#تاریخ

©️ Palace name is the Edifice of the Sun that considered the most stunning structure of the Golestan Palace, was known as SHAMS OL EMAREH. Designed by Moayer ol Mamalek, have multiple arches and intricate tile work that its architect was Ali Mohammad Kashi

1💬


در شب و روز اول ماه رجب زیارت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) مستحب است.

از حضرت صادق (ع) روایت شده که فرمودند: «کسى که امام حسین (ع) را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند متعال گناهان او را می‌بخشد». اگر براى کسى زیارت آن حضرت در این روز ممکن نباشد، مشاهد مشرفه دیگر معصومین (ع) را زیارت کند و اگر این هم برایش ممکن نبود با سلام از راه دور به طرف آن قبور شریف اظهار ارادت نماید.‌


توضیح المقاصد: ص ۱۶.
فیض العلام: ص ۲۹۳.
مسار الشیعه: ص ۳۴.‌

#تقویم
#تقویم_شیعه #تاریخ #رجب #امام_حسین

0💬

Loading...

*جشن سه سالگی انجمن دزپارس *
.
.
تشکر از تمام همراهان همیشگی انجمن دزپارس از جمله اعضا, مدیران و مسئولانی که همیشه از اهداف این انجمن حمایت کردند.
@dezpars
@dezpars
@dezpars
.
.
#تجربه_دوست_داشتنی
#شهر_زیبای_من
#انجمن_دزپارس
#زندگی_را_زیبا_کنیم
#شهر_خوب_ساختنی_است
#دزفول#خوزستان#شهر_زیبا#ایران#فرهنگ#هنر#تمدن#تاریخ#انسانیت#شهروند_خوب#مهربانی#آرزو#مهربان_باشیم

1💬

عکس توسط #محسن_عارف

Photo by #Mohsen_Aref ©️
بخشی از ویلای هادریان.

ویلای هادریان یا ویلا آدریانا یک مجموعهٔ بزرگ باستانی رومی در تیوُلی است. ویلای هادریان در طی دهه‌های دوم و سوم سدهٔ دوم میلادی در تیبور یا تیوُلی امروزی برای امپراتور وقت روم هادریان ساخته شد. دلیل ساخت این ویلا در این مکان این بود تا امپراتور هرگاه می‌خواست از رم به‌دور باشد در آنجا اقامت نماید. از سوی دیگر گفته شده است که هادریان از کاخ خود در کولیس پالاتیوم در رم راضی نبود و همین موضوع باعث ساخته‌شدن این ویلا شد. هادریان همچنین ادارهٔ امپراتوری در سالیان پایانی حکومت خود را از همین ویلا انجام می‌داد و درنتیجه تعداد زیادی از درباریان به‌طور دایم در آنجا سکونت داشتند. ویلای هادریان تا رم هجده مایل فاصله داشت و ارتباطات بین دو نقطه از طریق چاپار انجام می‌شد. پس از مرگ هادریان این ویلا مورد استفادهٔ شماری از جانشینان او قرار گرفت. با این‌حال ویلای هادریان در دوران افول امپراتوری روم بی‌استفاده ماند و بخشی از آن ویران شد. پس از آن در سدهٔ ۱۶ میلادی کاردینال ایپولیتوی دوم بسیاری از سنگ‌های مرمر و تندیس‌های ویلا را برداشت تا برای تزئین ویلای خودش موسوم به ویلا دِستِه در نزدیکی همان مکان استفاده نماید.

Hadrian's Villa or Villa Adriana is a large Roman archaeological complex at Tivoli, Italy. It's a UNESCO World Heritage Site. The villa was constructed at Tibur or modern-day Tivoli as a retreat from Rome for Roman Emperor Hadrian during the second and third decades of the 2nd century AD. Hadrian is said to have disliked the palace on the Palatine Hill in Rome, leading to the construction of the retreat. It was traditional that the Roman emperor had constructed a villa as a place to relax from everyday life.

