#احمد_قندچی

.
روزنامه اطلاعات، 19 آذر 1332 :
این روز‌ها شاهنشاه ما میهمان عزیزی دارند. ... امیدواریم آقای نیکسون ... دامنه کمک‌های فنی و اقتصادی خود را به جبران چند سال تأخیر در ایران توسعه دهند تا بنیه مردم این کشور آنقدر تقویت و نیرومند شود که بتواند بر منابع سرشار ثروت روی زمینی و زیرزمینی خود دست یابد و مشکلات بزرگی که اکنون بدان روبه‌رو می‌باشد از میان بردارد.
پ.ن: در طول تاریخ هر وقت چشم مون به دست اجنبی بوده و سعادت ملی خودمون رو از اجنبی گدایی کردیم، به جایی نرسیدیم. گزارش 64 سال قبل #روزنامه_اطلاعات آینه عبرت امروز ماست، مبادا نسل ما با تجربه #برجام بشه عبرت مردمان 64 سال بعد.
#نیکسون #محمدرضا_پهلوی #شاه #16آذر #دانشکده_فنی_دانشگاه_تهران #سه_قطره_خون #سه_آذر_اهورایی #مصطفی_چمران #دکتر_شریعتی #مهدی‌_شریعت‌رضوی‌ #مصطفی‌_بزرگ‌نیا #احمد_قندچی #تحقیق_و_نگارش #مستند #اوج #خانه_ی_طراحان_انقلاب_اسلامی#محمود_فلاح_پرویزی

0💬

در سالروز مبارزه دانشجویان آزادی خواه علیه استبداد
دانشجو نمیمیرد ولی ذلت نمیپذیرد
#روز_دانشجو_مبارک🍀 #۱۶آذر #دانشگاه_تهران #فنی #دکتر_محمود_صادقی #خاتمی #آذر_شریعت_رضوی #احمد_قندچی #مصطفی_بزرگ_نیا

20💬

.
دانشجو موذن جامعه است
اگر خواب بماند،نماز امت #قضا میشود.
#شهید_بهشتی
.
.
.
#گزارش_تصویری از برگزاری برد با عنوان
#چرا_مرگ_بر_امریکا؟
و #دیوار_داغ و نظر خواهی آزاد از دانشجویان
با عنوان" با توجه به سابقه ی منش و رفتار امریکا
در مقابل کشورمون ایران"

#آیا_راه_حل_مشکلات_ما_ارتباط_با_امریکا_هست؟
.
و همچنین ارائه برد تاریخچه روز #دانشجو:
شهادت سه دانشجوی دانشگاه تهران در سال 32 !؟ #مهدی_شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
.
.
#دانشجو#سه_قطره_خون#دانشجویی#دانشجو#روز_دانشجو#معاون_رئیس_جمهور_امریکا#دنیس_رایت#کاردار_سفارت_انگلستان#دانشگاه#دانشجویی
#بسیج_دانشجویی_حوزه_فجر
#بسیج_دانشجویی_مجتمع_ولیعصر(ع)
#بسیج_دانشجویی_دانشگاه_آزاد_اسلامی_واحد_تهران_مرکز

2💬

Loading...

سکوت می کنم و عشق در دلم جاری ست
ڪه این شگفت انگیزترین نوع خویشتن داری ست
تمامِ روز اگر بی تفاوتم اما
شبم شکنجہ ترین دچار بیداری ست...
_______________
+دانشجو موَذِّن جامعه است اگر خواب بماندنماز امت قضا میشود....
#شهید_بهشتی ✏️📝 .
|#تیر_برق|#چراغ|#روز_دانشجو|#دانشجو|#احمد_قندچی |#مصطفی_بزرگ_نیا|#مهدی_شریعت_رضوی |#دانشگاه_تهران|#دانشکده_فنی
#شانزدهم_آذر_95
#عکس_کاملا_بی_ربط 😀😊

10💬

‍ متن دست نوشته معلم شهيد دكتر علي شريعتي به مناسبت 16 آذر سال 1332 و شهادت سه تن از دانشجويان دانشكده فني دانشگاه تهران :

