...

حدود نیم ساعت از #روز_دانشجو گذشت...
خیلی ها به هم #تبریک گفتند.
اما خداييش این روز خیلی هم تبریک ندارد!! احتمالا عده زيادى از افرادى كه روز دانشجو را تبريک ميگويند دليل ثبت اين روز را نميدانند!
و عجیب تر از آن برگزاری جشن های متعدد در #دانشگاه ها بدون پرداختن به #فلسفه اصلی این روز است.
١٦ آذر ماه، به یاد سه دانشجو [#مصطفی_بزرگ_‌نیا و #احمد_قندچی و #مهدی_شریعت‌_رضوی] که در تظاهرات و هنگام اعتراض به دیدار رسمی "#ریچارد_نیکسون" معاون #رئیس‌_جمهور_وقت_آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با #بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در #دانشگاه_تهران توسط نيروهاى رژیم شاه بشهادت رسیدند، با عنوان روز دانشجو گرامی داشته می‌شود.
جالب اینکه یک روز بعد،نیکسون در همان دانشگاه #دکترای_افتخاری #حقوق گرفت!! روحشان شاد، يادشان گرامى...
#فرهاد_بابایی

1💬

.
#مظلوم بودن یعنی همین.
مظلوم بودن یعنی اینکه جانت را به خاطر مقابله با #آمریکا و مخالفت با از سرگیری رابطه با #انگلیس و استقلال میهن در طبق اخلاص بگذاری و بعد پای ثابت سخنرانی های مراسمت #صادق_زیباکلام باشد با حرف های تکراری اش که حکایت از دل باختگی به آمریکا و انگلیس دارد.
دوستانی که زیادی دل باخته #شاهنشاه آریا مهر هستند و تاریخشان را از #من_و_تو و #بی_بی_سی_فارسی میگیرند بد نیست حداقل از طریق ویکی پدیا این قسمت تاریخ را مطالعه کنند.
جالب است دانشجویانی که هر سال در 16 آذر مشغول کشیدن جیغ بنفش در آمفی تئاتر دانشگاه ها هستند حتی نمیدانند شانزده آذر چگونه شانزده آذر شد.(برای اطلاع دقیق تر رجوع شود به فیلم مستند #آذرخش از کارهای دوست عزیزم آقای سیامک مختاری )
پ ن : عکس بالا عکسی بازسازی شده از حادثه 16 آذر توسط خانم #آزاده_اخلاقی است.
#آذر_شریعت_رضوی #مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی #16آذر

1💬

علم بهتر است یا ثروت?!
نمی دونم هنوزم برای موضوع انشا این سوال مطرح می شه یا نه?! ولی من خیلی سال پیش, وقتی با اسکناس پنجاه تومنی خیلی چیزا می شد خرید, در عالم کودکی به سر در دانشگاه تهران نگاه می کردم و با خودم می گفتم حتما هر کی بره دانشگاه پولدارم می شه دیگه!!!!!
در ضمن روز دانشجو رو به اونایی که قید پول رو زدن و رفتن دنبال علم تبریک می گم!
#دانشگاه #روز_دانشجو #شانزده_آذر #جوانان #آینده #ایران #اشتغال #بیکاری #پول #ثروت #اسکناس #دانشگاه_تهران #آموزش_رایگان #دانشگاه_پولی #شهریه #خوابگاه #حقوق_شهروندی #تهران #مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی #آزادی_بیان #آزادی_اندیشه #قانون_اساسی

3💬

Loading...

در گذشته،چه گذشته و در روز دوشنبه شانزدهم آذر هزار و سیصد و سی و دو چه اتفاقی افتاده‌ است که بهش می گویند #روز_دانشجو ؟ خدمت تون عارض ام که در روز یادشده،دانشجویان دانشگاه تهران،نسبت به سفر رسمی " ریچارد نیکسون " معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط با دولت بریتانیا ( حدود چهارماه پس از کودتای بیست و هشتم مرداد همان سال ) تظاهرات اعتراض آمیزی برپا کرده اند که " مطابق معمول و طی یک رسم و سنت دیرینه و دیرپا ! " در حکومت های خودکامه،نیروهای سرکوبگر به سرکوب تظاهرات‌ پرداخته و طی آن سه نفر از دانشجویان معترض به نام های مصطفی بزرگ نیا،احمد قندچی و مهدی شریعت را،کشته شده اند.یادشان گرامی
#روز_دانشجو
#شانزدهم_آذر
#شانزدهم_آذر_۱۳۳۲
#کودتای_۲۸_مرداد_۱۳۳۲
#هفتم_دسامبر_۱۹۵۳_میلادی
#در_گذشته_چه_گذشته
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#مهدی_شریعت
#ریچارد_نیکسون
#واترگیت
#رسوایی_واترگیت
#رضا_علیپور_متعلم

