#حزب_توده

دیدگاه استاد #امین_الله_رشیدی در مورد آفت موسیقی
ایشان اوج ترقی موسیقی و شعر را دهه سب و چهل می دانند و این که هر خواننده ای صدای خاص خود را داشت. نه مثل الان که صدها صدای مشابه وجود دارد.
همچنین وقتی سیاست وارد هنر شد سبب تباهی آن گشت.
دقیقن به سالهای دهه پنجاه اشاره می‌کنند. یعنی درست زمانی که جماعت توده ای بر موسیقی ما سوار شدند.
#امین_الله_رشیدی #موسیقی_اصیل_ایرانی #موسیقی_کلاسیک_ایرانی #موسیقی_ایرانی #برنامه_گلها #پیرنیا #حزب_توده #هوشنگ_ابتهاج #شجریان #محمد_رضا_لطفی

0💬

✳️ درخواست پول توده ایها از «صدام»! در این سند ملاقات سه نفر از اعضاء #حزب_توده ایران با #صدام را مشاهده می نماییم. این افراد با ورود به عراق ، بلافاصله ب مقامات نظامی بغداد و صدام حسین تکریتی و سالم سلیمان ملاقات نمودند و از صدام حسین تقاضای پول و اسلحه نموده‌اند، ضمناً به اطلاع صدام حسین رسانیده‌اند که عده‌ای از خرابکاران ایرانی که وارد بغداد شده‌اند درصدد از کار انداختن ایستگاه رادیو عراق «رادیو بغداد» می‌باشند. صدام حسین نیز با شنیدن این خبر دستور می‌دهد 300 خانه در اطراف فرستنده رادیو بغداد بنا نموده‌ و تمام کارکنان مخابرات بعثی در این خانه‌ها ساکن شوند تا شخص خارجی نتواند وارد این منطقه گردد. 👇 #کافه_تاریخ را به دوستانتان معرفی کنید👇

www.cafetarikh.com
@cafetarikhcom

0💬

.
گفتمان چپ در ايران: دوره قاجار و پهلوي اول
نويسنده: محمد علي احمدي
مترجم: -
دسته موضوعي: تاريخ
ناشر: ققنوس
سال انتشار:١٣٩٦
نوبت چاپ:١
شابك:٩٧٨٦٠٠٢٧٨٣٦٣٩
جلد كتاب: شوميز
قطع كتاب: رقعي
تعداد صفحات: ٤٠٨
قيمت: ٢٨٠,٠٠٠ريال

1💬

Loading...

برای اولین بار در فضای مجازی منتشر میگردد
آرشیو اختصاصی موزه روزنامه و مجلات قدیمی

گزارشی درباره حزب توده که بعد از سقوط دکتر مصدق در جراید پائیز سال سی و دو منتشر گردید.
.
. (تصویر این روزنامه با کیفیت بالا عکسبرداری شده است لذا در صورتیکه به خبر فوق علاقمندید و قصد مطالعه آنرا دارید میتوانید از روی خبر عکس بگیرید و یا آنرا دانلود کنید و سپس با زوم کردن تصویر جملات را بصورت خوانا و شفاف در فرصتی مناسب مطالعه فرمائید)

موزه روزنامه ها و مجلات قدیمی ایرانی

#روزنامه_قدیمی #نوستالژی #خاطرات #مجله_ترقی #حزب_توده

0💬

وقاحتى از جنس وقاحت حزب وطنفروش و عمله روسيه به نام #حزب_توده ميخواهد كه بداند همه مردم حتى تندروترين ناراضيان ذره اقبال به او ندارند و پشيزى ارزش برايش قائل نيستند سهل ست كه دستشان به اين عجوزه كفتار #هزار_داماد برسد تكه تكه ش ميكنند باز هم بيايد و با وقاحت پيام بدهد
پ ن :👈🏻/ يكى از شعارهاى مردم در وقايع اخير شعار #ما_اريايي_هستيم_عرب_نميپرستيم پس اگر ذره ايى شعور داريد هنگامى از آغوش هزاران شوهرتان بر ميخيزيد ميفهميد كه با اين حساب مردم خيانتكارانى كه در هنگام جنگ دست در دست #صدام تازى دستهاى شان تا آرنج آغشته ب خون پاك جوانان ايران ست را نه تنها نمى خواهند بلكه انتقام سختى از خائنين خواهند ستاند پس لطفاً #تو_خفه_شو
#فرقه_رجوی
#تروريست
#وطنفروش
#خائنين_به_ايران
#قوادين
#عروس_هزار_داماد
#كفتار_پير
#كشنده_جوانان_وطن
#قاتل_ايرانيان
#عاملين_بمبگذارى_هاى_دهه_شصت
#تروريستها