اگر اجباري كه به زنده ماندن دارم نبود ، خود را در برابر دانشگاه آتش مي زدم ، همان جايي كه بيست و دوسال پيش «آذرمان » در آتش بيداد سوخت ، او را در پيش پاي نيكسون قرباني كردند . اين سه يار دبستاني كه هنوز مدرسه را ترك نگفته اند ،هنوز از تحصيلاتشان فراغت نيافته اند ، نخواستند –همچون ديگران – كوپن ناني بگيرند و از پشت ميز دانشگاه به پشت پاچال بازار بروند و سر در آخور خويش فرو برند . از آن سال چندين دوره آمدند و كارشان را تمام كردند و رفتند ، اما اين سه تن ماندند تا هركه را مي آيد بياموزند ، هركه را مي رود سفارش كنند . آنها هرگز نمي روند ، هميشه خواهند ماند ، آنها شهيدند . اين سه قطره خون كه بر چهره دانشگاه ما همچنان تازه و گرم است . كاشكي مي توانستم اين سه آذر اهورايي را با تن خاكستر شده ام بپوشانم تا در اين سموم كه مي وزد نفسرند . اما نه بايد زنده بمانم و اين سه آتش را در سينه نگه دارم ‏‎#دانشگاه_زنده_است ‏‎#آذر_شریعت_رضوی
‏‎#احمد_قندچی
‏‎#مصطفی_بزرگ_نیا
#شانزدهم_آذر_روز_دانشجو_مبارک 📷روايت ١٦ آذر ١٣٣٢ _آزاده اخلاقي

7💬

Loading...

.
اهل دانشگاهم!
قبله ام استاد
جانمازم نمره
پیشه ام مشروطی
من کتابم را وقتی می خوانم
که بگوید استاد :
امتحان نزدیک است
دیشب اما خواندم
یک ورق از آن را
همه ذرات وجود
متعجب شده اند ... #روز_دانشجو_مبارک
#دکتر_حسنشاهیان
.
.
روزمون مبارک
ولی یادمون نره امروز شهادت سه دانشجو شهید بود حداقل یه فاتحه واسشون بفرستیم
.
.
#بازم_روزمون_مبارک
#روز_دانشجو_مبارک
#آذر_شریعت_رضوی
#احمد_قندچی
#مصطفی_بزرگ_نیا
.
#بعد_از_مراسم
#دانشگاه_تهران
#ابمیوه_بستنی_دانشجو
#اب_البالو_جااانم🌹❤️
.
🌹
.
.
#جز_استان_تو_مرا_در_جهان_پناهی_نیست
.
.
#التماس_دعا_بعضیا🙏🙏

17💬

#روز_دانشجو
#دانشجو
#روزت_مبارک
#آنها هرگز نمي روند، هميشه خواهند ماند،
# آنها «شهيد» ند. اين «سه قطره خون» که بر چهره ی دانشگاه ما، همچنان تازه و گرم است..
#احمد_قندچی،
# آذر_شریعت رضوی،
#مصطفی _بزرگ نیا
#شانزده_آذر
#دانشجو_روزت_مبارک_🌹🌹🌹

0💬


روز دانشجو‌

‌‌شانزدهم آذرماه 1332 دانشجويان دانشگاه تهران به نشانه اعتراض به تجديد روابط سياسي ايران و انگلستان، سخنان اهانت آميز دادستان محكمه نظامي به دكتر مصدق و اعلام برنامه ديدار ريچارد نيكسون از ايران ، دردانشكده فني اجتماع كردند که به دستور دولت كودتای 28 مرداد ، به گلوله بسته شدند.در اين تيراندازي سه دانشجو بنامهای #مصطفی_بزرگ_نیا (کمونیست) ، #مهدی_شریعت_رضوی (ملی گرا و مصدقی) و #احمد_قندچی (ملی مذهبی) کشته شدند که به همین مناسبت این روز بنام دانشجو ثبت شده است.
بعد ازانقلاب هر ساله در این روز برنامه هایی در دانشگاه های مختلف با حضور سیاسیون برگزار میشود که مهم ترین آنها حضور رئیس های جمهور در دانشگاه تهران است.

0💬

Loading...

.
این سه یار دبستانی که هنوز مدرسه را ترک نگفته اند، هنوز از تحصیلشان فراغت نیافته اند، نخواستند- همچون دیگران- کوپن نانی بگیرند و ازپشت میزدانشگاه، به پشت پاچال بازار بروند و سر درآخورخویش فرو برند. ازآن سال، چندین دوره آمدند و کارشان را تمام کردند و رفتند، اما این سه تن ماندند تا هر که را می آید، بیاموزند، هر که را می رود، سفارش کنند. آنها هرگز نمی روند، همیشه خواهند ماند، آنها « شهید» ند.
روز دانشجو گرامی باد. .

