#جبهه_ملی

هر شب ستاره ای بر زمین میکشند و باز .....
این آسمان غمزده غرق در ستاره هاست
🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼
امروز اول آذر ماه مصادف با ترور ناجوانمردانه داریوش فروهر و پروانه اسکندر ی در سال یکهزاروسیصدوهفتادوهفت میباشد یاد
و نامشان پر آوازه و راهشان پر رهرو باد
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
#داریوش_فروهر
#پروانه_اسکندری
#حزب_ملت_ایران
#جبهه_ملی_ایران
#ترور
#جبهه_ملی
#سیاوش_کسرایی
#ایران #ایرانی #ایرانیان #مصدق

0💬

.
اطلاعیه برگزاری مراسم سالگرد داریوش و پروانه فروهر / روزنامه اطلاعات
#داریوش_فروهر #داریوش_فروهر_پروانه_فروهر #جبهه_ملی_ایران #جبهه_ملی #حزب_ملت_ایران #قتلهای_زنجیره_ای

0💬

با بهار و پژمان در خانه آزادی، خانه شهیدان فروهرها
#داریوش_فروهر ، #پروانه_اسکندری ، #پروانه_فروهر ، #حزب_ملت_ایران ، #جبهه_ملی_ایران ، #جبهه_ملی

4💬

Loading...

این یک رویه(صفحه)کتاب،همه تاریخ ایران را در خود دارد،که چگونه دروغ،دو رویی، ریا،دادوستد و آنگاه تبلیغ می تواند جای راستی،حقیقت و تاریخ بنشیند.این یک رویه کتاب تنها یک نمونه و مشتی از خروار است و تلنگر است و شاید سیبی که نیوتن را به جایی رساند.و چنان پر معنا و گویاست که بسیاری چهار سال دانشگاه می روند و تاریخ می خوانند،ولی هنوز به گفته #مولیر در ابله ای اند.این یک رویه از یک کتاب نیست، که هزار کتاب معنا در خود دارد... ***سید حسین فاطمی روزنامه نگار و از اعضای برجسته جناح چپ جبهه ملی و وزیرخارجه محمدمصدق و پیگیر طرح " جمهوری "کردن ایران بوده .سید حسین فاطمی با تشکیلات قاجارگرا،تروریستی و ارتجاعی فداییان اسلام به رهبری نواب صفوی (که دنباله های آنها شدند رهبران ج.ا)پیوند ویژه ای داشته که پس از شورش اسلامی سال پنجاه هفت،رژیم جمهوری اسلامی هم، یک خیابان مهم تهران را به نامش در میاورد.
در آدینه ۱۹ آبان ۱۳۳۳ سید حسین فاطمی که در ترور نخست وزیر ایران(سپهبد رزم آرا_نخست وزیر نه،یک آدم و شهروند عادی و یا یک دیوانه_سخن چیز دیگرست.دورویی و تبلیغ دروغ در همه این سالها را ببینید)و دیگر رویدادها نقش داشته اعدام شد.در بالا، رویه ۹۱ از کتاب بسیار ارزشمند: دکتر محمد مصدق، آسیب شناسی‌ یک شکست"از علی میرفطرس را می گذارم.هر ایرانی که می خواهد کار سیاسی کند یا چیزی بنویسد،باید این کتاب را خوانده باشد.چون همه ما نمی توانیم مانند پژوهشگر دانشمندی همچون میرفطروس این اندازه موشکافانه و ژرف در دل این جستار و زمینه برویم.
#مصدق #حسین_فاطمی #جبهه_ملی #تاریخ #اندیشه #کتاب #پهلوی #نواب_صفوی #محمد_مصدق #قاجار

0💬

.
پروانه و داریوش فروهر در یکم آذر۷۷ به دست مأموران وزارت اطلاعات با ضربات چاقو در جریان قتلهای زنجیره‌ای درمنزلشان به شهادت رسیدند. روحشان شاد.
#جبهه_ملی
#جبهه_ملی_ایران
#محمد_مصدق
#قتلهای_زنجیره_ای
#داریوش_فروهر #داریوش_فروهر_پروانه_فروهر

2💬

Loading...