0💬

برای اولین بار در فضای مجازی منتشر میگردد
آرشیو اختصاصی موزه روزنامه و مجلات قدیمی

حزب توده در اوایل دهه سی بیشترین حجم فعالیت را در ایران داشت لذا بعد از بیست و هشتم مرداد و سرنگونی دولت مصدق و دستگیری نزدیکان دکتر مصدق حالا نوبت به سران و اعضا حزب توده بود.
در خبر بالا که در آذر ماه سال سی و دو در مجله ترقی به چاپ رسیده است همانطور که مشاهده میکنید دولت بشدت در حال برخورد با اعضا حزب توده است.
.
. (تصویر این روزنامه با کیفیت بالا عکسبرداری شده است لذا در صورتیکه به خبر فوق علاقمندید و قصد مطالعه آنرا دارید میتوانید از روی خبر عکس بگیرید و یا آنرا دانلود کنید و سپس با زوم کردن تصویر جملات را بصورت خوانا و شفاف در فرصتی مناسب مطالعه فرمائید)

موزه روزنامه ها و مجلات قدیمی ایرانی

#روزنامه_قدیمی #نوستالژی #خاطرات #مجله_ترقی #حزب_توده

1💬

Loading...

:
■ چرا روشنفکران ایرانی در دهه 20 تا 50 به حزب توده جذب می شدند؟
● دلیل اول این بود که روشنفکران ایرانی غالبا تحصیل کرده یا تحت تاثیر جریان های سیاسی و فکری بعد از جنگ دوم جهانی قرار داشتند. در غرب بعد از "جنگ بزرگ" ایده آلیسم و در نتیجه آن تشکیل جامعه ملل و در اقتصاد اصل لسه فر و همچنین در سیاست لیبرالیسم مورد توجه قرار گرفت. اما هر کدام از این سه جنبه ی ایده آلیسم به نوعی در محاق رفت و بعد از جنگ دوم جهانی در کشورهای پیشرفته نظریه دولت رفاه و در برخی کشورهای اروپایی سوسیالیسم و در شرق اروپا کمونیزم شکل گرفت. حال با توجه به تحت تاثیر بودن این روشنفکران آنها به این نتیجه رسیدند که باید سقف نظام موجود را بشکافند و طرحی نو دراندازند. حزب توده با شعارها و اقدامات و برنامه های خود این امکان را بیشتر از سایر احزاب فراهم می کرد.
● دلیل دوم، روشفکران اروپای قاره ای که در این زمان بیشتر به طبقه فرودست به عنوان طبقه ی تحت ظلم می پرداختند بیشتر جزء اندیشمندان چپ و مارکسیست بودند و بنا به تاثیر پذیری روشنفکران ایرانی از آنها این انتخاب طبیعی بود. می توان چندی از روشنفکران و فیلسوفان چپ معروف اروپا که یا خود یا شاراحان آنها تاثیر زیادی بر روشنفکران ایرانی داشتند را نام برد. از جمله: #ژان_پل_سارتر ، #آنتونیو_گرامشی ، #لویی_آلتوسر ، #گئورگ_لوکاچ .
● دلیل سوم اینکه شعار ها و برنامه ها و اقدامات حزب توده نسبت به سایر احزاب مترقی تر بود و اگر نگوییم خواهان تغییر وضع موجود لااقل خواهان بهتر کردن وضعیت کار و کارگران بودند. بهترین قانون کاری که در سال هزار و سیصد بیست و پنج هجری شمسی تحت فشار همین حزب توده به ثمر رسید که شامل هشت ساعت کار روزانه، پرداخت حقوق برای روزهای تعطیل و جمعه. عیدی و پاداش های سال نو. حق سی روز مرخصی با حقوق، افزایش حقوق. حال طبقه روشنفکر که اوضاع به هم ریخته و فقر موجود در جامعه را می دید آنها نیز خواهان اصلاحاتی چون عدالت، حذف فقر، حق رای برای همه، برابری در مقابل قانون، حذف روابط مالکانه با دهقانان و غیره بودند که حزب توده آن را رهبری می کرد.
● دلیل چهارم این بود که اعضای حزب توده بر خلاف سایر احزاب علاوه بر کار حزبی سامان دادن به شعبات دیگر در سای استانها به شدت غرق مطالعه و بررسی نظرات جدید و همچنین شرایط تطبیق این نظرات با اوضاع ایران بودند و بعضی از آنها با ترجمه ی آثاری از روشنفکران و فیلسوفان همسو با نظریات خود ادبیات سیاسی ایران را غنی تر میکردند.
.
#جامعه_شناسی_سیاسی
#تاریخ_معاصر_ایران
#روشنفکران_ایرانی
#حزب_توده