پَرسه در تیوُلی، ایتالیا

#تیوُلی #ایتالیا
#Tivoli #Italy
#Tivoli #Italia
🇮🇹🇮🇹🇮🇹🇮🇹🇮🇹🇮🇹
######
Indicators:
#سفر #سفر_ایرانی #همسفر #هنر #هیجان #عشق #تاریخ
#Iranian_Traveler #Persian_Traveler #Iranian #Persian #Iranians #Persians #Travel #Excitement #Experience #Travel_Lover #Love #History #Art #Artist #Iranian_Photographer

Iranian Photographer 🇮🇷

2💬

فصل اول ؛ قسمت دوم
صحنه 2
خانه ی میرصادق حکیم. ادامه ی صحنه ی پایانی قسمت قبل:
فاطمه بانو از شنیدن حرف میرصادق در مورد مهاجرت از گورگنج شوکه شده و از این کار سر در نمی آورد. میرصادق سعی می کند او را وا دارد بدون سوال و جواب با او همراهی کند. فاطمه بانو بیشتر نگران و کنجکاو می شود و می گوید حتی اگر او هم قبول کند سام مخالفت خواهد کرد. میرصادق می گوید اگر مادر قبول کند سام هم می پذیرد. فاطمه بانو اصرار دارد که علت این امر را بداند. میرصادق که نمی داند چه پاسخی بدهد مدام طفره می رود اما سرانجام این طور توجیه می کند که او آخرین طبیبی بود که بر سر بالین سلطان حاضر شده و نتوانسته سلطان را نجات دهد. اما ممکن است او را به خیانت و یا کوتاهی متهم کنند و به جرم کشتن سلطان، او و یا خانواده اش را دستگیر کنند. فاطمه بانو گیج شده و می پرسد مگر حکیم همه ی تلاشش را برای نجات سلطان نکرده؟ میرصادق تایید می کند. فاطمه بانو می گوید پس دلیلی برای نگرانی نیست. میرصادق سعی می کند به او بقبولاند که در شرایط کنونی، اوضاع خوارزم آشفته و بی ثبات است و حکومت قطعا صاحبان زیادی پیدا خواهد کرد و در این آشفته بازار ممکن است کسانی آنها را قربانی کنند. فاطمه بانو برآشفته و اعتقاد دارد کسی نمی تواند به بهترین و محبوب ترین حکیم شهر حرفی نا به جا بزند. میرصادق مستاصل مانده و نمی داند چطور فاطمه بانو را راضی کند.
https://t.me/tarikhedastani
https://www.instagram.com/aatash_dar_neyestaan
#ایران #تاریخ #داستان #عشق #آتش_در_نیستان #احسان_عظیمی #فیلمنامه #بازیگر #قهرمان #رمان #سریال #فیلم #سینما #نویسنده #قصه #تلویزیون #مغول #زن #حمله_مغول
#story #history #screenplay #series #movie #cinema #writer

2💬

Loading...

از طالبان تا #خلافت_داعش؛خط #توحش و #فرهنگ ستیزی از #ریاض تا #استانبول.تصاویر حقیقت را فریاد می زنند.
#عفرین
#ستیز_با_فرهنگ_ایرانی
#ایرانشهر
#تاریخ
#حزب_پان_ایرانیست
#پان‌ایرانیست

0💬

...
سوم شهریور ۱۳۲۰ -(روز ورود و تهاجم ارتش شوروی و انگلیس به ایران)- ، روز ِ آزمایش دستگاه رضاخانی بود. بی‌گمان رضاخان در پادشاهی خود کارهایی به سود کشور انجام داد، لیکن شیوه ی ِ خودکامگی او ناگزیر "چاپلوس پَروَر" بود نه "مَردپَروَر". کارنامه مصدق و حزب توده. ارسلان پوریا. انتشارات ققنوس. .
.#نت_کتاب #تاریخ
#تاریخ_معاصر_ایران #مصدق #رضاشاه .
.
پی نوشت: می‌توان گفت که یکی از بارزترین خصیصه‌های هر نوع حکومت استبدادی اعم از نظامی و عقیدتی ، چاپلوس پروری از سویی و همچنین رواج روحیه ریاکاری و تزویرگری از سمتی است!

0💬

Loading...