مردم در مدت دو روز به شماره حساب اعلام شده توسط #صادق_زیباکلام بیش از یک میلیارد و دویست میلیون تومان پول واریز کردند
علت آن چه بود؟
.
#زیباکلام در مصاحبه با ایران خودش به این سوال پاسخ داد:
.
شما در حوزه #سیاسی شناخته شده هستید، اما در حوزه اجتماعی کمتر. دلیل این اتفاق را چه می‌دانید؟
فکر می‌کردم که مردم به من اعتماد داشته باشند، اما نه در این حد و اندازه
.
چه اتفاقی افتاد که در این زمینه‌ها، نگاه مردم به چهره‌هایی چون شما معطوف شد؟
.
قبلاً هم چنین چیزی در #ایران سابقه داشته است.در#زلزله ‌های طبس و بوئین زهرا هم مردم یا به صورت خودجوش یا از طریق چهره‌های شناخته شده آن زمان به کمک زلزله‌زدگان شتافتند.در زلزله بوئین زهرا تلفات زیاد بود و مرحوم #غلامرضا_تختی با دو تن از بزرگان #جبهه_ملی اعانه‌های مردم را جمع‌آوری کردند.مردم هم کمک‌های زیادی را در اختیار مرحوم تختی گذاشتند
.
این پدیده تنها مربوط به جوامع در حال توسعه است؟
در جوامع توسعه یافته هم این اتفاق می‌افتد.مثلاً برای کمک به مسلمانان #روهینگیا یا آوارگان سوری که می‌خواستند به آلمان بروند،در مسیر حرکت این آوارگان،بسیاری از مردم آلمان و فرانسه کمک کردند.بسیاری از چهره‌های شناخته شده این کشورها، مستقل از نهادهای رسمی برای کمک به آوارگان سوری پول جمع می‌کردند.
.
مدیریت امدادرسانی به معنی تقسیم کار سازمان‌های فعال را چطور دیدید؟
به طور کلی مدیریت امدادرسانی آشفته بوده است.دلیلش هم این است که بسیاری از مردم خودشان به سمت مناطق زلزله‌زده راه افتادند.
.
مثلا برخی با خودروهای سواری حتی از قزوین و #تهران، یا با وانت و خاورهای پر از پتو، کنسرو و آب به مناطق زلزله‌زده رفتند.اگر این امدادها هماهنگ می‌شد، بسیار خوب می‌بود. .
به عنوان مثال،باید گفته می‌شد که اکنون مردم فلان منطقه نیازمند پتو هستند و دیگر کسی آب نیاورد، یا اینکه کنسرو نیاز است. اما متأسفانه مدیریت بحرانی وجود ندارد. ستاد #مدیریت_بحران در استانداری وجود داشته، اما آنچه در عمل دیده نمی‌شود، همین مدیریت #بحران است.
.
دلیل این امر چه بوده؟حضور گسترده مردم یا اساساً ضعف در مدیریت؟
.
اگر مدیریت بحران وجود می‌داشت، دلیلی نداشت که ما با خاور از تهران به کرمانشاه بیاییم و اقلام مورد نیاز را بیاوریم. یکی از چیزهایی که اینجا دیده می‌شود، این است که اینقدر آب معدنی به منطقه ارسال شده که مقادیر زیادی آب در نقاط مختلف دپو شده است. درصورتیکه اگر مدیریت درستی می‌بود، بعد از یکروز باید اعلام می‌شد که آب به اندازه کافی وجود دارد و دیگر آب ارسال نشود.
.
#سیاست_نوین #کرمانشاه

160💬

این کتاب بسیار دقیق و با سند و مدرک،اگر در ایران هست،حتما بخونید و ببینیم چه خیانتی جبهه ملی مصدقی ها به ایران کردند،بویژه معامله کردند با گروه تروریستی فداییان اسلام یعنی گروه نواب صفوی تروریست،که نخست وزیر بسیار میهن دوست و فرهیخته ایران، سرلشکر رزم آرا را ترور کنند،چه انسان بزرگی رزم آرا بوده و ببینید،دکترفاطمی چه تروریستی بوده...
#محمد_مصدق
#آرامش_دوستدار
#علی_میرفطروس
#پورا
#حسن_احمدپور
#فلسفه
#تاریخ
#جبهه_ملی
#فاطمی
#رزم_آرا
#فداییان_اسلام

9💬

Loading...

بی شک دو تن از کسانی ک در به ثمر نشستن قانون ملی شدن صنعت نفت نقش داشتند برادران قشقایی بودند،ک اولین کسی ک طرح ملی شدن نفت را بیان نمود محمدحسین خان صولت قشقایی بود و پیگیری های جناب خسروخان این مهم را به بار نشاند.و با این کار نفت را از چنگال انگلیس ومزدورانش بیرون در اوردند.
#قشقایی#آذربایجان#خسرو_صولت_قشقایی#محمدحسین_صولت_قشقایی#جبهه_ملی#دکتر_مصدق#ایران#ملی_شدن_نفت#تورکان_جنوب_ایران

0💬

سانحه و قوع زلزله در مناطق غربی کشور و شهرهای استان کرمانشاه، موجب تاسف و تاثر بسیار است. در اثر این ضایعه اسفناک، عده زیادی از هموطنانمان، عزیزان خود را از دست داده و خانه و کاشانه شان با تخریب روبرو شده است. #ایران #باخترامروز #پیام #جبهه_ملی #زلزله #کرمانشاه http://bakhtare-emruz.com/%d8%aa%d8%b3%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d9%84%d8%aa-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/

0💬

‌در چنین روزی (21 آبان) سال 1328، جبهه ملي ايران مركب از احزاب و رجالي كه متعهد به تحقق ايراني كاملا آزاد، دمکراتيک، مستقل، به دور از تحميلات ديگران، طرد نفوذ بيگانگان در امور وطن، لغو هرگونه امتياز و انحصاراعطايي به خارجيان و تامين منافع ملي شده بودند به رهبري دكتر مصدق پا به عرصه وجود گذارد. #ایران #باخترامروز #جبهه_ملی #سنجابی #فاطمی #مصدق #نهضت_ملی http://bakhtare-emruz.com/%d8%aa%d8%a7%d8%b3%d9%8a%d8%b3-%d8%ac%d8%a8%d9%87%d9%87-%d9%85%d9%84%db%8c-%d8%a7%d9%8a%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%87%d8%af%d9%81-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d9%86-%e2%80%8c/

0💬

Loading...