2💬

❇️یک دی ( #چیلله_آیی نین بیرینجی گونو)، روز وفات #پروفسور_زهتابی است. ❇️پروفسور #محمدتقی_زهتابی (کیریشچی) در 22آذر ماه سال1302 ( ه.ش)  در «چای محله‌سی» شهر #شبستر در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود. ❇️پدرش با #زهتابی (کیریشچی) خرج عائله را در می‌آورد. ❇️در شش سالگی به کمک خواهرش در مکتب قرآن بانوان، قرائت قرآن و خواندن متون #تورکی را یاد گرفت. ❇️در سال1325 که #دانشگاه_تبریز به وسیله حکومت ملی و #سیدجعفر_پیشه_وری در #آزربایجان تاسیس شد،
استاد در دانشکدۀ ادبیات آنجا پذیرفته شده و بعنوان یکی از دانشجویان اولین دوره در آن دانشگاه مشغول تحصیل شد. ❇️پس از انحلال #حکومت_دموکرات #آزربایجان به وسیلۀ نیروهای ارتش #پهلوی ، استاد در سال1327 برای فراگیری علم و تحصیل در زمینۀ ادب و تاریخ #زبان_تورکی به صورت قاچاقی وارد #شوروی گردید. ❇️در آنجا با اشارۀ #حزب_توده و رهبران #فرقه_دموکرات به دو سال زندان محکوم شده، به #سیبری فرستاده شد. ❇️بعد از تحمل سه سال زندان در سیبری به #دوشنبه تبعید گردید و سرانجام در سال1333(1954م) پس از سه سال #تبعید توانست خود را به #باکو برساند و در دانشکدۀ زبان و ادبیات دانشگاه دولتی #باکو مشغول تحصیل گردد. ❇️همچنین از همین سال به عضویت هیأت علمی دانشکدۀ خاورشناسی #باکو در آمد و در آن دانشکده به #تدریس زبان و ادبیات عرب پرداخت. ❇️در سال1969 با دفاع از تز دکترای خود با عنوان « زندگانی و خلاقیت ابونواس» مدرک دکتری گرفت و سه سال بعد موفق به اخذ لقب دوچنت شد. ❇️در همین سالها با خانم دکتر خاور اسلان محقق زبان و ادبیات #آزربایجانی ازدواج نمود که  حاصل این پیوند دو فرزند به نامهای بابک و آذر بود ❇️سرانجام در سال1350 از #شوروی خارج و به #عراق و بغداد رفت و در دانشگاه بغداد به تدریس «زبان دیرین ترکی» و «زبان فارسی» پرداخت. ❇️در سال1357 بدلیل پدید آوردن آثار علمی فراوان مفتخر به دریافت لقب پروفسوری از دانشگاه بغداد گردید. ❇️در اوایل سال1358 وارد کشور شد و از همان سال با ایجاد کرسی زبان و ادبیات #تورکی_آزربایجانی در #دانشگاه_تبریز با عنوان استادی به تدریس زبانهای #تورکی و #عربی مشغول گردید. ❇️اما متاسفانه دو سال بعد به بهانه‌های واهی و در عین بی‌گناهی(با فشار #پان_ایرانیستها )به چهار سال زندان محکوم و پس از آزادی از زندان نیز از تدریس در دانشگاه محروم گردید. ❇️بدین ترتیب استاد بار سفر بسته، رحل  اقامت در خانۀ آبا و اجدادی خود در #شبستر افکند و در آنجا مشغول مطالعه و بررسی و تحقیق و نویسندگی شد. ❇️سرانجام نیز در آخرین روز پاییز سال1377 در حالیکه تنها چند روز

3💬

Loading...