#دکتر_شریعتی #روز_دانشجو #شانزده_آذر #مصطفی_بزرگ‌نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت‌رضوی

10💬

.
#روزدانشجو_شانزدهم_آذر

سه دانشجو به نامهای #مصطفی_بزرگ_‌نیا و #احمد_قندچی هوادار #حزب_توده_ایران و #مهدی_شریعت_‌رضوی هوادار #جبهه_ملی_ایران هنگام اعتراض به دیدار رسمی #ریچارد_نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از #کودتای_بیست_و_هشت_مرداد همان سال) توسط نیروهای امنیتی در دانشکده فنی دانشگاه تهران کشته شدند. فردای آن روز #نیکسون به ایران آمد و دکترای افتخاری در رشته حقوق را در دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای امنیتی بود، دریافت کرد.

از سال هزار و سیصد و سی و دو #شانزدهم_آذر به معیار خوبی برای ارزیابی میزان نفرت از حکومت استبدادی و توانایی مخالفت با #نفوذ_مخالفان در بین #روشنفکران تبدیل شد.

اما آیا دانشجویان کنونی ایران، مرز پرگهر نیز از چنین دغدغه ها و توانایی هایی بهره مند اند؟ آیا اصلا علت نامگذاری این روز را می دانند؟ آیا هنوز هم اولین واکنش در حوزه مسائل روز کشور، توسط دانشجویان صورت می گیرد؟

به آن دسته از دانشجویان گرامی که پاسخشان آری است، #روزدانشجو را تبریک می گویم.

23💬

در زمان نخست وزیری مصدق، روابط ایران و بریتانیا منحل شده شده بود.پس از قیام 28مرداد و برکناری مصدق، اعلام شد که روابط ایران و بریتانیا از سرگرفته میشود و نایب ریاست جمهوری آمریکا، ریچارد نیکسون به ایران میاید.
در16آذر دانشجویان فعال باحمایت نهضت مقاومت ملی اعتراضات خود را از کلاسهای درس آغاز کردند و این جنبش فضای دانشگاه را دربرگرفت.
دولت کودتا برای واکنش به این اعتراضات به دانشگاه حمله کرد، دانشجویان را بازداشت، زخمی و موجب مرگ #مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی و #مهدی_شریعت_رضوی شد.
حال فارغ از درستی و نادرستی هدف، مقصود از شرح واقعه، نمایاندن توان دانشگاه و دانشجوست. امام خمینی میفرماید: « #دانشگاه مبدأ همه تحولات است.» #دانشجو اگر نیروی جایگاهش را باور کند قطعا آغازگر تحولات اساسی در جامعه خواهد بود.

4💬

Loading...

.
✳️ هفت آذر اهورایی!

۱. در ۱۶ آذر ۱۳۳۲، سه #دانشجوی دانشگاه تهران (مهدی شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی‌ بزرگ‌نیا) در پیش پای ریچارد نیکسون معاون وقت رئیس‌جمهوری آمریکا قربانی شدند.
در ۱۶ آذر امسال، مدت‌هاست که از قربانی شدن چهار #استاد دانشگاه (مصطفی احمدی‌روشن، مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری و داریوش رضایی‌نژاد) در پیش پای رؤسای جمهور قبلی و فعلی آمریکا می‌گذرد.

۲. در ۱۶ آذر ۳۲ تنها جسم این دانشجویان قربانی آمریکا شد، اما در ۱۶ آذر امسال تمام زحمات علمی و دستاوردهای فنی این استادان هم قربانی آمریکا شد و برای رضایت دشمن، در زیر نگاه دوربین‌های مداربسته آمریکایی، بتون‌ها تمام آن دستاوردهای عمیق را پر کرد.

۳. در ۱۶ آذر ۳۲ همه دانشجویان «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر نیکسون» می‌گفتند، در ۱۶ آذر امسال برخی از دانشجویان قربان صدقه آمریکا هم می‌روند.

۴. در ۱۶ آذر ۳۲ خوشبختانه این دانشجویان بودند که به احزاب و جریان‌های مختلف سیاسی خط می‌دادند، اما متأسفانه در ۱۶ آذر امسال، مثل سال‌های اخیر، این احزاب و جریان‌های سیاسی چپ و راست هستند که به دانشجویان خط می‌دهند و از آنها استفاده ابزاری می‌کنند و حرف‌های خودشان را پشت زبان دانشجویان پنهان می‌کنند و عجیب اینکه دانشجویان هم این موضوع را می‌دانند و هیچ احساس حقارتی هم بهشان دست نمی‌دهد!