:
تاسيس جبهه ملی ايران - هدف های آن...‌

‌در چنین روزی (21 آبان) سال 1328، جبهه ملي ايران مركب از احزاب و رجالي كه متعهد به تحقق ايراني كاملا آزاد، دمکراتيک، مستقل، به دور از تحميلات ديگران، طرد نفوذ بيگانگان در امور وطن، لغو هرگونه امتياز و انحصاراعطايي به خارجيان و تامين منافع ملي شده بودند به رهبري دكتر مصدق پا به عرصه وجود گذارد.
باكمك همين جبهه، دكتر مصدق نفت ايران را ملي كرد و بناي دمكراسي را در كشور گذارده بود كه براندازي 28 امرداد آن را معكوس ساخت.
بسياري از سران اين جبهه در سال 1332 پس از كودتا بازداشت شدند و سالها ممنوع المقام و زير مراقبت بودند. اين جبهه در آبان ماه 1332، پس ازاعلام آغاز محاكمه دكتر مصدق تظاهرات وسيعي را در تهران و شهرهاي ديگر به راه انداخت كه اين تظاهرات به خاك و خون كشيده شد . متعاقب آن نهضت مقاومت ملي تشكيل شد كه دولت وقت عده اي از سران آن را به خارك تبعيد كرد.
جبهه ملي در سالهاي 1339 و 1340 بار ديگر قدرت و محبوبيت خود را با تشكيل اجتماع عظيم ميدان جلاليه (پارك لاله امروز) به نمايش گذارد و خواندن روزنامه اطلاعات را که مبلّغ کارهاي دولت و برخي رجال حامي دولت بود تحريم کرد و به مردم گوشزد ساخت: خواندن روزنامه کاري تحميل کردني نيست؛ با نخريدن و نخواندن نشرياتي که در جهت مردم و منافع عمومي آنان نيستند رشد فکري و تمدن خود را نشان دهند.
جبهه ملي از سال 1356 خورشيدي (1977 ـ 1978 میلادی) در داخل و خارج كشور به تشديد فعاليت پرداخت و در انقلاب سال 1357 فعالانه شركت داشت. هدف جبهه ملی از این کار برقراري دمكراسي و رعايت كامل و دقيق قانون اساسي سال 1906 بود نه تغيير نظام حكومتي و به همين سبب دولت وقت آمريكا (حكومت كارتر) به جانبداري از مساعي اين جبهه پرداخت. پس از انقلاب، اعضاي اين جبهه و رئيس وقت آن دكتر کريم سنجابي در دولت موقت انقلاب (کابينه مهندس بازرگان ) شرکت كردند و .... در نبرد برسر قدرت که اندکی پس از پیروزی انقلاب آغاز شد و ظاهرا هنوز ادامه دارد؛ ملّیون و ملی ـ مذهبی ها نخستین جناح هایی بودند که برکنار شدند. دکتر سنجابي (به اظهار خودش) چون احساس مي کرد که در وطن تحت فشار است در سال 1982 از ايران خارج و در ژوئيه 1995 در 95 سالگي در آمريکا درگذشت.
دکتر کیهانی زاده/12 November
#تاریخ #تاریخی #جبهه_ملی #دکتر_مصدق #محمد_مصدق #دکتر_کریم_سنجابی #کریم_سنجابی #ایران #انقلاب

25💬

درحکومتی که آزادی، اسیرِ دیکتاتوری است، اعتصاب غذا رنگ و بوی ترور دارد...
#دکتر_مهدی_خزعلی
#مهدی_خزعلی
#خزعلی
#جبهه_ملی
#اعتصاب_غذا
#ترور

2💬

#گلوله نمیتواند افکاری را که در دماغ من از دیدن مناظر رقت بار فقر و جهل و نادانی، خرافات و امراض و هزاران مفاسد اجتماعی دیگر که مولود سلطه و قدرت یک سیاست جنایتکارانه و جابرانه دو قرنی استعماری است و جامعه ای را به خاک و خون کشیده و زندگی و حیات ملتی را ملعبه و دستخوش اجانب ساخته مادامی که خون در شرائین من گردش میکند، تغییر دهد.
سرمقاله #باختر_امروز
شهید راه وطن #دکتر_فاطمی
#حسین_فاطمی
وزیر امور خارجه دولت ملی #دکتر_مصدق که بار اول توسط گروه تروریستی #فداییان_اسلام ترور شد و در نهایت در سحرگاه ۱۹ آبان ۱۳۳۳ به دست عوامل سلطنت #پهلوی به شهادت رسید.
#نواب_صفوی
#اشرف_پهلوی
#محمد_عبدخدایی
#جبهه_ملی
#جبهه_ملی_ایران

0💬

Loading...

دکتر حسین فاطمی
شهادت 19ابان 1333

ﮐﺘﺮ ﻓﺎﻃﻤﯽ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﻋﺪﺍﻡ ﮔﻔﺘﻪ ﺑﻮﺩ:
ﻣﺎ ﺳﻪ ﺳﺎﻝ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﮐﺸﻮﺭ ﺣﮑﻮﻣﺖ ﮐﺮﺩﯾﻢ ﻭ ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﻣﺨﺎﻟﻔﺎﻥ
ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻧﮑﺸﺘﯿﻢ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻧﮑﻪ ﻣﺎ ﻧﯿﺎﻣﺪﻩ ﺑﻮﺩﯾﻢ ﺑﺮﺍﺩﺭﮐﺸﯽ ﮐﻨﯿﻢ ﻣﺎ
ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻥ ﻗﯿﺎﻡ ﮐﺮﺩﯾﻢ ﮐﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﻣﺘﺤﺪ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺩﺳﺖ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﺭﺍ
ﺍﺯ ﮐﺸﻮﺭ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﻌﺘﻘﺪ ﺑﻮﺩﯾﻢ ﺍﮔﺮ ﺩﺭ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﻫﻢ
ﻭﻃﻨﺎﻥ ﻣﺎ ﺩﺭ ﺍﺛﺮ ﻓﺸﺎﺭ ﺍﺟﺎﻧﺐ ﺗﺤﺖ ﻧﻔﻮﺫ ﺁﻧﻬﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪﺍﻧﺪ ﻭ
ﻣﻨﻮﯾﺎﺕ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺍﺟﺮﺍ ﮐﺮﺩﻩﺍﻧﺪ، ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﮑﻪ ﺑﻪ ﻧﻬﻀﺖ ﺍﺳﺘﻘﻼﻝ ﻧﺎﺋﻞ
ﺷﺪﯾﻢ ﺭﻭﯾﻪ ﺳﺎﺑﻖ ﺭﺍ ﺗﺮﮎ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﮔﻔﺖ ﻭﻟﯽ ﺍﻓﺴﻮﺱ ﮐﻪ ﻋﺎﻗﺒﺖ
ﮔﺮﮒ ﺯﺍﺩﻩ ﮔﺮﮒ ﺷﻮﺩ
ﺩﮐﺘﺮ ﻣﺼﺪﻕ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ﻭﯼ ﭼﻨﯿﻦ ﮔﻔﺖ: ﺍﮔﺮ ﻣﻠﯽ ﺷﺪﻥ ﻧﻔﺖ ﺧﺪﻣﺖ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﺁﻥ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺍﻭﻝ
ﺍﯾﻦ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺭﺍ ﻧﻤﻮﺩ ﺑﺎﯾﺪ ﺳﭙﺎﺳﮕﺰﺍﺭﯼ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺁﻥ ﮐﺲ ﺷﻬﯿﺪ ﺭﺍﻩ
ﻭﻃﻦ ﺩﮐﺘﺮ ﺣﺴﯿﻦ ﻓﺎﻃﻤﯽ ﺍﺳﺖ . ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﻣﺪﺕ ﻫﻤﮑﺎﺭﯼ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ
ﺟﺎﻧﺐ ﺣﺘﯽ ﯾﮏ ﺗﺮﮎ ﺍﻭﻟﯽ ﻫﻢ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺑﺰﺭﮔﻮﺍﺭ ﺩﯾﺪﻩ ﻧﺸﺪ .
#دکتر_حسین_فاطمی #حسین_فاطمی
#دکتر_مصدق
#جبهه_ملی