❇️یک دی ( #چیلله_آیی نین بیرینجی گونو)، روز وفات #پروفسور_زهتابی است.
❇️پروفسور #محمدتقی_زهتابی (کیریشچی) در 22آذر ماه سال1302 ( ه.ش)  در «چای محله‌سی» شهر #شبستر در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود.
❇️پدرش با #زهتابی (کیریشچی) خرج عائله را در می‌آورد.
❇️در شش سالگی به کمک خواهرش در مکتب قرآن بانوان، قرائت قرآن و خواندن متون #تورکی را یاد گرفت.
❇️در سال1325 که #دانشگاه_تبریز به وسیله حکومت ملی و #سیدجعفر_پیشه_وری در #آزربایجان تاسیس شد،
استاد در دانشکدۀ ادبیات آنجا پذیرفته شده و بعنوان یکی از دانشجویان اولین دوره در آن دانشگاه مشغول تحصیل شد.
❇️پس از انحلال #حکومت_دموکرات #آزربایجان به وسیلۀ نیروهای ارتش #پهلوی ، استاد در سال1327 برای فراگیری علم و تحصیل در زمینۀ ادب و تاریخ #زبان_تورکی به صورت قاچاقی وارد #شوروی گردید.
❇️در آنجا با اشارۀ #حزب_توده و رهبران #فرقه_دموکرات به دو سال زندان محکوم شده، به #سیبری فرستاده شد.
❇️بعد از تحمل سه سال زندان در سیبری به #دوشنبه تبعید گردید و سرانجام در سال1333(1954م) پس از سه سال #تبعید توانست خود را به #باکو برساند و در دانشکدۀ زبان و ادبیات دانشگاه دولتی #باکو مشغول تحصیل گردد.
❇️همچنین از همین سال به عضویت هیأت علمی دانشکدۀ خاورشناسی #باکو در آمد و در آن دانشکده به #تدریس زبان و ادبیات عرب پرداخت.
❇️در سال1969 با دفاع از تز دکترای خود با عنوان « زندگانی و خلاقیت ابونواس» مدرک دکتری گرفت و سه سال بعد موفق به اخذ لقب دوچنت شد.
❇️در همین سالها با خانم دکتر خاور اسلان محقق زبان و ادبیات #آزربایجانی ازدواج نمود که  حاصل این پیوند دو فرزند به نامهای بابک و آذر بود‌.
❇️سرانجام در سال1350 از #شوروی خارج و به #عراق و بغداد رفت و در دانشگاه بغداد به تدریس «زبان دیرین ترکی» و «زبان فارسی» پرداخت.
❇️در سال1357 بدلیل پدید آوردن آثار علمی فراوان مفتخر به دریافت لقب پروفسوری از دانشگاه بغداد گردید.
❇️در اوایل سال1358 وارد کشور شد و از همان سال با ایجاد کرسی زبان و ادبیات #تورکی_آزربایجانی در #دانشگاه_تبریز با عنوان استادی به تدریس زبانهای #تورکی و #عربی مشغول گردید.
❇️اما متاسفانه دو سال بعد به بهانه‌های واهی و در عین بی‌گناهی(با فشار #پان_ایرانیستها )به چهار سال زندان محکوم و پس از آزادی از زندان نیز از تدریس در دانشگاه محروم گردید.
❇️بدین ترتیب استاد بار سفر بسته، رحل  اقامت در خانۀ آبا و اجدادی خود در #شبستر افکند و در آنجا مشغول مطالعه و بررسی و تحقیق و نویسندگی شد.
❇️سرانجام نیز در آخرین روز پاییز سال1377در حالیکه تنها چند روزی بود که از ..

2💬

❇️پروفسور #محمدتقی_زهتابی (کیریشچی) در 22آذر ماه سال1302 ( ه.ش)در «چای محله‌سی» شهر #شبستر در خانواده‌ای مذهبی بدنیا آمد. ❇️پدرش با #زهتابی (کیریشچی) خرج عائله را درمیاورد. ❇️در شش سالگی به کمک خواهرش در مکتب قرآن بانوان، قرائت قرآن و خواندن متون #تورکی را یاد گرفت. ❇️در سال1325 که #دانشگاه_تبریز بوسیله حکومت ملی و #سیدجعفر_پیشه_وری در #آزربایجان تاسیس شد،
استاد در دانشکدۀ ادبیات آنجا پذیرفته شده و بعنوان یکی از دانشجویان اولین دوره در آن دانشگاه مشغول تحصیل شد. ❇️پس از انحلال #حکومت_دموکرات #آزربایجان به وسیلۀ نیروهای ارتش #پهلوی ، استاد در سال1327 برای فراگیری علم و تحصیل در زمینۀ ادب و تاریخ #زبان_تورکی به صورت قاچاقی وارد #شوروی گردید. ❇️در آنجا با اشارۀ #حزب_توده و رهبران #فرقه_دموکرات به دو سال زندان محکوم شده، به #سیبری فرستاده شد. ❇️بعد از تحمل سه سال زندان در سیبری به #دوشنبه تبعید گردید و در سال1333(1954م) توانست خود را به #باکو برساند و در دانشکدۀ زبان و ادبیات دانشگاه دولتی #باکو مشغول تحصیل گردد. ❇️همچنین از همین سال به عضویت هیأت علمی دانشکدۀ خاورشناسی #باکو در آمد و در آن دانشکده به #تدریس زبان و ادبیات عرب پرداخت. ❇️در سال1969 با دفاع از تز دکترای خود با عنوان « زندگانی و خلاقیت ابونواس» مدرک دکتری گرفت و سه سال بعد موفق به اخذ لقب دوچنت شد. ❇️در همین سالها با خانم دکتر خاور اسلان محقق زبان و ادبیات #آزربایجانی ازدواج نمود که  حاصل این پیوند دو فرزند به نامهای بابک و آذر بود ❇️سرانجام در سال1350 از #شوروی خارج و به #عراق و بغداد رفت و در دانشگاه بغداد به تدریس «زبان دیرین ترکی» و «زبان فارسی» پرداخت. ❇️در سال1357 بدلیل پدید آوردن آثار علمی فراوان مفتخر به دریافت لقب پروفسوری از دانشگاه بغداد گردید. ❇️در اوایل سال1358 وارد کشور شد و از همان سال با ایجاد کرسی زبان و ادبیات #تورکی_آزربایجانی در #دانشگاه_تبریز با عنوان استادی به تدریس زبانهای #تورکی و #عربی مشغول گردید. ❇️اما متاسفانه دو سال بعد به بهانه‌های واهی و در عین بی‌گناهی(با فشار #پان_ایرانیستها )به چهار سال زندان محکوم و پس از آزادی از زندان نیز از تدریس در دانشگاه محروم گردید. ❇️بدین ترتیب استاد بار سفر بسته، رحل  اقامت در خانۀ آبا و اجدادی خود در #شبستر افکند و در آنجا مشغول مطالعه و تحقیق و نویسندگی شد. ❇️سرانجام در آخرین روز پاییز سال1377 در حالیکه تنها چند روزی بود که از سفر علمی به آلمان برگشته بود،
در اثر سکتۀ قلبی(؟؟؟) در پشت میز مطالعه جان به جان آفرین تسلیم  کرد.