1💬

بسمه تعالی
۱۶آذر۹۶
پيامبر صلي الله عليه و آله : النّاسُ رَجُلانِ : عالِمٌ و مُتَعَلِّمٌ و لاخَيرَ فيما سِواهُما
پيامبر صلي الله عليه و آله :مردم دو گونه اند : دانشمند و دانشجو ، و در جز اين دو دسته خيرى نيست .
بخش اول
روز #دانشجو مثل هرسال اما امسال کمی بیشتر به این روز دقت کردم
در چنین روزی #مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی سه دانشجو #مطالبه_گربرای مقابله با استبداد و زور #شهید شدند.
از امسال قدر وارزش این دانشجو بودنو بیشتر میدونم
بخش دوم
باید بگم هر کسی که به دنبال دانش باشه بهش میگن دانشجو(از فضل شیخ ما این است شیر ناخورده گفت شیرین است!!!)
امروز من رفته بودم دنبال علم اونم چه علمی، علم و مهندسی مواد، نمایشگاه #ایران_متافو !!! یکی از مفیدترین نمایشگاه ها برای من بود چون چهره ای جدید از صنعت و بازار کار رو برام نشون داد و کلی مطالب آموزشی در کنار دوست خوبم صادق جعفری جبلی یاد گرفتم.
پیشنهاد میکنم هر متالورژی ک این مطلبو میخونه حتما هرسال این نمایشگاهو شرکت کنه!
(انگار کلیدو از گردن ننه بزرگش باز کرده😅)
#ریخته_گری #متالورژی #فولاد #چدن #کارخانجات #فولاد_مبارکه #سپاهان #تراکتورسازی #فلزات_غیرآهنی

3💬

Loading...

روز دانشجو
ضیاء نبوی همچنان در زندان و مهدیه گلرو همچنان محروم از حق تحصیل ـ طراوت فکر کنشگرانه:مهدیه گلرو، ستاره‌ای در میان دانشجویان ستاره‌دار..ـــ واما روز دانشجو‌🔽
‌‌.
‌‌شانزدهم آذرماه 1332 دانشجويان دانشگاه تهران به نشانه اعتراض به تجديد روابط سياسي ايران و انگلستان، سخنان اهانت آميز دادستان محكمه نظامي به مصدق و اعلام برنامه ديدار ريچارد نيكسون از ايران ،دردانشكده فني اجتماع كردند که به دستور دولت كودتای 28 مرداد ،به گلوله بسته شدند.
.
در اين تيراندازي سه دانشجو بنامهای #مصطفی_بزرگ_نیا (کمونیست) ، #مهدی_شریعت_رضوی (ملی گرا و مصدقی) و #احمد_قندچی (ملی مذهبی) کشته شدند که به همین مناسبت این روز بنام دانشجو ثبت شده است.
.
بعد ازانقلاب هر ساله در این روز برنامه هایی در دانشگاه های مختلف با حضور سیاسیون برگزار میشود که مهم ترین آنها حضور رئیس های جمهور در دانشگاه تهران است.
.
این برنامه ها همواره با حاشیه هایی همراه بوده است. تقریبا همه ساله طیف بسیجی در دانشگاه ها و محیط های فرهنگی و علمی در اقلیت محض هستند.
.
صداسیما نیز که در دست جناح اقلیت است با پوشش موردی و سانسور های هدف دار سعی دارد تا جای اقلیت و اکثریت را عوض کند.
.
این روز هرساله بنوعی دارای فضای امنیتی برای نظام است و چماق داران و اوباش بسیجی با حمله به جلسات جناح مخالف سعی دارند تا صدای منتقدان را خفه کنند.
.
#تاریخ #تاریخی #روز_دانشجو #روزدانشجو #ایران #دانشگاه #دانشگاه_تهران

4💬

********
.
.

صحنه بازسازی‌شده از کشته شدن #آذر_شریعت‌رضوی،
#مصطفی_بزرگ‌نیا و #احمد_قندچی-۱۶ آذر سال۱۳۳۲-دانشکده فنی دانشگاه تهران
.
. .
روز«دانشجو»گرامی و زنده باد .
. .