۵. در ۱۶ آذر ۶۳ سال پیش، آمریکا یک ابرقدرت مهم و قبله آمال بسیاری از مردم ساده دل و ظاهربین و ... بود، اما در ۱۶ آذر امسال، آمریکا روز به روز در بحران‌های عمیق اقتصادی و سیاسی و بین‌المللی فروتر می‌رود و ابهت پوشالی گذشته‌اش بیش از پیش فرو می‌ریزد و به پایان خود نزدیکتر می‌شود. ان‌شاء الله.

telegram.me/tdejakam

#۱۶_آذر
#16_آذر
#ریچارد_نیکسون
#روز_دانشجو
#سه_آذر_اهورایی
#هفت_آذر_اهورایی
#دانشجوی_دیروز
#دانشجوی_امروز
#مهدی_شریعت_رضوی
#احمد_قندچی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#مصطفی_احمدی_روشن
#مسعود_علی_محمدی
#مسعود_علیمحمدی
#مجید_شهریاری
#داریوش_رضایی_نژاد
#شهدای_هسته_ای

3💬


روز دانشجو‌

‌‌شانزدهم آذرماه 1332 دانشجويان دانشگاه تهران به نشانه اعتراض به تجديد روابط سياسي ايران و انگلستان، سخنان اهانت آميز دادستان محكمه نظامي به دكتر مصدق و اعلام برنامه ديدار ريچارد نيكسون از ايران ، دردانشكده فني اجتماع كردند که به دستور دولت كودتای 28 مرداد ، به گلوله بسته شدند.در اين تيراندازي سه دانشجو بنامهای #مصطفی_بزرگ_نیا (کمونیست) ، #مهدی_شریعت_رضوی (ملی گرا و مصدقی) و #احمد_قندچی (ملی مذهبی) کشته شدند که به همین مناسبت این روز بنام دانشجو ثبت شده است.
بعد ازانقلاب هر ساله در این روز برنامه هایی در دانشگاه های مختلف با حضور سیاسیون برگزار میشود که مهم ترین آنها حضور رئیس های جمهور در دانشگاه تهران است. این برنامه ها همواره با حاشیه هایی همراه بوده است. تقریبا همه ساله طیف بسیجی در دانشگاه ها و محیط های فرهنگی و علمی در اقلیت محض هستند. صداسیما نیز که در دست جناح اقلیت است با پوشش موردی و سانسور های هدف دار سعی دارد تا جای اقلیت و اکثریت را عوض کند.
این روز هرساله بنوعی دارای فضای امنیتی برای نظام است و چماق داران و اوباش بسیجی با حمله به جلسات جناح مخالف سعی دارند تا صدای منتقدان را خفه کنند.
#تاریخ #تاریخی #روز_دانشجو #روزدانشجو #ایران #دانشگاه #دانشگاه_تهران

13💬

Loading...

.
یاران دبستانی سالهای دور...
.
.
*روز دانشجو بود
پرچم نو زده بودند بالای سرشان...
آفتاب داشت یکی یکی، سنگ های سرد را گرم میکرد...
.
#روز_دانشجو
#شانزده_آذر
#احمد_قندچی
#آذر_شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#جوان_انقلابی
#آرمانخواهی
#مرگ_بر_آمریکا

5💬

#شانزدهم _اذر_۱۳۳۲
#جنبش_دانشجویی
در این روز دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران در اعتراض به محاکمه دکتر مصدق دست به اعتراض در صحن دانشگاه تهران زدند وقتی شعار مرگ بر شاه در صحن دانشکده فنی ،طنین انداز شد فرمان اتش صادر گردید و .....
و سه دانشجو کشته شدند #احمد_قندچی#اذر_شریعت_رضوی#مصطفی_بزرگ_نیا #جبهه_مقاومت_ملی
#هجدهم_تیر_۱۳۷۸

12💬

Loading...