#عبدالحسین_زرین‌کوب (۲۷ اسفند ۱۳۰۱، بروجرد – ۲۴ شهریور، ۱۳۷۸ تهران)
#ادیب #تاریخ‌نگار #منتقد_ادبی، نویسنده، و مترجم برجستهٔ ایران معاصر است. آثار او به‌عنوان مرجع عمده در مطالعات تصوف و مولوی‌شناسی شناخته می‌شود. وی از تاریخ‌نگاران برجستهٔ ایران است و آثار معروفی در #تاریخ_ایران و نیز تاریخ اسلام دارد. این آثار به‌دلیل بیان ادبی و حماسی تاریخ از آثار پرفروش در میان ایرانیان هستند.
بسیاری از اهل مطالعه‌ی تاریخ و کتاب‌های تاریخی نام کتاب #دو_قرن_سکوت» را شنیده‌اند. این کتاب سرگذشت ایران در دو سده‌ی اول پس از سیطره‌ی اعراب بر ایران است. خالق این کتاب دکتر عبدالحسین است.
عبدالحسین زرین‌کوب در ۲۷ اسفندماه ۱۳۰۱ در شهر بروجرد به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی و بخشی از متوسطه را در زادگاه خود به پایان رساند و پس از آن برای ادامه تحصیل به تهران آمد. زرین‌کوب در کنار تحصیل به تشویق پدرش که مردی دین‌دار بود در اوقات فراغت به فراگیری علوم دینی و حوزوی می‌پرداخت و تحصیل فقه و تفسیر ادبیات عرب می‌کرد. در این زمان کم‌تر کتابی در حوزه‌ی فلسفه و تاریخ و ادبیات به فارسی منتشر شده بود که زرین‌کوب آن را نخوانده باشد.
او در سال ۱۳۱۹ تحصیلات دبیرستانی را به پایان برد و پس از آن به بروجرد بازگشت و در دبیرستان‌های خرم‌آباد و بروجرد به تدریس پرداخت.
در همین زمان بود که نخستین کتاب زرین‌کوب به نام فلسفه، شعر یا تاریخ تطور شعر و شاعری در ایران در بروجرد منتشر شد. در سال ۱۳۲۰ زرین‌کوب در امتحان ورودی دانشکده‌ی حقوق شرکت کرد و رتبه‌ی اول را کسب کرد اما پدرش او را وادار کرد که به زادگاهش برگردد. در آن زمان علی‌اکبر دهخدا ریاست دانشگاه را برعهده داشت و از این‌که چنین دانشجوی اهل اندیشه‌ای را از دست می‌دهد اظهار تاسف کرده بود. اشتیاق به تحصیل بار دیگر زرین‌کوب را به تهران کشاند. در سال ۱۳۲۴ و پس از آن‌که در امتحان ورودی دانشکده‌ی علوم معقول و منقول و دانشکده‌ی ادبیات رتبه‌ی اول را کسب کرد وارد رشته‌ی ادبیات دانشگاه تهران شد. او در سال ۱۳۲۷ به عنوان دانشجوی رتبه‌ی اول دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و سال بعد وارد دوره‌ی دکترای رشته‌ی ادبیات دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۳۴ از رساله‌ی دکترای خود با عنوان «نقدالشعر، تاریخ و اصول آن» که زیر نظر بدیع‌الزمان فروزانفر تالیف شده بود با موفقیت دفاع کرد.
پس از کسب مدرک دکترا، زرین‌کوب به دعوت فروزانفر برای تدریس در دانشکده‌ی علوم معقول و منقول دعوت به کار شد که در سال ۱۳۳۵ با رتبه‌ی دانشیاری کار خود را آغاز کرد
#من_یک_ایرانیم_ولی_از_تاریخ_خود_چیزی_نمیدانم

1💬

.
.

ویرانگری ، اساس نبرد است
ویرانگری نوید آبادی
هر آنچه ساختند
از خشت خشت ویران باد ... ای لاله های میهن من
گلگونه های فسرده ،
گو بی شما
تاریخ را هر آنچه بسازند ویران باد ...
آبادی ضحاک ویران باد ... - #خسرو_گلسرخی - ………………………………………………………………………………………… #ویرانگری #خسرو_گلسرخی #تاریخ #ایران #میهن #ویرانی #ضحاک #آبادی #شعر #شعر_نو #سروده #عصیان #نبرد #وطن #تکه_از_شعر #مبارزه #گلسرخی #کاخ …………………………………………………………………………………………

1💬

Loading...

رسیدیم به اینجا که ایران مجبور به پذیرش قرار داد ترکمانچای شد حالا ببینید نحوه پذیرش این قرار داد در دربار فتحعلی شاه چه گونه است
فتحعلی شاه برای اعلان ختم جنگ و تصمیم دولت در بستن پیمان آشتی، مراسمی به پا کرد. قبلا به جمعی از خاصان دستوراتی راجع به اینکه در مقابل هر جمله‌ای از فرمایشات شاه چه جواب‌هایی باید بدهند داده شده بود و همگی نقش خود را روان کرده بودند.