1💬

■ امروز سالگرد جان باختن و تیرباران دکتر حسین فاطمی وزیر امور خارجه دکتر مصدق (طراح و پیشنهاد دهنده ی ملی شدن صنعت نفت به دکتر مصدق) در سن سی و هفت سالگی ▪️در بامداد چنین روزی در نوزدهم آبان ماه سال سی و سه و‌ یکسال پس از کودتای ننگین شیخ و شاهی باشرفترین و شجاعترین روزنامه نگار ایران تا به امروز را در حالی که در تب چهل درجه می سوخت با برانکارد به محل چوخه اعدام بردند و به دست سران کودتا و برای خوشایند دولت و سفارت فخیمه ی انگلستان تیرباران اش کردند... همچنین اشاره کنم زمانی که کسانی خیرخواه ‌ از آیت الله بروجردی خواستند که میانه داری کند و جان آن جوان میهن پرست را از شاه بخرد و اعدام اش نکند، آیت الله زعیم تشیع در پاسخ می گوید که از دست من و کسی کاری ساخته نیست چون انگلیسیها از دست فاطمی خیلی عصبانی هستند!!! و اینچنین بود که شاه ایران و مرجع تقلید شیعیان دست در دست هم سرسپرده ی خواست انگلیسیها بودند و یا دست کم اخته تر و وامانده تر از این بودند که بخواهند در برابر خواست دولت فخیمه انگلیسی خودی نشان دهند بویژه که جناب آیت الله نیز در پشت پرده کودتا با انگلیسی ها و دربار همکاری لازم را برای سرنگونی دولت ملی مردمی مصدق کرده بود... درباره خیانت سران حزب توده ی ایران که کل سیستم حزب را به خواست شوروی ها اخته کرده بودند تا در برابر کودتا خفه شوند و با سکوت همراهی کننده شان در نهایت شماری از سران و افسران حزب را به تیغ استبداد سپردند هم به اندازه کافی گفته و شنیده و نوشته شده است اگر کسانی پیگیر تاریخ کشورشان باشند که به درستی گفته اند: تاریخ کودکی ماست و آنکس که تاریخ خویش نداند همیشه در کودکی خواهد ماند.

#حسین_فاطمی #جبهه_ملی #کودتای_۲۸_مرداد #آیت_الله_بروجردی #حزب_توده #تاریخ_ایران_معاصر

5💬

امروز نوزدهم آبان، شصت و سومین سالروز شهادت دکتر حسین فاطمی‌ست.
یاد و نامش گرامی و جاودان باد.

دکتر محمد مصدق:
اگر ملی شدن صنعت نفت خدمت بزرگی است که به مملکت شده باید از آن کسی که اول این پیشنهاد را داد سپاسگزاری کرد و آن کس شهید راه وطن دکتر حسین فاطمی است که روزی در خانه‌ی جناب آقای نریمان پیشنهاد خود را داد و عده‌ای از نمایندگان جبهه ملی حاضر در جلسه آن را باتفاق آراء تصویب نمودند.
#حسین_فاطمی
#دکترمحمدمصدق
#جبهه_ملی
#جبهه_ملی_ایران

1💬

Loading...

هفت صبح همچین روزی در نوزدهم آبان هزارو سیصدو سی و سه رادیو سراسری اعلام کرد دکتر حسین فاطمی از اعضای اصلی دولت مصدق که در جریان قیام ملی بیست و هشت مرداد از ملت غیور سیلی خورد امروز به تیربار بسته شد... مجرمی که در دادگاه در دفاعیات خود گفت:
اگر دفاع از حقوق ملت و بیان عقیده میلیون‌ها انسان محروم و گرسنه جرم است «من به تکرار آن مباهات می‌کنم»
#حسین_فاطمی
#دکتر_مصدق
#جبهه_ملی
#کودتای_28_مرداد