4💬

🌺 #چیلله آیی نین #بیرینجی گونو #آزربایجانلی ادبیات شوناس ادبی تنقید چی مورخ و تاریخ چی پروفسور دوقتور محمد تقی #زهتابی وفات ائتدیگی گوندور🏴
🥀اوچماق.مکانی.اولسون

2💬

Loading...

❇️پروفسور #محمدتقی_زهتابی (کیریشچی) در 22آذر ماه سال1302 ( ه.ش)در «چای محله‌سی» شهر #شبستر در خانواده‌ای مذهبی بدنیا آمد. ❇️پدرش با #زهتابی (کیریشچی) خرج عائله را درمیاورد. ❇️در شش سالگی به کمک خواهرش در مکتب قرآن بانوان، قرائت قرآن و خواندن متون #تورکی را یاد گرفت. ❇️در سال1325 که #دانشگاه_تبریز بوسیله حکومت ملی و #سیدجعفر_پیشه_وری در #آزربایجان تاسیس شد،
استاد در دانشکدۀ ادبیات آنجا پذیرفته شده و بعنوان یکی از دانشجویان اولین دوره در آن دانشگاه مشغول تحصیل شد. ❇️پس از انحلال #حکومت_دموکرات #آزربایجان به وسیلۀ نیروهای ارتش #پهلوی ، استاد در سال1327 برای فراگیری علم و تحصیل در زمینۀ ادب و تاریخ #زبان_تورکی به صورت قاچاقی وارد #شوروی گردید. ❇️در آنجا با اشارۀ #حزب_توده و رهبران #فرقه_دموکرات به دو سال زندان محکوم شده، به #سیبری فرستاده شد. ❇️بعد از تحمل سه سال زندان در سیبری به #دوشنبه تبعید گردید و در سال1333(1954م) توانست خود را به #باکو برساند و در دانشکدۀ زبان و ادبیات دانشگاه دولتی #باکو مشغول تحصیل گردد. ❇️همچنین از همین سال به عضویت هیأت علمی دانشکدۀ خاورشناسی #باکو در آمد و در آن دانشکده به #تدریس زبان و ادبیات عرب پرداخت. ❇️در سال1969 با دفاع از تز دکترای خود با عنوان « زندگانی و خلاقیت ابونواس» مدرک دکتری گرفت و سه سال بعد موفق به اخذ لقب دوچنت شد. ❇️در همین سالها با خانم دکتر خاور اسلان محقق زبان و ادبیات #آزربایجانی ازدواج نمود که  حاصل این پیوند دو فرزند به نامهای بابک و آذر بود ❇️سرانجام در سال1350 از #شوروی خارج و به #عراق و بغداد رفت و در دانشگاه بغداد به تدریس «زبان دیرین ترکی» و «زبان فارسی» پرداخت. ❇️در سال1357 بدلیل پدید آوردن آثار علمی فراوان مفتخر به دریافت لقب پروفسوری از دانشگاه بغداد گردید. ❇️در اوایل سال1358 وارد کشور شد و از همان سال با ایجاد کرسی زبان و ادبیات #تورکی_آزربایجانی در #دانشگاه_تبریز با عنوان استادی به تدریس زبانهای #تورکی و #عربی مشغول گردید. ❇️اما متاسفانه دو سال بعد به بهانه‌های واهی و در عین بی‌گناهی(با فشار #پان_ایرانیستها )به چهار سال زندان محکوم و پس از آزادی از زندان نیز از تدریس در دانشگاه محروم گردید. ❇️بدین ترتیب استاد بار سفر بسته، رحل  اقامت در خانۀ آبا و اجدادی خود در #شبستر افکند و در آنجا مشغول مطالعه و تحقیق و نویسندگی شد. ❇️سرانجام در آخرین روز پاییز سال1377 در حالیکه تنها چند روزی بود که از سفر علمی به آلمان برگشته بود،
در اثر سکتۀ قلبی(؟؟؟) در پشت میز مطالعه جان به جان آفرین تسلیم  کرد.