.
#کودتای_امریکایی_انگلیسی_28_مرداد دولت قانونی #مصدق را ساقط میکند و #شاه را دوباره به کشور باز میگرداند. دوهفته بعد از کودتا امریکا در یک مقطع 23.4 میلیون دلار و دو روز بعدش هم 45 میلیون دلار کمک بلاعوض به دولت کودتای #ارتشبد_زاهدی میکند و با این پول بخشی از مشکلات روزمره دولت را حل می کند. اما طولی نمیکشد که امریکا ادامه کمکهای خود را منوط میکند به ورود دوباره انگلستان به شرکت نفت ایران. درواقع امریکا بدهی مالی سرسام آور خود به دولت انگلستان را از نفت ایران میدهد و این بار قرارداد استعماری #کنسرسیوم نفت ایران شکل می گیرد. قراردادی که اگر انقلاب اسلامی شکل نمیگرفت تا سال 1372، 80 درصد نفت ایران تنها توسط امریکا و انگلیس بلعیده میشد و البته بعدش لابد بدتر هم میشد. ایران مذاکرات دوباره اش را با انگلیس شروع میکند و مقدمات بازگشایی دوباره سفارت شکل میگیرد. 14 آذر #دنیس_رایت به عنوان کاردار جدید سفارت به ایران می آید. دانشجویان و بازاریان به حضور دوباره انگلیسی ها اعتراض میکنند. در همین زمان اعلام میشود که #نیکسون معاون رئیس جمهور امریکا هم قرار است به #دانشگاه_تهران بیاید. #شانزده_آذر اعتراضات دانشجویان جدی تر میشود. نیروهای امنیتی دانشگاه را غرق میکنند. #آذر_شریعت_رضوی، #مصطفی_بزرگ_نیا و #احمد_قندچی سه دانشجویی که دیگر هیچ زمان نتوانستند سر کلاس بروند. 17 آذر روز ورود نیکسون به ایران، یکی از مطبوعات اینگونه مینویسد که: آقای نیکسون! وجود شما آن قدر عزیز بود که در قدومتان سه نفر از بهترین جوانان این کشور را قربانی کردند.. #روز_دانشجو

پ ن: رهبری 85/7/25 در دیدار تشکلهای دانشجویی: مسئوليت شما سنگين است؛ هم بايد درس را بخوانيد، هم محيط سياسي تان را بشناسيد، هم روي محيط سياسي اثر بگذاريد و هم خودتان را از لحاظ فکري و روحي آماده کنيد براي فردايي که بلاشک وزن اين نظام متکي به معنويت، يعني #نظام_جمهوري_اسلامي در معادلات جهاني بين المللي، ده برابر امروز خواهد شد. مطمئن باشيد که ما چنين روزي را در پيش داريم و شما جوان هاي امروز، آن روز را خواهيد ديد!

0💬

🎓روز دانشجو روز تاسیس دانشگاه تهران است📚
✏️ چرا ۱۶ آذر آری ؛ #۱۸_تیر نه ؟!!!👓
🔱 آیا ۱۶ آذر یک جنبش دانشجویی بود؟👔
📅 روز دانشجو چه مناسبتی است؟⌚️
.
👑تاریخ را آنان مینویسند که فاتح شده اند و همواره مردم حرف فاتحان را قبول میکنند👑
.
اصل ماجرای ۱۶ آذر چیست؟
.
روز ۲۴ آبان ۱۳۳۲ خبر سفر (ریچاد نیکسون) معاون رئیس جمهور آمریکا در تاریخ ۱۸ آذر همان سال به ایران منتشر شد،که قرار بود معاون رئیس جمهور آمریکا در دانشگاه تهران استقبال شود و یک سخنرانی در میان دانشجویان ایران داشته باشند.
.
هر چه به روز ۱۸ آذر نزدیک می شدیم، تحرکات عناصر ائتلاف سرخ و سیاه در دانشگاه تهران افزایش می یافت.
.
جرقه مذبور در روز ۱۴ آذر اتفاق افتاد، شرح ماجرا از آنجایی آغاز شد که تیمسار زاهدی در روز ۱۴ آذر رسما اعلام کرد روابط ایران و #انگلستان از سر گرفته میشود و خبر سفر (دنيس رايت) #سفیر #انگلیس را در آینده ای نزدیک وعده داد.
.
از همان لحظات نخست پخش خبر که ساعت ۸ بامداد از رادیو ملی ایران منتشر شد، تحرکات در دانشگاه تهران شدت گرفت و در گوشه کنار دانشگاه دارو سازی تجمع آغاز شد و دانشجوهای توده ای اقدام به سنگ پراکنی به سوی دانشجویان #ناسیونالیست کردند و در این هنگام سربازان #گارد #شاهنشاهی وارد عمل شدند ولی دانشجویان توده ای به همراه هواداران مصدق از اقدام خود کوتاه نیامدند. .
اما روز #۱۶_آذر ، روز دیگری بود، دانشجویان توده ای و مصدقی به همراه دانشجویان #اسلامگرا به سوی سربازان #گارد_شاهنشاهی به قصد تصرف اسلحه حمله ور شدند که در یک صحنه سربازی مشاهده میکند، سرباز دیگری زیر دست و پای دانشجویان توده ای است و دارد تلاش میکند اسلحه همراهش را بزور از چنگش در نیاورند در این لحظه سربازی که صحنه را مشاهده میکند به سوی مهاجمین تیراندازی میکند تا همرزم را نجات بدهد که در این لحظه ضاربین دیگر فرار میکنند و سرباز مضروب به همراه #اسلحه نجات پیدا میکند، اما در این حادثه سه دانشجویی که قصد تصرف اسلحه را از #سرباز داشتند به نام #احمد_قندچی، #آذر_شریعت‌رضوی [مهدی] از #حزب_توده و #مصطفی_بزرگ‌نیا از #جبهه_ملی کشته میشوند.
.
بعدظهر #۱۶آذر رئیس #پلیس وقت #ایران به همراه #تیمسار #زاهدی پیام های جداگانه ای برای #رادیو ملی ایران میفرستند که از کشته شدن این سه ضارب متاسف هستند و به خانواده آنان تسلیت میگویند.
.
🌷 #روز_دانشجو 🌹 روز 🏢 تاسیس #دانشگاه #تهران است.
.
.
.
.
.
.
.
.
#فالوور_رایگان #افزایش_لایک #افزایش_فالوور #فالو_بک