0💬

#مطلب_روز بامداد ۱۹ آبان ۱۳۳۳ پایانی بر زندگی یک میهن پرست، هشت گلوله بر قلب و سینه دکتر حسین فاطمی
ساعت چهار و هفت دقیقه بامداد روز چهارشنبه نوزدهم آبان ۱۳۳۳، تیمور بختیار فرماندار نظامی و سرتیپ آزموده دادستان ارتش و عده دیگری به زندان رفتند و حکم اعدام دکتر حسین فاطمی را، در لشکر ۲ زرهی به وی ابلاغ کردند. دژخیم آزموده با تمسخر به دکتر فاطمی می گوید اگر وصیتی دارید بفرمایید شما که مکرر می گفتید «من از مرگ ابایی ندارم و مرگ حق است…»
دکتر فاطمی اجازه نمی دهد که سخنان آزموده تمام شود و بیان می دارد« آری آقای آزموده مرگ حق است و من از مرگ ابایی ندارم، آن هم چنین مرگ پر افتخاری. من می میرم که نسل جوان ایران از این مرگ درس عبرت گرفته و با خون خود از وطنش دفاع کرده و نگذارد که نسل جاسوسان اجنبی بر این کشور حکومت نمایند. من درهای سفارت انگلیس را بستم غافل از اینکه تا دربار هست انگلستان سفارت لازم ندارد.»
«مرگ بر دو قسم است. مرگی در خواب ناز… و مرگی در راه شرف و افتخار. و من خدای را شکر می کنم که در راه مبارزه با فساد شهید می شوم…»آزموده از او می خواهد اگر خواسته ای دارد بگوید. فاطمی پاسخ می دهد: خواسته های من دیدن خانواده، ملاقات با دکتر مصدق و صحبتی با افسران است . آزموده می گوید ؛ «هنوز هم دست از این مرد[دکتر مصدق] برنمیداری!؟»
مقامات نظامی در مورد روحیه وی به خبرنگاران گفتند:«...در آن موقع روحیه اش به قدری قوی بود که اگر کسی وارد اطاق می شد و از جریان اطلاع نداشت، هرگز باور نمی کرد این شخص کسی است که چند دقیقه دیگر باید تیرباران شود و وصیت نامه اش را نوشته است..وقتی او را سوار آمبولانس کردند، سیگار خواست و آن را با وضعی خاص گوشه لب نهاد و ثابت کرد از مرگ نمی هراسد و ابایی ندارد. هنگام اجرای حکم در حالیکه هوا به شدت سرد بود روی همان پیراهنی که بر تن داشت یک پیژامه پشمی پوشیده و با همان پیراهن و پیژامه و کفش و سرپایی که پارچه آن مخمل قهوه ای بود آماده ایستاد...»
هنگامی که دکتر فاطمی را به در میدان تیر به چوبه تیرباران بستند، سه بار فریاد برآورد« زنده باد آزادی» «زنده باد مصدق» «پاینده ایران» . دکتر حسین فاطمی در حالی که در تب ۴۰ درجه می سوخت، در سحرگاه ۱۹ آبان ۱۳۳۳، تیرباران شد. ۸ گلوله بر قلب و سینه او می نشیند و دژخیم دیگری به نام تیمور بختیار (نخستین رئیس اداره ساواک، سال ۱۳۳۵) برای اثبات مراتب سر سپردگی اش، تیر خلاص را بعد از اعدام به سر دکتر فاطمی شلیک می کند.
#دکتر_فاطمی #مصدق #جبهه_ملی #انجمن_اسلامی #دانشجو #دانشگاه_آزاد #تبریز #شرافت#آزادی #وطن #ایران

1💬

.
نوزدهم آبان ماه سالروز اعدام دکتر فاطمی
آخرین سخنان دکتر فاطمی هنگام تیرباران:
پاینده باد ایران،زنده باد مصدق...
یعنی آن سربازانی که او را نشانه رفتند، کسی که فرمان آتش داد، کسی که حکم تیرباران داد و آنهایی که با لبخند به تماشا ایستادند شرم نکردند؟
اگر ملی شدن صنعـت نفت خدمت بزرگی است که به مملکت شده، بايد از آن کسی که اول اين پيشنهاد را نمود سپاسگزاری کرد و آن کس، شهيد راه وطن، دکتر حسين فاطمی است. دکتر محمد مصدق
روز ۱۹ آبان سال پر درد و دریغ ۱۳۳۳، فرا می رسد. روزی که، مردی با تب ۴۰درجه بر روی برانکارد، در حالی که از ضربات چاقوی اراذل و اوباش به خود می پیچید، وارد میدان اعدام شد. سیگاری کشید و با دکتر شایگان و مهندس رضوی صحبتی چند کرد و سپس برای همیشه خاموش گشت. آب از آب تکان نخورد وزیر خارجه ای که درِ سفارت انگلیس را گِل گرفته بود و نظریه پرداز ملی شدن نفت بود، پول گرفتنِ وکیل نداشت. در لحظات آخر وقتی آزموده دادستان دادگاه نظامی از دکتر میپرسد اگر وصيتی داريد بفرمائيد، شما که مکرر می گفتيد: من از مرگ ابائی ندارم و مرگ حق است ، دکتر در پاسخ میگوید«آری آقای آزموده مرگ حق است و من از مرگ ابائی ندارم، آن هم چنين مرگ پرافتخاری، من مي ميرم که نسل جوان ايران از مرگ من عبرتی گرفته و با خون خود از وطنش دفاع کرده و نگذارد جاسوسان اجنبی بر اين کشور حکومت نمايند.» شاه از قبل تصميم خود را در مورد فاطمى گرفته بود. كرميت روزولت در خاطراتش ماجراى ملاقات روز اول شهريور ۱۳۳۲ (چهار روز پس از كودتا) خود را با شاه روايت مى كند كه در آن شاه در پاسخ به سئوال او در مورد رفتارى كه با مصدق و يارانش خواهد شد گفته بود: «خيلى درباره اش فكر كرده ام... مصدق محاكمه خواهد شد و اگر دادگاه پيشنهاد مرا قبول كند (لب هايش مى لرزيد) به سه سال حبس محكوم خواهد شد... چند نفر ديگر هم تنبيهات مشابهى خواهند داشت. فقط يك استثنا وجود دارد و آن هم حسين فاطمى است كه هنوز او را پيدا نكرده اند... موقعى كه پيدايش كنم او را اعدام خواهم كرد!» («كودتا در كودتا» كرميت روزولت، نقل شده در «بازيگران عصر پهلوى» محمود طلوعى)
نام و یاد دکتر فاطمی تا ابد جاودانه باقی میماند، کسی که تاریخ معاصر ایران باید در برابر آزادگی و شجاعت او تعظیم کند.
#دکتر_فاطمی
#دکتر_مصدق
#جبهه_ملی
#کودتا_۲۸_مرداد