2💬

❇️پروفسور #محمدتقی_زهتابی (کیریشچی) در 22آذر ماه سال1302 ( ه.ش)در «چای محله‌سی» شهر #شبستر در خانواده‌ای مذهبی بدنیا آمد. ❇️پدرش با #زهتابی (کیریشچی) خرج عائله را درمیاورد. ❇️در شش سالگی به کمک خواهرش در مکتب قرآن بانوان، قرائت قرآن و خواندن متون #تورکی را یاد گرفت. ❇️در سال1325 که #دانشگاه_تبریز بوسیله حکومت ملی و #سیدجعفر_پیشه_وری در #آزربایجان تاسیس شد،
استاد در دانشکدۀ ادبیات آنجا پذیرفته شده و بعنوان یکی از دانشجویان اولین دوره در آن دانشگاه مشغول تحصیل شد. ❇️پس از انحلال #حکومت_دموکرات #آزربایجان به وسیلۀ نیروهای ارتش #پهلوی ، استاد در سال1327 برای فراگیری علم و تحصیل در زمینۀ ادب و تاریخ #زبان_تورکی به صورت قاچاقی وارد #شوروی گردید. ❇️در آنجا با اشارۀ #حزب_توده و رهبران #فرقه_دموکرات به دو سال زندان محکوم شده، به #سیبری فرستاده شد. ❇️بعد از تحمل سه سال زندان در سیبری به #دوشنبه تبعید گردید و در سال1333(1954م) توانست خود را به #باکو برساند و در دانشکدۀ زبان و ادبیات دانشگاه دولتی #باکو مشغول تحصیل گردد. ❇️همچنین از همین سال به عضویت هیأت علمی دانشکدۀ خاورشناسی #باکو در آمد و در آن دانشکده به #تدریس زبان و ادبیات عرب پرداخت. ❇️در سال1969 با دفاع از تز دکترای خود با عنوان « زندگانی و خلاقیت ابونواس» مدرک دکتری گرفت و سه سال بعد موفق به اخذ لقب دوچنت شد. ❇️در همین سالها با خانم دکتر خاور اسلان محقق زبان و ادبیات #آزربایجانی ازدواج نمود که  حاصل این پیوند دو فرزند به نامهای بابک و آذر بود ❇️سرانجام در سال1350 از #شوروی خارج و به #عراق و بغداد رفت و در دانشگاه بغداد به تدریس «زبان دیرین ترکی» و «زبان فارسی» پرداخت. ❇️در سال1357 بدلیل پدید آوردن آثار علمی فراوان مفتخر به دریافت لقب پروفسوری از دانشگاه بغداد گردید. ❇️در اوایل سال1358 وارد کشور شد و از همان سال با ایجاد کرسی زبان و ادبیات #تورکی_آزربایجانی در #دانشگاه_تبریز با عنوان استادی به تدریس زبانهای #تورکی و #عربی مشغول گردید. ❇️اما متاسفانه دو سال بعد به بهانه‌های واهی و در عین بی‌گناهی(با فشار #پان_ایرانیستها )به چهار سال زندان محکوم و پس از آزادی از زندان نیز از تدریس در دانشگاه محروم گردید. ❇️بدین ترتیب استاد بار سفر بسته، رحل  اقامت در خانۀ آبا و اجدادی خود در #شبستر افکند و در آنجا مشغول مطالعه و تحقیق و نویسندگی شد. ❇️سرانجام در آخرین روز پاییز سال1377 در حالیکه تنها چند روزی بود که از سفر علمی به آلمان برگشته بود،
در اثر سکتۀ قلبی(؟؟؟) در پشت میز مطالعه جان به جان آفرین تسلیم  کرد.