١٦آذر | روز #دانشجو "سه دانشجو چند ماه بعد از كودتاى ٢٨مرداد و در اعتراض به از سرگيرى روابط ايران با بريتانيا كشته مى شوند!
١٦آذر ١٣٣٢ است. حكومت رضاشاه سركوب و فضاى سياسى كمى بازتر شده. فعاليت هاى سياسى دانشجويان به نسبت افزايش پيدا كرده است. رابطه ى ايران با بريتانيا كه در دوران نخست وزيرى مصدق قطع شده بود، مجدد شكل مى گيرد و نيكسون (به نيابت از رئيس جمهور وقت آمريكا) براى مذاكره به ايران مى آيد. بعد از انتشار اين خبر دانشجويان مخالف، به اعتراض دست مى زنند. اين اعتراضات توسط دولت سركوب مى شود. نيروهاى ارتش وارد دانشگاه مى شوند و عده اى از دانشجويان را در كلاس هاى درس و محوطه ى دانشگاه دستگير و بازداشت مى كنند. در اين درگيرى هاست كه سه دانشجو در دانشكده فنى تهران كشته مى شوند." اين بود خلاصه اى از وقايع ١٦آذر كه اكنون به آن روز دانشجو مى گوييم. روزى كه آزادى، عدالت، اعتماد بر خود و كوتاه كردنِ دستِ بيگانه به دستان دانشجويان مطالبه مى شود. دانشجويانِ شجاعى كه شايد اين روزها دغدغه هاشان را اشتباه معنا كرده باشند. به نفعِ خود. در مسيرى كه خودشان خط كشى كرده اند. مثلِ هميشه. اما بايد بدانند كه قطعا نمى توانند آزادى را اشتباه معنا كنند، عدالت را اشتباه معنا كنند. دانشگاه را اشتباه معنا كنند.
.

#دانشگاه_زنده_است
.
************

14💬

Loading...

.
احتمالا اسم پوران شریعت رضوی را از کتابهای دبیرستان به یاد بیاورید
همسر دکتر علی شریعتی.
اما نکته ای که شاید ندانید این است که ایشان خواهر مهدی(آذر)شریعت رضوی از شهدای شانزده آذر هستند
.
در دو پست،دو روایت از آن روز را با شما به اشتراک میگذاریم
.
فضاسازی(زمان زیادی از کودتا مرداد نگذشته،ملی مذهبی ها در بین دانشجوها مقبولیت خوبی بدست آورده اند و اعتراضات به سفر #نیکسون باعث حضور نظامیان برای کنترل اوضاع در #دانشگاه شده است
.
پوران شریعت رضوی برای روز شانزده آذر، روایتی دقیق از ماجرا بیان میكند:
.
“روز #شانزده_آذر دو دانشجو، از پشت پنجره كلاس برای چند سرباز شكلك درمی‌آورند و آنها را مسخره می‌كنند. وقتی سربازان برای بردن دانشجویان وارد كلاس می‌شوند، استاد شمس ملك‌آرا مقاومت می‌كند و جریان را به اطلاع ریاست دانشكده می‌رساند.
.
مهندس خلیلی، ریاست دانشكده اجازه ورود به سربازان نمی‌دهد و دكتر رحیم عبادی، معاونت دانشكده را موظف می‌كند كه در صورت ورود سربازان به كلاس، زنگ دانشكده به نشانه اعتراض نواخته شود.” اتفاق می‌افتد و زنگ اعتراض در تمام دانشكده شنیده می‌شود، دانشجویان در راهروهای دانشكده به یكدیگر می‌رسند
و شعار "مصدق پیروز است- #شاه پفیوز است"