5💬

.
به صورت کاملا رسمی حالم به هم میخورد از اینکه تمام روزهای نامگذاری شده به نام قشر خاصی از جامعه، پارادایمی را طی کرده و از معنا تهی می شوند و آنچه در نهایت باقی می ماند ضیافت نوشابه باز کردن و به سان روز تولد و ولنتاین تبریک گفتن و کادو دادن و کادو گرفتن و قس علی هذا... است.
انگار نه انگار که بعد دیگری از مسئله توجه و تاکید به فلسفه نامگذاری و ریشه های آن روز خاص است.
دیدن خیل انبوهی از بانوانی که در 8 مارس صاحب مانتو I am queen می شوند و یا جشن های دانشگاهی پوچ و کادوهای رد و بدل شده در 16 آذر که هر دو به یک میزان به دور از آرمان ها و فلسفه نامگذاری این روزها هستند، به شدت آزاردهنده است.
حال آنکه چنین روزهایی بایست مجالی برای نگاه دوباره به ریشه های موضوع، نقش و جایگاه و حقوق هر قشر خاص باشد.

در مورد 16 آذر و نام گذاری آن به عنوان روز دانشجو اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی به گرایشات ایده لوژیک 3 دانشجوی کشته شده در 16 آذر 1332 و لزوم جایگزینی روز دیگری به این منظور تاکید دارند...یا برخی چپگرایان سعی در استثمار این روز به عنوان حرکتی ضد امپریالیستی دارند و... حال آنکه بایست نگاه ابژکتیوتری داشت. بالا و بالاتر رفت، از نام ها و عقیده ها گذر کرد...
از مصدق،حزب توده، جبهه ملی، محمدرضا پهلوی، امپریالیسم، دموکراسی، ژنرال دوگول، تورم، فاصله طبقاتی، جنگ ویتنام، انقلاب، نئولیبرالیسم، تبعیض قومی نژادی، همه و همه...
و رسید به "روح دانشجویی" .
دانشگاه بستری است برای کاوش علمی، اجتماعی و فرهنگی شخص و شکل دادن به آنچه شخص در باقی عمر خواهد بود. سازنده یا دقیقتر بگوییم تکامل دهنده شخص برای ورود به عرصه دیگری از زندگی.
و زندگی دانشجویی مشق تمام اینهاست. دغدغه مندی، تفکر، مطالعه، مجادله، شیطنت، تخصص علمی، تعهد و فعالیت اجتماعی و...
#احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی #مصطفی_بزرگنیا فارغ از رشته تحصیلی، جنسیت و یا نگاه ایده لوژیکشان شمایلی از این طیف دانشجویان هستند.

و یک سوال :
به واقع فضای دانشگاه ها و همچنین زندگی دانشجویی امروز کشور تا چه حد به آنچه گفته شد نزدیک است ؟