1💬

شاهین فاطمی (برادرزاده دکتر فاطمی) میگه با چند تن دیگه رفتیم نزد دکتر فاطمی، بهش گفتیم به خاطر زن و بچه ات هم که شده توبه نامه ای بنویس تا شاه ازت بگذره ولی در پاسخ میگه من اگر این کارو بکنم دیگه تا ابد تو این مملکت حرف کسی رو باور نمی کنن!! میگن حسین فاطمی هم وقتی پای جونش به میون اومد به غلط کردن افتاد!

واسه جونش هم سر خم نکرد! امروز ولی در این برهوت انسانیت یه آدم نمی بینی دورت که یه کم رو اصولش بمونه! هر کی رو دیدم همه وا رفته و مزدور و هزار رنگ و آفتاب پرست و...! .

همه چیز به میتینگ 26 امرداد 1332 (یک روز پس از کودتای نافرجام 25 امرداد) در بهارستان باز می گرده. جایی که دکتر فاطمی، دکتر شایگان و مهندس زیرک زاده سخنرانی تندی علیه شاه داشتند. دو تن دیگر با عذرخواهی حکم های زندان یکی دو ساله گرفتند ولی فاطمی تن به این کار نداد و ساعت 4 بامداد 19 آبان 1333 اعدام شد.

فاطمی منو همیشه یاد #بابک_خرمدین میندازه.

#حسین_فاطمی #دکتر_فاطمی #دکتر_حسین_فاطمی #شاهین_فاطمی
#مصدق #محمد_مصدق #دکتر_مصدق #جبهه_ملی #دکترفاطمی #دکتر_بختیار #شاپور_بختیار #غلامحسین_صدیقی #دکتر_صدیقی #دموکراسی #سوسیال_دموکراسی #آزادی #ایران #تاریخ #تاریخی #تاریخ_ایران #کودتا #کودتای_28_مرداد #پهلوی #محمدرضاشاه #محمدرضاشاه_پهلوی #مححدرضا_پهلوی

2💬

. نوزدهم آبان یادآور روزی است که دکتر حسین فاطمی به شهادت رسید یکی از مردان نیک روزگار که نقش بسیار پررنگی در قطع ید انگلیس. و ملی شدن صنعت نفت داشت و به عنوان وزیر خارجه دکتر مصدق خدمات شایانی برای ایران و ایرانی انجام داد و نهایتا پس از کودتای بیست و هشت مرداد دستگیر و در سحرگاه نوزده آبان تیرباران شد .
یادش گرامی باد

#دکتر_فاطمی #دکتر_مصدق. #ایران #جبهه_ملی #کودتای28_مرداد. #ملی_شدن_صنعت_نفت #ابن_بابویه

4💬

سالها در این خیابان و در همین ساختمان گوشه سمت چپ تصویر که خوابگاه دانشجویی بود زندگی کردم، خیابان #دکتر_فاطمی .
نام دکتر فاطمی که امروز سالگرد اعدامش است برای من مملو از تناقضات بود در واقع زندگی او نمایه ای است از زندگی پر فراز و نشیب #اجتماعی #سیاسی ما ایرانیان در طول #تاریخ ! در عین حالی که وزیر خارجه بود روزنامه‌نگار هم بود، هم توسط #فداییان_اسلام ترور شد و هم #شعبان_بی_مخ و نهایتا #شاه اعدامش کرد و نامش تنها بازمانده قابل تحمل دوران #مصدق در #جمهوری_اسلامی ماندگار شد!
عکس: اینجا خیابان #آریامهر قبل از #انقلاب است احتمالا سال ۵۳ که بنام دکتر فاطمی تغییر یافت. ساختمان #هتل_لاله در سمت راست دیده میشود،

#محمدمهدی_عبدخدایی #تهران #تروریسم #جبهه_ملی #ایران #دانشکده_صداوسیما #پارک_لاله #چهارراه_فاطمی #خیابان_کارگر #عکس_تاریخی #تهران_قدیم #تاریخ_معاصر

4💬

در آستانه سالروز شهادت دکترحسین فاطمی ، می بینیم و می شنویم تحلیل پیمان عارف ، نویسنده ، فعال و تحلیلگر سیاسی از تبعید.
#هرایرانی_یک_فاطمی #باختر_امروز #ایران #دکتر_فاطمی #جبهه_ملی #نهضت_ملی #پهلوی #استعمار #انگلیس #آمریکا