بلندتر از هر فریاد دیگری شنیده می‌شود. شعاری كه مجوز تیراندازی به سربازان می‌دهد و سه شهید و ده‌ها مجروح در راهروهای دانشكده فنی بر جای می‌گذارد. آذر شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا در همان راهروی دانشكده جان می‌دهند و #احمد_قندچی ساعاتی بعدتر و در بیمارستان: "آذر به ضرب یك گلوله در قلب و فرو رفتن سرنیزه در پای راست، شهید می‌شود. من آن زمان #مشهد بودم و برادر بزرگترم، دكتر غلامرضا شریعت كه دانشجوی پزشكی بود از جریان باخبر می‌شود. برادر بزرگترم به دامان یكی از اقوام نظامی‌- سرهنگ فرجاد- پناه می‌برد تا از سرنوشت آذر مطلع شود.
.
جسد آذر نه در بیمارستان ارتش بود و نه در پزشكی‌قانونی. پس از پیگیری‌های برادرم و سرهنگ فرجاد و خانواده بزرگ‌نیا، اطلاع دادند كه جسد آذر(مهدی) و بزرگ‌نیا در گورستان خاوران دفن شده است.
با وساطت سرهنگ فرجاد و برادر نظامی ‌بزرگ‌نیا، اجازه نبش قبر می‌دهند و روز بعد آذر و بزرگ‌نیا را در امامزاده عبدالله شهرری، غریبانه به خاك می‌سپارند
.
ادامه دارد..
.
#سه_قطره_خون
.
#سیاست_نوین
#روزدانشجو #روز_دانشجو #16آذر #مهدی_شریعت_رضوی

12💬


روز دانشجو‌

‌‌شانزدهم آذرماه 1332 دانشجويان دانشگاه تهران به نشانه اعتراض به تجديد روابط سياسي ايران و انگلستان، سخنان اهانت آميز دادستان محكمه نظامي به دكتر مصدق و اعلام برنامه ديدار ريچارد نيكسون از ايران ، دردانشكده فني اجتماع كردند که به دستور دولت كودتای 28 مرداد ، به گلوله بسته شدند.در اين تيراندازي سه دانشجو بنامهای #مصطفی_بزرگ_نیا (کمونیست) ، #مهدی_شریعت_رضوی (ملی گرا و مصدقی) و #احمد_قندچی (ملی مذهبی) کشته شدند که به همین مناسبت این روز بنام دانشجو ثبت شده است.
بعد ازانقلاب هر ساله در این روز برنامه هایی در دانشگاه های مختلف با حضور سیاسیون برگزار میشود که مهم ترین آنها حضور رئیس های جمهور در دانشگاه تهران است. این برنامه ها همواره با حاشیه هایی همراه بوده است. تقریبا همه ساله طیف بسیجی در دانشگاه ها و محیط های فرهنگی و علمی در اقلیت محض هستند. صداسیما نیز که در دست جناح اقلیت است با پوشش موردی و سانسور های هدف دار سعی دارد تا جای اقلیت و اکثریت را عوض کند.
این روز هرساله بنوعی دارای فضای امنیتی برای نظام است و چماق داران و اوباش بسیجی با حمله به جلسات جناح مخالف سعی دارند تا صدای منتقدان را خفه کنند.
#تاریخ #تاریخی #روز_دانشجو #روزدانشجو #ایران #دانشگاه #دانشگاه_تهران

15💬

تصاویر و شعارهای این روزها بعداز گذشت 64 سال از #روز_دانشجو #16_آذر. -تصویر اول از مجموعه عکس #آزاده_اخلاقی با عنوان"به روایت یک شاهد عینی" به یاد سه دانشجو، #مصطفی_بزرگ_نیا و #آذرشریعت_رضوی هوادار #حزب_توده و #احمد_قندچی هوادار #جبهه_ملی_ایران که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط #ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ حدود چهار ماه پس از #کودتای۲۸مرداد همان سال در #دانشگاه_تهران کشته شدند. -ما در خوابگاه‌ها و در بدن های خودمان حتی، به نام #آزادی و #عشق جنگیده ایم.
#روزدانشجو #زنان -در من سیصدهزار #بلوچ آواره اند نمیبینید؟
#پرفرمنس_اعتراضی_دانشجویان
#دانشگاه_تهران - #راه_سبز_امید:نه فقط حاکمان، مأیوسان و بریدگان از #جنبش_سبز نیز باید «ببینند». -تدبیر این وزارت/علم است یا تجارت
#دانشگاه_تهران -تجمع دانشجویان #دانشگاه_نفت مقابل #وزارت_نفت#الزام_به_استخدام -امروز قرار بود مراسمی به مناسبت روز دانشجو در #دانشگاه_قم برگزار بشه که دانشجویان اومدن و وقتی دیدن مراسم به صورت تفکیک جنسیتیه سالن رو ترک کردن.
#تفکیک_جنسیتی_ممنوع - #دانشگاه_خوارزمی آغاز تجمع گسترده دانشجویان در اعتراض به کالایی سازی آموزش. -تجمع دانشجويان #دانشگاه_شريف در اعتراض به كالايي سازي آموزش به مناسبت روز دانشجو.
#کالایی_سازی_آموزش_ممنوع
#دانشگاه_معترض_است
#جای_دانشجو_زندان_نیست