#روز_دانشجو

3💬

🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓
اعلام شد که روابط ایران و بریتانیا (که در زمان نخست وزیری مصدق قطع شده بود) از سر گرفته خواهد شد و ریچارد نیکسون نایب ریاست جمهوری وقت آمریکا برای دیدار رسمی به ایران خواهد آمد. این موضوع بهانه لازم برای اعتراضات را فراهم کرد و در ۱۶ آذر به سفارش نهضت مقاومت ملی، دانشجویان فعال به سخنرانی در کلاسها پرداختند و ناآرامی تمامی محوطه دانشگاه تهران را فرا گرفت. دولت وقت برای پیشگیری از هرگونه اقدام بعدی تصمیم به سرکوب اعتراضات گرفت. سربازان و نیروهای ویژه ارتشی پس از هجوم به دانشگاه، به کلاسهای درس حمله کرده و صدها دانشجو را بازداشت و زخمی نمودند. نیروهای امنیتی در دانشکده فنی، اقدام به شلیک تیر کردند که موجب مرگ سه دانشجوی این دانشکده به نامهای #احمد_قندچی، آذر(مهدی)#شریعت‌رضوی و #مصطفی_بزرگ‌نیا شد. فردای آن روز نیکسون به ایران آمد و دکترای افتخاری در رشته حقوق را در دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای نظامی بود، دریافت کرد. ۱۶ آذر، توسط کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور که مرکز اجتماع و مباحثه مخالفان حکومت پهلوی در خارج از ایران بود، روز دانشجو نامیده شد. دانشجویان پس از آن، هر سال در این روز اعتصابهای دانشجویی به راه می‌انداختند.این روز از آن زمان، همچنان از اهمیت تاریخی برجسته‌ای در ایران برخوردار بوده است.
▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️
امسال که روز دانشجو رو بهم تبریک گفتن😊 نا خودآگاه یاد ۳ نفر افتادم:
#محمد_حنیف_نژاد
#سعید_محسن
#علی_اصغر_بدیع_زادگان
این ۳ نفر بنیان گذاران سازمان مجاهدین خلق بودن که هر ۳ از دانشجو های شاخص و برتر زمان خودشون بودن و هر ۳ اعدام شدن
کاری ندارم سرنوشت سازمان به کجا رسید و ایدئولوژی درستی داشت یا نداشت اما چنان سازمان عظیمی بود که بعضی وقت ها که تاریخچه شو میخونم تعجب میکنم وفقط به این فکر میکنم که چنین تشکیلات بزرگ و منظمی رو فقط ۳ نفر #دانشجو! درست کردن و بقیه راهش رو هم رو دوش #دانشجو ها بوده!
#یاد_همشون_گرامی
#دانشجو💪💪💪
#شانزده_آذر
🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓
دانشجو شدیم رفت😋😋😊😊💪💪
به قول یکی از دوستام ترم اول رو نیوفتیم صلوااات😂😂😂
قول میدم از شنبه بعد درس بخونم😑😑💪💪😂
#روز_دانشجو_مبارک💛💚💛💚💛💚
p.s.kheeeiliii ziad mishe bkham tag konm be bozorgi khodetoon bbkhshin🙈dg daneshjoo bayad razi bashe dg afrin😋😂

12💬

.
تا روزی که جنبش دانشجویی به عنوان چشم بینا و نیروی بانشاط جامعه وجود دارد، بازخوانی واقعه #۱۶_آذر خالی از لطف نیست.
آنچه #۱۶_آذر ۱۳۳۲ در #دانشگاه_تهران اتفاق افتاد، به این شرح است:
جنبش دانشجویی ملی‌گرای سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ را می‌توان ابزار فشار و کنترل نخبگان بر تصمیمات حکومت و دولت وقت دانست. کوچک‌ترین تصمیمات محمدرضا پهلوی ،نخست‌وزیر و کابینه‌اش توسط آنان در دانشگاه طرح و نقد می‌شد و تا مدتی موافقان و مخالفانشان در باب آن به صحبت می‌پرداختند و حتی دست به اعتصاب و شورش می‌زدند. در این میان مطرح‌ترین و بزرگترین نقد و اعتراض دانشجویان به حکومت پهلوی دومn ، تنها چهار ماه پس از سرنگونی تاریخی دولت مردمی مصدق اتفاق افتاد.

شاه جوان که احساس می‌کرد پس از کودتا، کشور را کاملا به دست گرفته‌، تصمیم داشت بار دیگر رابطه ایران –بریتانیا، که توسط مصدق و در پی ماجراهای ملی‌شدن نفت به بن‌بست رسیده بود را بهبود بخشد؛ اما انعکاس نظر شاه و در ادامه پخش خبر بازدید رسمی ریچارد نیکسون –نماینده وقت رییس جمهوری ایالت متحده آمریکا - از ایران، که در ۲۴ آبان ماه انتشار یافت، بستر اصلی اعتراض‌های گسترده دانشجویی را فراهم کرد.

از آن پس کلاس‌های درس به محفلی برای بحث و دانشگاه تهران به محلی برای اعتراض و اعتصاب‌ها تبدیل شد. این مخالفت‌ها در روز ۱۴ آذر پس از اعلام رسمی زاهدی-نخست‌وزیر وقت- درباره ارتباط مستقیم با بریتانیا، با حمایت " نهضت مقاومت ملی" به اوج خود رسید؛ چنانکه فعالان دانشجویی‌ با سخنرانی، هم‌دانشگاهی‌های‌شان را به اعتراض فرا می‌خواندند و نا آرامی‌ها به سراسر دانشگاه تسری یافت.
۱۵ آذر نیز به همین منوال گذشت تا در روز #۱۶_آذر حکومت برای کنترل اوضاع تصمیم به سرکوب نظامی گرفت.