0💬

دکتر فاطمی و ستایش او از پیشوایش دکتر محمد مصدق در دادگاه فرمایشی؛ تایید دوباره حکم اعدام او
----------------------
دکتر حسین فاطمی: سالها بود که هر وقت مردم می خواستند استعانت و کمکی برای حفظ قانون بجویند و صدایی اعتراض آمیز بر ضد قانون شکنی بلند کنند اولین نامی که یادشان می آمد و نخستین اسمی که به حافظه شان می آوردند اسم «دکتر مصدق» بوده است. این اعتقاد بی دلیل و کورکورانه پیدا نشده بود. این مرد بزرگ پنجاه سال امتحان تقوای سیاسی و شرف و مردانگی را داده بود. شجاعت و شهامت او را در دیگری ندیده بودند و مهمتر از همه خصوصیات دکتر مصدق، که باید سیاستمداران قرن نوزدهم ایران فکر کند، این است که همیشه یکی دو قرن آینده را می بیند و در عین حال مال اندیشی و واقع بینی، فردا را از مترقی ترین جوانها بهتر در نظر دارد. برای راهنمایی و پیشوایی نهضت آزادی انتخابات، از طهران و ولایات به سراغ او رفتند و می خواستند او از کنج انزوا قدمی به بیرون گذارد.
دکتر مصدق به گناه آنکه در مجلس چهاردهم قانون معروف به (تحریم امتیاز نفت شمال) را گذرانده بود و آقای کافتارادزه ناکام به مسکو برگشت، مورد بی مهری عناصر افراطی[توده ایها] قرار گرفته و سیل تهمت و دشنام را در همان حدود که هنگام ملی شدن موافقین کمپانی [نفت انگلیس-ایران] بباد حمله اش گرفتند، بطرف او سرازیر ساختند و در انتخابات دوره پانزدهم نیز چون [دکتر مصدق] شکایت خرابی و فساد انتخابات را به دربار برده بود، طبعا اراده طبیعی او را سوزانیدند و از انتخاب شدن محروم کردند. به همان مناسبت نه تنها از آن تاریخ دامن را از امور سیاسی فرا کشیده بود بلکه غالبا اوقات خود را در احمدآباد می گذراند و فقط موقع طرح مقاوله نامه نفت جنوب بود که نامه ای به مجلس پانزدهم نوشت و زنگ خطر را به صدا درآورد و خون سیاوش را در رگ های ایرانیان به جوش آورد.
آخرین جلسه دادگاه تجدید نظر روز یکشنبه ۷ آبان ۱۳۳۳ تشکیل شد. دادگاه تجدیدنظر نظامی به ریاست سرلشکر مزّین حکم اعدام دکتر فاطمی را که در ۱۸ مهرماه ۱۳۳۳ صادر شده بود مجددا تایید کرد. دکتر فاطمی، روی برانکار، حکم صادره را با خودنویسی که منشی دادگاه به او داده امضا کرد و تقاضای فرجام نمود.
در همین روز قرار داد تشکیل کنسرسیوم نفت در مجلس سنای دوم، به تصویب نهایی رسید.
خاطرات و مبارزات دکتر حسین فاطمی-بهرام افراسیابی، ص ۳۲۸-۳۲۹
مصدق و سالهای مبارزه- سرهنگ غلام رضا نجاتی، جلد دوم ص۳۰۳ #دکتر_فاطمی #مصدق #فاطمی #ایران #نهضت_ملی #جبهه_ملی #استعمار #انگلیس #آمریکا #روسیه

0💬

منشور حقوق بشر کوروش پیام الهام بخشی است بر حقانیت حقوق بشر وآزادی های اساسی امروز
در زمانی که نظام برده داری وطبقه بردگان جایگاه و نقش تعیین شده در دولت شهرها وامپراتوری های وقت داشتند و در تعارضات نظامی- سیاسی غالبا سرنوشت جوامع مغلوب به نابودی ویا اسارت جمعی رقم زده می شد و فاتحان ، اعمال این خشونت ها و برخوردهای غیر انسانی را به عنوان جزئی از مدیریت واداره صحیح نظام امپراتوری یا دولت شهر ها تلقی می نمودند . و فراتر از آن با فخر تمام چنین اعمالی را برای آگاهی آیندگان در کتیبه های خود منقوش می ساختند . چنانکه سناخریب ، پادشاه آشور در باره حمله خود به کشور عیلام چنین می گوید : « من سی و چهار دژ وشهر عیلام را تسخیر نمودم . اهالی آنها را اسیر کردم وشهر ها را آتش زدم و به خاکستر تبدیل نمودم ودود آتش مانند دود یک قربانی بزرگ پهنای آسمان را فرا گرفت .» در همین راستا آشور بانیپال دیگر پادشاه آشور ، پس از تسخیر کشور عیلام تنها به غارت وکشتار ساکنان عیلام بسنده نکرده ، بلکه با شکافتن مقابر پادشاهان و قهرمانان عیلامی استخوان های آنان را همراه خدایان عیلام به نینوا پایتخت آشور فرستاد و درکتیبه خودنگاشت : « سرزمین شوشان وشهر ماداکتو وشهر های دیگر را با خاک یکسان کردم ودر مدت یک ماه ویک روز کشور عیلام را به تمامی عرض آن جاروب نمودم . من این کشور را ازعبور حشم ونغمات موسیقی بی نصیب ساختم وبه ددان ، ماران وجانوران صحرا اجازه دادم آن را فرا گیرند . »
در چنین فضایی از خشونت ، تخریب ، اسارت وبیرحمی ، آزاد مردی نواندیش بپا می خیزد ونظم ونسقی نوین مبتنی بر ارزش های انسانی بر سراسر گستره امپراتوری تازه تاسیس خود مستقر می سازد . نظامی بر اساس همزیستی فرهنگی ، تساهل وسازگاری نژادی وزبانی وآزادی مذهبی از یک سو ونفی ومنع بردگی وبرده داری و آزادی اسرا وباز گرداندن آنها به موطن اصلی شان و همچنین خدایان به جایگاه اولیه شان از سوی دیگر . بی شک این اصول وارزش های مندرج در منشور کوروش ارثیه جاودانی است برای بشریت ومنشاء الهام بخش ویژه برای مردم ایران بخصوص مدیران اداره عمومی جامعه ، مدیرانی که کشورشان به اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین حقوق مدنی وسیاسی ، و حقوق اقتصادی و اجتماعی ملحق شده است و تعهدات مندرج در آنها در زمره قوانین داخلی کشور در آمده و رعایت آن از سوی قوای سه گانه الزامی می باشد .
اینک بر همه ما ایرانیان است که هفتم آبان ، زاد روز کوروش بزرگ را به عنوان روز تاریخی وعید ملی ایران تثبیت نماییم . #جبهه_ملی #بیانیه #ایران #منشور #کوروش #هفت_آبان #حقوق_بشر