شاه بر تخت جلوس کرد و دولتیان سرفرود آوردند. شاه به مخاطب سلام، خطاب کرد و فرمود: اگر ما امر دهیم که ایلات جنوب با ایلات شمال همراهی کنند و یک‌مرتبه بر روس منحوس بتازند و دمار از روزگار این قوم بی‌ایمان برآورند چه پیش خواهد آمد؟
مخاطب سلام که در این کمدی نقش خود را خوب حفظ کرده بود تعظیم سجده مانندی کرد و گفت: «بدا به حال روس!! بدا به حال روس!!» شاه مجددا پرسید: «اگر فرمان قضا جریان شرف صدور یابد که قشون خراسان با قشون آذربایجان یکی شود و تواما بر این گروه بی‌دین حمله کنند چطور؟» جواب عرض کرد: «بدا به حال روس!! بدا به حال روس!!» اعلیحضرت پرسش را تکرار کردند و فرمودند: «اگر توپچی‌های خمسه را هم به کمک توپچی‌های مراغه بفرستیم و امر دهیم که با توپ‌های خود تمام دار و دیار این کفار را با خاک یکسان کنند چه خواهد شد؟» باز جواب: «بدا به حال روس!! بدا به حال روس!!» تکرار شد و خلاصه چندین فقره از این قماش اگرهای دیگر که تماما به جواب یکنواخت بدا به حال روس مکرر تایید می‌شد رد و بدل شد.

شاه تا این وقت روی تخت نشسته پشت خود را به دو عدد متکای مروارید دوز داده بود. در این موقع دریای غضب ملوکانه به جوش آمد و روی دوکنده زانو بلند شد شمشیر خود را که به کمر بسته بود به قدر یک وجبی از غلاف بیرون کشید و این دو شعر را که البته زاده افکار خودش بود به طور حماسه با صدای بلند خواند:

کشم شمشیر مینایی / که شیر از بیشه بگریزد
زنم بر فرق پسکوویچ / که دود از پطر برخیزد

مخاطب سلام با دو نفر که در یمین و یسارش رو‌به‌روی او ایستاده بودند خود را به پایه عرش سایه تخت قبله عالم رساندند و به خاک افتادند و گفتند: «قربان مکش، مکش که عالم زیر و رو خواهد شد.» شاه پس از لمحه‌ای سکوت گفت: «حالا که اینطور صلاح می‌دانید ما هم دستور می‌دهیم با این قوم بی‌دین کار به مسالمت ختم کنند.»
ب.ن الاول :نخند عزیز من باید گریه کنی
ب.ن الثانی :دیکتاتور همواره خود بزرگ بین است و در عین حال #حقیر
#تاریخ#تاریخ_ایران#فتحعلیشاه#جنگ#جنگ_ایران_روسیه#آخوند#علامه#علامه_قزوینی

5💬

Loading...
Loading...

اریو برزن، سردار ایران پرست هخامنشی ... در کتاب اتیلا نوشته ی لویزدول آمده که در آخرین نبرد ایران و یونان، اسکندر که از شجاعت اریو برزن ، سردار هخامنشی در دفاع از پارسه خوشش آمده بود به او پیشنهاد داده بود که تسلیم شود تا مجبور به کشتن او نشود ، ولی آریو برزن گفته بود، شاهنشاه ایران مرا به اینجا فرستاده تا از این مکان دفاع کنم و من تا جان در بدن دارم از این مکان دفاع خواهم کرد- اسکندر نیز در پاسخ به او گفته بود ، شاه تو فرار کرده تو نیز تسلیم شو تا به پاس شجاعتت تورا فرمان روای ایران کنم- ولی آریو برزن پاسخ داده بود پس حالا که شاهنشاه رفته من نیز در این مکان میمانم و آنقدر مبارزه میکنم تا بمیرم-اسکندر که پایداری اورا دیده بود دستور داد که او را از راه دور با نیزه و تیر بزنند و آنقدر با نیزه و تیر او را زندند که یک نقطه سالم در بدن او باقی نماند، پس از مرگ او را در همان مکان به خواک سپردند و روی مزار او نوشتند لیوییداس(شرم بر ما)اینجا مزار اوست کسی به سراغش نمیرود و کسانی حتی او را در سرزمین خودش نمیشناسند، اما دشمنان متجاوز بیگانه تازی را خوب میشناسند و ستایش میکنند! ننگ بر کسانی که متجاوزین به سرزمین مادری خود را میپرستند اما این ایرانی اصیل و میهن پرست باید مزارش اینگونه و برای عده زیادی از ایرانیان ناشناس ، چه باید گفت؟؟؟ این کسانی که خود را ایرانی میدانید همه شما به این دلاور مدیون هستید، و اگر احساسی ندارید شما ایرانی نیستی فقط ساکن این سرزمین هستید
#حسین #عاشوراء #تازی_پرست #وطن_فروش#حقیر_توی #رهبر_انقلاب#ایرانی
#ایرانی#هویت#تاریخ #فارس#لر#کورد#ترک#بلوچ #گیلک #عرب#ایران#تهران#کرج#شیراز#مشهد#کردستان#کرمانشاه#اهواز#گیلان#مشهد#اصفهان#قم#تبریز#ارومیه#قزوین

2💬

.
صدای قدم های #رجب میرسد.....
. ✍️ و #خداوند
#رجب را به نازِ قُنداقه ی شما، پاگشا کرد؛
تاجان آلوده ی ما را تطهیر کند!