سر انجام اولین حمله نظامی به محیط دانشگاه در تاریخ کشور اتفاق افتاد. دانشگاه توسط سربازها به مکانی امنیتی تبدیل شد و برای جلوگیری از تنش میان آنها و دانشجویان، رئیس دانشگاه، به قولی آن روز را تعطیل، و به قولی زمان تعطیلی کلاسها را زودتر اعلام کرد. این اتفاقات با اعتراض‌هایی از سمت دانشجویان رو به رو شد و با بهانه کوچکی که به دست سربازان افتاد سربازان ویژه‌ی ارتشی به کلاس‌ها حمله و صدها تن از دانشجویان معترض را زخمی و دستگیر کردند. اما در این میان سه تن از دانشجویان به نامهای #احمد_قندچی ، #مهدی_شریعت_رضوی و #مصطفی_بزرگ‌نیا با شلیک گلوله یا اصابت سرنیزه نیروهای نظامی به شهادت رسیدند.

دو روز پس از این کشتار...
ادامه در کامنت
#دانشجو #۱۶_آذر #روز_دانشجو #دانشگاه_تهران

2💬

سه قطره خون... «اگر اجباری که به زنده ماندن دارم، نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش می‌زدم؛ همان جایی که 22 سال پیش، «آذر»مان در آتش بیداد سوخت، او را در پیش پای «نیکسون» قربانی کردند! این سه یار دبستانی که هنوز مدرسه را ترک نگفته‌اند، هنوز از تحصیل‌شان فراغت نیافته‌اند، نخواستند - همچون دیگران - کوپن نانی بگیرند و از پشت میز دانشگاه، به پشت پاچال بازار بروند و سر در آخور خویش فروبرند. از آن سال، چندین دوره آمدند و کارشان را تمام کردند و رفتند؛ اما این سه تن ماندند تا هر که را می‌آید، بیاموزند، هر که را می‌رود، سفارش کنند. آن‌ها هرگز نمی‌روند، همیشه خواهند ماند. آن‌ها «شهید»ند. این «سه‌ قطره خون» بر چهره دانشگاه ما، همچنان تازه و گرم است. کاشکی می‌توانستم این سه آذر اهورایی را با تن خاکسترشده‌ام بپوشانم، تا در این سموم که می‌وزد، نفسرند! اما نه، باید زنده بمانم و این سه آتش را در سینه نگاه دارم.»دکتر شریعتی/
۱۶آذر۳۲ روز ریختن خون سه دانشجو در پای استعمار بدست استبداد
تصویر: بازسازی تصویر واقعه توسط آزاده اخلاقی
#مهدی_شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#دوشنبه_شانزده_آذر_۳۲
#نیکسون_آمریکایی
#به_روایت_شاهد_عینی
#دانشکده_فنی_دانشگاه_تهران
#روز_دانشجو_گرامی_باد

1💬

امروز ۱۶ آذر و روز دانشجوست. این روز، به یاد سه دانشجو (دو هوادار حزب توده ،مهدی شریعت رضوی و مصطفی بزرگ نیا و یک هوادار جبهه ملی ایران، احمد قندچی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در دانشکده فنی دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.
فردای آن روز نیکسون به ایران آمد و در کمال بی شرمی به داشگاه تهران رفته و دکترای افتخاری در رشته حقوق را از دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای نظامی بود، دریافت کرد.

این روز فقط برای دانشجوها نیست. من این روز را به همه کسانی شجاعانه در برابر استبداد، استکبار و استثمار مقاومت و ایستادگی کرده و از جان خود بذل و بخشش می کنند، تبریک گفته و سر تعظیم در برابرشان فرود می آورم.

#دانشجو
#شانزدهم_آذر_۱۳۳۲
#مهدی_شریعت_رضوی
#احمد_قندچی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#دکتر_علی_شریعتی
#کودتای_۲۸_مرداد
#عبدالرضا_داودی

2💬

پاییز خواهد آمد و خاطرات دانشجویی را برگ برگ ورق خواهد زد و شما در اوج لبخندها به گذشته حسادت میکنید . روز دانشجو مبارك. #دانشجو #١٦_آذر #روز #دانشگاه #احمد_قندچی #آذر_شریعت_رضوی #مصطفي_بزرگ_نيا

3💬