43💬

یا قدیم الاحسان

خائنینی به نام توده!
. «در کشور ما تبلیغات غربی وارتجاعی همه‌‌اش از آن دم می‌زند که روس‌ها می‌خواهند به آب‌‌های گرم خلیج فارس نزدیک شوند. اینکه خود آمریکایی‌‌ها در تمام آب‌های داغ و جوشان استوایی تا آب‌های منجمد شمالی و جنوبی شیرجه می‌روند گویا به تصویب عرش و ملأ اعلی رسیده است و مجازترین کارهاست، ولی وای که روس‌ها یک گره بهآب‌‌های گرم یا ولرم نزدیک شوند. روس‌ها باید مانند خرس قطبی فقط در غارهاییخین بخزند... وقاحت بی‌نظیری است، ولی متداول است و عیب آن را هم هنوزبسیاری نمی‌فهمند.» «ما به همان ترتیب که برای انگلستان در ایران منافعی قائلیم و علیه آن سخن نمی‌گوییم باید معترف باشیم که شوروی هم در ایران منافع جدید دارد. باید به این حقیقت پی برد که مناطق شمالی ایران در حکم حریم امنیت شوروی است و عقیده دسته‌ای که من در آن هستم این است که دولت به فوریت برای دادن امتیاز نفت شمال به روس‌ها و نفت جنوب به کمپانی‌های انگلیسی و امریکایی وارد مذاکره شود». .
بخش هایی از سخنان احسان طبری تئوریسین حزب توده در روزنامه رهبر ارگان حزب در واکنش به قرار دادهای نفت شمال به شوروی

#حزب_توده #احسان_طبری #نورالدین_کیانوری

3💬

Loading...

نقل از صفحه انستاگرام #مصطفی_شیخ_پور «من روز فاجعه را خوب به یاد دارم، بچه ی کوچکی بودم، ما را کتاب به دست از مدرسه بردند به گمانم به میدان ساعت، و همانجا کتابهایی را که به #زبان_مادری مردم شهر بود آتش زدند. آن موقع ما بچه بودیم نمی فهمیدیم فقط یادم هست معلمی به نام امیرخیزی آهسته گریه می کرد. حادثه آن روز هرگز یادم نمی رود.» ( #رضا_براهنی )

در روز 26 آذر 1325، نیروهای رژیم نژاد پرست پهلوی به دستور تهران با بی شرمی تمام، کلیه کتابها و نشریاتی را که پیش از آن به #زبان_ترکی چاپ شده بود. در #میدان_ساعت_تبریز جمع کرده و به آتش کشیدند. کتابخانه های دانشگاهها و مدارس تخلیه و به میدان ساعت منتقل شد. و طی مراسمی خاص و در میان بهت مردم سوزانده شد.
با وجود کشتار بیرحمانه در روزهای قبل از 26 آذر 1325 نیروهای دولتی با انجام مراسم #کتاب_سوزان نه چند نفر بلکه بشریت را به آتش کشیدند.کاری که نمونه آن را در جهان کمتر می توان پیدا کرد. حتی به گواهی شاهدان عینی ماجرا، #قرآن هایی که در آن سالها با #ترجمه_ترکی چاپ و نشر شده بود از این فاجعه در امان نماند. فاجعه ای که با سکوت رسانه های آن زمان مواجه شد. حتی نشریات منتسب به #حزب_توده که ادعای دوستی با مردم را داشتند چشم بر اتفاقات آن روز بستند، سکوت نشریات مرکز هم که جای خود داشت، سکوتی که تا به امروز ادامه داشته است. با وجود آن، روز 26 آذر هیچگاه از خاطر این سرزمین پاک نخواهد شد.

پس از آن تاریخ آن روز یعنی روز 26 آذر، به نام "#روز_کتاب_آذربایجان" نامگذاری شد و مردم با خرید کتابهای چاپ شده به زبان ترکی و اهدا آن به دوستان و آشنایان، آن روز را گرامی میدارند. شایسته است که با خرید کتاب و یادآوری این روز قدمی هر چند کوچک در راه اعتلای فرهنگ این مرز و بوم برداریم.
یاد معلمانی چون #امیرخیزی را گرامی میداریم. آنهایی که هنوز هم آهسته گریه می کنند.