0💬

#ملی_گرایی

ملی_گرایی در ایران به دلیل خیانت های #جبهه_ملی در اوایل انقلاب یک امر ناپسند شمرده میشود.
سخنی از امام خمینی (رح) شنیدم که یکبار در حال تعریف از مرحوم #شهید_مدرس بود و سخنی به این مضمون گفت: "مدرس همه لباس هایش ایرانی بود ، این مدعیان ملی گرایی چرا همه لباس هایشان اجنبی است؟"
این سخن امام خمینی پرده از حقیقتی برمیداشت که نشان دهنده بیماری تناقض ملی گرایان است.
به راستی چرا در جنگ تحمیلی هیچکدام از احزاب ملی ، حتی یک شهید هم برای میهن ندادند؟
حقیقت این است که آن #ملی_گرایی که در اواخر قاجار متولد شد ، بیمار بود.
مساله عشق به ایران حتی از زمان عباسیان در روح ایران اوج داشت و این را میتوان در اشعار شاعران عهد سامانی مانند #رودکی جست.
اما آن چیزی که ما امروز به آن ملی گرایی میگوییم ، ساخته و پرداخته روشنفکران ماسون زده ی فرنگ رفته است.
از جمله چیزهایی که ملی گرایی را در نگاه مردم نکوهیده ساخت ، اینها بودند : تقابل با اسلام ، تقدیس مطلق ایران باستان ، توجه به زرتشتی گری ، عرب ستیزی ، برجسته سازی نقاط روشن تاریخ ایران و....
اما حقیقت این است که ملی گرایی همین اندازه که مسائل نکوهیده دارد ، ده برابر آن هم نکات پسندیده دارد که دارای #همپوشانی با اسلام و انقلاب اسلامی است. از جمله : توجه به زبان فارسی ، توجه به معیشت هم میهنان ، یاری نمودن همه اقوام به یکدیگر ، تقدیس دفاع از میهن و....
#امام_علی (علیه السلام) میفرماید: "عمرت البلدان بحب الاوطان" یعنی "شهرها با میهن دوستی آباد میشوند"
بنابراین هیچ اشکالی ندارد که در کنار #جهان_میهنی اسلامی ، به نوعی ملی گرایی نیز باورمند باشیم.
البته ملی گرایی که مد نظر من هست ، تهی از هرگونه مفاهیم پوچ مانند عرب ستیزی است.
به نظرم زمان آن رسیده که ما انقلابی ها ملی گرایی خاص خودمان را داشته باشیم.
این مساله مهمی است و باز هم درباره این موضوع خواهم نوشت.
#ایرانشهری #ایران #تاریخ #ایرانشهر #اقوام_ایرانی #persia #شیردل

1💬

🔴 #نفاق یعنی #نان انقلاب را بخوری و بر ضدانقلاب #نماز بخوانی... #محمود_دعایی کیست؟! 👆 همون که اخیرا بر چادر زن #هاشمی، بوسه زد... #جبهه_ملی #مجاهدین_خلق #منافقین

9💬

.
بِکارت دختران دانشگاه

در تعجبم که چرا ما #تاریخ را بخوبی به نسل جوان انتقال نداده ایم و یا اینکه چقدر #حافظه_تاریخی ضعیفی داریم.

در یکی از گروههای تلگرام میخواندم، جوانی که تازه پایش به دانشگاه باز شده میگوید: زمان #شاه هر چه بود، دانشگاهها آزادی داشتند که اعتراض میکردند و #شاه هیچ وقت دوست نداشت مردم در #تظاهرات آسیب بییند.

و اما تاریخ... در اول بهمن ۱۳۴۰ در پی دعوت های مکرر #جبهه_ملی برای تجمع علیه دخالتهای دولت در نتیجه #انتخابات مجلس تجمعاتی در تهران برگزار شد.

یکی از این تجمعات در #دانشگاه تهران بود. #چتربازان (نیرو ویژه) شاه وارد دانشگاه شدند و به دانشجویان هجوم آوردند. این حمله بیش از پانصد نفر مجروح و نقص عضو در پی داشت.

دکتر #احمد_فرهاد رئیس دانشگاه تهران در نامه اعتراض آمیز به نخست وزیر نوشت: "من هیچ گاه ندیده و نشنیده ام که تا این حد بی رحمی، سادیسم، خشونت و خرابکاری از جانب #قوای_دولتی اعمال شود.
بعضی از #دختران را سربازان در تالارهای درس دانشگاه #ازاله_بکارت کردند و صحنه هایی نظیر هجوم قشون وحشی به خاک ایران را در نظر مجسم ساختند"

افراسیابی، ایران و تاریخ صفحه ص۱۴۳_۱۴۴

وقتی در انتقال وقایع تاریخی کم کاری کنیم، وقتی تاریخ را درست روایت نکنیم، دیگران به نسل جوان تاریخ ساخته شده ی مدنظر خودشان را انتقال میدهند و #محمد_رضا_شاه مستبد را دوستدار آزادی معرفی میکنند، به همین سادگی که میبینیم.

#علیرضا_زادبر
#شاه #دانشگاه_تهران #پهلوی #دختر

5💬