3💬

📷 صحنه‌ی بازسازی‌شده واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و شهادت #مصطفی_بزرگ_نیا، #احمد_قندچی و #مهدی_شریعت_رضوی 🔺پروژه عکاسی از صحنه‌های بدون عکس تاریخ معاصر

#مرگ_بر_آمریکا
#روز_دانشجو

0💬

.
ما دوران تاریکی را می گذرانیم. دورانی که در آن قلمها شکسته، نفسها در سینه ها حبس شده و ابتذال هم بر دانشگاهها و هم بر مطبوعات حاکم است... دانشگاه های ما به ویژه دانشگاه تهران که مادر دانشگاههای کشور است، دوتاریخ دارند. یکی تاریخ ظاهری آنها که طبق آن‌ دانشگاهی هست واستادی هست و دانشجویی هست و یادگیری علم هست و همه چیز بروفق مراد پیش می رود. و دیگری تاریخ واقعی دانشگاه که طبق آن حمله به کلاسهای دانشگاه به وسیله ی پلیس است و حضور گارد در دانشگاه است و یورش مأموران سازمان امنیت به خوابگاههای دانشجویان است... .
.
بین آن تاریخ ظاهری و تاریخ واقعی دانشگاه، سیل خون جاری است.
.
#آوازکشتگان #رضابراهنی .
عکس: #آزاده_اخلاقی
.
#شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#۱۶آذر
#روزدانشجو

2💬

#سه_آذر_اهورایی

#شهید #احمد_قندچی

شهید #مصطفی_بزرگ نیا

شهید #مهدی_شریعت رضوی #آذر

یار دبستانی من، با من و همراه منی
چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی

حک شده اسم من و تو، رو تن این تخته سیاه
ترکهٔ بیداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما

دشت بی‌فرهنگی ما، هرزه تموم علفاش
خوب اگه خوب، بد اگه بد، برده دلای آدماش

دست من و تو باید این، پرده‌ها رو پاره کنه
کی می‌تونه جز من و تو، درد ما رو چاره کنه؟

یار دبستانی من، با من و همراه منی
چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی

حک شده اسم من و تو، رو تن این تخته سیاه
ترکهٔ بیداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما

به مناسبت شانزده آذر روز دانشجو

3💬

روز دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو (مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.
#دانشجو #روز_دانشجو #ایران #مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی #ریچارد_نیکسون #ایالات_متحده_آمریکا #بریتانیا #16آذر #دانشگاه_تهران #تاپ724 #top724

2💬

//
.
.
#شانزدهم_آذر یاد و‌خاطره سه دانشجوی #حزب_توده و #جبهه_ملی_ایران که توسط #رژیم_پهلوی قبل از وقوع انقلاب از #قطار_انقلاب پیاده شدند را گرامی میداریم.
خوشا بحالشان که با عزت پیاده شدند و‌گرنه یا همچون اعضای حزب توده از انقلاب رانده و ترک‌ وطن می کردند یا همچون #مهدی_بازرگان و‌اعضای #نهضت_آزادی آماج حملات #سید_محمد_خاتمی در #روزنامه_کیهان و مسلمان آمریکایی معرفی یا بدست #خلخالیِ اصلاح طلب اعدام یا توسط #شریعتمداری ٬ فتنه گر وجاسوس معرفی می شدند.
#مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی
#روز_دانشجو_مبارک_و_‌گرامی_باد

2💬

#Repost @nazli.i.i.i.i (@get_repost)