جانِ ما که چیزی نیست؛
دُرّ کلام شما،
تمامِ #تاریخ را زنده نگه داشته است!

قدم سرچشم؛ حضرت #عشــق
یا #محمد_بن_علی(ع) .
.
✍️می گویند؛
سجاده #رجب، حجله گاه #عاشقی است!

و #عاشـــقی؛ هنرِ #عزیز کرده های #خدا ست!

نمیتوان #عاشق بود و...
از حلولِ هلالش، به شعف نرسید.

تو که میرسی، هراس دلم میریزد! .


🌧️ من به زیر #بارانی میروم؛
که میتواند تمام #روح مرا، یکجا بشوید....
#خدای_مهربانِ_من
چه امنیتی دارد آغوش پُر مِهرت .
.
.

#دل_نوشت:
حلول ماه #رجب؛ ماه بندگی و عبودیت برای یگانه خالق بی هنتای من، و فرارسیدن میلاد با سعادت امام محمدباقر(ع) ، #مبارک
#اللهم_عجل_لوليك_الفرج
#التماس_دعای_فرج .
دوشنه ۲۸ #اسفند ۱۳۹۶
اول #رجب ۱۴۳۹

2💬

اجرای تصنیف زیبای ما را بس توسط گروه ماه‌بانو با اجرای بانو سحر محمدی و نوازندگی استاد مجید درخشانی

#موسیقی#پاپ#راک#سنتی#موزیک#تازه#خاطره#انگیزشی#برترین#زیبا#جدیدترین#ورزشی#تفریحی#آفرینش#طبیعت#ناب#گردشگری#پرسپولیس#استقلال#تاریخ#جهان#ایران

3💬

این #تاریخ رو یادت بمونه👇👇👇
#اردیبهشت #۱۳۹۷ 😎👊
.
چون قراره بزرگترین رخداد در تاریخ‌ #نتورک_مارکتینگ #ایران ، رقم‌ بخوره
یک انقلاب در #صنعت_فروش_مستقیم
و تولید ملی...
توسط ابر شرکت نتورک مارکتینگ ایران
#شرکت_معظم_بادران 😎✌️
✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
باور کن ،،،
اگر می‌دونستی قراره چه اتفاق بزرگی رخ بده ، یه طور دیگه کار می‌کردی 😎✋
✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️
#سال_۱۳۹۷ 😎☝️
#اوج_تولید_ایرانی 😎✌️
#اوج_توزیع_بادران 😎👊
✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
#شرکت_معظم_بادران
پیشتاز در #صنعت_فروش_مستقیم ایران و خاورمیانه
#بادران #اقتصاد_مقاومتی #بادران_گستران #آری_به_تولید_ملی #مهربونی #اشتغال_زایی #حمایت_تولیدات_داخلی #ورزش #لیگ_یک

0💬

ارتباط ویژه مخصوص لحظه تحویل سال نو.
این ارتباط برای همگان آزاد و بسیار مهم و پر برکت میباشد. به عزیزانتان اطلاع رسانی و یاداوری کنید.
با آرزوی توفیق الهی و طلب خیر در روح جمعی. پیشاپیش فرارسیدن سال نو و بهاری دیگر را به همه تبریک میگوییم. به امید صلح جهانی و پیروزی حق بر باطل. سلامت، شاد و پر امید باشید.
Happy Persian New Year, everyone. May every moment of your lives be filled with love, peace, happiness and hope.
#happy_new_year #ostad #ostad_taheri #mohammadali_taheri #ostad_mohammad_ali_taheri #ostad_mohammadali_taheri #shahnaz_niroomanesh #erfan_halghe #erfan_halgheh #erfan #monji #interuniversalism #faradarmangar #iran #history #norooz# new_year #persian
#استاد #استاد_محمدعلی_طاهری #استاد_طاهری #استاد_محمد_علی_طاهری #اینتریونورسالیزم #شهناز_نیرومنش #عرفان_حلقه #عرفان #تاریخ #تاریخ_ایران #تاریخ_عرفان_حلقه #سال_نو #نوروز

1💬