وسط زنگ دوم حدود ساعت ده صبح، زنگ نابهنگام دانشکده بلند شد و ما هم مثل همه ی همکلاسیها بیرون ریختیم و باخبر شدیم که در کلاس دوم راه و ساختمان در حالی که مهندس شمس ملک آرا مشغول تدریس بوده اند ناگهان در کلاس باز میشود و دو سرباز مسلح و افسر فرمانده شان وارد کلاس میشوند و به طرف پنجره ی کلاس میروند و دو دانشجو را که در کنار پنجره نشسته بودند نشان داده و به فرمانده شان میگویند دو نفری که برای ما شکلک درآورده و ما را مسخره کرده اند همین دو نفر بودند. فرمانده دستور دستگیری آنها را میدهد. دانشجویان را کشانکشان به خارج از کلاس میبرند و مهندس شمس جریان را به گوش رییس دانشکده میرساند که ایشان هم دستور زدن زنگ دانشکده را به عنوان اعتراض به این عمل میدهد؛ دانشجویان همزمان با خوردن زنگ، کلاس را ترک کرده در کریدور مرکزی دانشکده شروع به تظاهرات کرده با دادن شعارهای مرگ بر حکومت نظامی، مرگ بر شاه، مرگ بر زاهدی دیکتاتور و درود بر مصدق، آزادی دوستان دستگیرشده شان را میخواستند... فرمانده ی نظامیان با بلندگو دانشجویان را تهدید به تیراندازی کرد ولی کسی باور نمیکرد که در دانشگاه بر روی دانشجویان شلیک کنند؛ ولی گویا فرمانده از قبل دستور تیراندازی داشت و ناگاه صدای شلیک گلوله ها با فریادهای مرگ بر شاه دانشجویان در اثر حمله ی ناگهانی سربازان به هم خورد و آنها که سالم بودند کمک کردند که رفقای مجروح و تیر خورده را از صحنه خارج کنند و چند تن از دانشجویان هم با سربازان درگیر شده و یا نقش بر زمین شدند... در کف سالن خون مجروحان با آب رادیاتورهای سوراخ شده مخلوط شده و به طرف پله های زیرزمین راه افتاده و منظره ی وحشتناکی به وجود آمده بود... *عکس اثری از آزاده اخلاقی ازمجموعه «به روایت یک شاهد عینی»* #روز_دانشجو #۱۶_آذر_۱۳۳۲#احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی #مصطفی_بزرگ_نیا #آزاده_اخلاقی #به_روایت_یک_شاهد_عینی #دانشکده_فنی_دانشگاه_تهران

2💬

🌹تبریک روز #دانشجو به همه دانشجویان عزیز

#امام_خامنه‌ای :به نظر من #دانشجوى_موفّق كسى است كه خوب #درس بخواند؛ خوب #تهذيب_اخلاق كند و خوب به #ورزش بپردازد. من براى دانشجوى موفّق، سه شاخص دارم.
🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶
یادی کنیم از دانشجویان معترض به سفر نیکسون و از سرگیری روابط ایران با انگلیس که توسط پهلوی به شهادت رسیدند:
#احمد_قندچی
#شريعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ‌نیا
عکاس: شهید چمران

4💬

.
.
#روزدانشجو_شانزدهم_آذر

سه دانشجو به نامهای #مصطفی_بزرگ_‌نیا و #احمد_قندچی هوادار #حزب_توده_ایران و #مهدی_شریعت_‌رضوی هوادار #جبهه_ملی_ایران هنگام اعتراض به دیدار رسمی #ریچارد_نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از #کودتای_بیست_و_هشت_مرداد همان سال) توسط نیروهای امنیتی در دانشکده فنی دانشگاه تهران کشته شدند. فردای آن روز #نیکسون به ایران آمد و دکترای افتخاری در رشته حقوق را در دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای امنیتی بود، دریافت کرد.

از سال هزار و سیصد و سی و دو #شانزدهم_آذر به معیار خوبی برای ارزیابی میزان نفرت از #حکومت_استبدادی در بین #روشنفکران تبدیل شد.

اما آیا دانشجویان کنونی ایران، مرز پرگهر٬ نیز از چنین دغدغه ها و توانایی هایی بهره مند اند؟ آیا اصلا علت نامگذاری این روز را می دانند؟ آیا هنوز هم اولین واکنش در حوزه مسائل روز کشور، توسط دانشجویان صورت می گیرد؟

به آن دسته از دانشجویان گرامی که پاسخشان آری است، #روز_دانشجو را تبریک می گویم.
.
.
#مریم_قربانی
#روز_دانشجو
#شانزدهم_آذر

12💬