#مصطفی_شیخ_پور
25 آذر 1390

#اونوتمادیق_اونوتماریق
#کتاب #کتابسوزان #۲۶-آذر_۱۳۲۵
#آذربایجان

1💬

#کتابسوزان_کتابهای_ترکی

#
«من روز فاجعه را خوب به یاد دارم، بچه ی کوچکی بودم، ما را کتاب به دست از مدرسه بردند به گمانم به میدان ساعت، و همانجا کتابهایی را که به #زبان_مادری مردم شهر بود آتش زدند. آن موقع ما بچه بودیم نمی فهمیدیم فقط یادم هست معلمی به نام امیرخیزی آهسته گریه می کرد. حادثه آن روز هرگز یادم نمی رود.» .(#رضا_براهنی )

###

در روز 26 آذر 1325، نیروهای #رژیم_نژادپرست_پهلوی به دستور تهران با بی شرمی تمام، کلیه کتابها و نشریاتی را که پیش از آن به #زبان_ترکی چاپ شده بود. در #میدان_ساعت_تبریز جمع کرده و به آتش کشیدند. کتابخانه های دانشگاهها و مدارس تخلیه و به میدان ساعت منتقل شد. و طی مراسمی خاص و در میان بهت مردم سوزانده شد.
با وجود کشتار بیرحمانه در روزهای قبل از 26 آذر 1325 نیروهای دولتی با انجام مراسم #کتاب_سوزان نه چند نفر بلکه بشریت را به آتش کشیدند.کاری که نمونه آن را در جهان کمتر می توان پیدا کرد. حتی به گواهی شاهدان عینی ماجرا، #قرآن هایی که در آن سالها با #ترجمه_ترکی چاپ و نشر شده بود از این فاجعه در امان نماند. فاجعه ای که با سکوت رسانه های آن زمان مواجه شد. حتی نشریات منتسب به #حزب_توده که ادعای دوستی با مردم را داشتند چشم بر اتفاقات آن روز بستند، سکوت نشریات مرکز هم که جای خود داشت، سکوتی که تا به امروز ادامه داشته است. با وجود آن، روز 26 آذر هیچگاه از خاطر این سرزمین پاک نخواهد شد.

پس از آن تاریخ آن روز یعنی روز 26 آذر، به نام "#روز_کتاب_آذربایجان" نامگذاری شد و مردم با خرید کتابهای چاپ شده به زبان ترکی و اهدا آن به دوستان و آشنایان، آن روز را گرامی میدارند. شایسته است که با خرید کتاب و یادآوری این روز قدمی هر چند کوچک در راه اعتلای فرهنگ این مرز و بوم برداریم.
یاد معلمانی چون #امیرخیزی را گرامی میداریم. آنهایی که هنوز هم آهسته گریه می کنند.

#مصطفی_شیخ_پور
25 آذر 1390

#اونوتمادیق_اونوتماریق
#کتاب #کتابسوزان #۲۶-آذر_۱۳۲۵
#آذربایجان #آنادیلی #آنا_دیلی #زبان_مادری #کیتاب #کیتاب_اوخویاق
نقل از صفحه انستاگرام #مصطفی_شیخ_پور
@mustafa.sheykhpour

https://telegram.me/dusharge

1💬

.
مجموعه مقالات خليل ملكي
نويسنده: خليل ملكي
به كوشش: رضا آذري شهرضايي
مترجم: -
دسته موضوعي: تاريخ
ناشر: اختران
سال چاپ: ١٣٩٦
نوبت چاپ:١
شابك: ٩٧٨٩٦٤٢٠٧٠٣٢٩
جلد كتاب: گالينگور
قطع كتاب: وزيري
تعداد صفحات:٣٥٨٠
قيمت دوره پنج جلدي : ٣,٨٥٠,٠٠٠ريال

2💬

Loading...

امروز ۲۶ آذرماه سالروز سوزاندن هزاران نسخه کتاب ترکی توسط خاندان نژاد پرست پهلوی میباشد. 💯ارتش تهران که به بهانه نظارت بر #انتخابات ، روانه #آزربایجان شده بود،
در قالب ارتشی تجاوزگر در #21آذر 1325موجب سقوط حکومت #خودمختار #آزربایجان شد که
براساس آمار ارتش 25,000اعدام و 70,000 مهاجر و آواره و زخمی برجای گذاشت. ❗️ 💢در این #تجاوز که #محمدرضاشاه بعنوان #نجات_آزربایجان از آن نام میبرد،
حتی مردم بی دفاع و #زنان_آزربایجانی نیز از قتل و غارت در امان نبودند. ❗️ 💢بدستور تهران، تمامی کتابهای درسی #مدارس که عمدتا #کتاب_تورکی بودند را جمع‌آوری کرده و آتش زدند( #26آذر1325 که امروزه #روز_کتاب_تورکی در بین فعالین #حرکت_ملی_آزربایجان شناخته میشود)
ارتش به اصطلاح آزادی بخش #محمدرضا_پهلوی مرتکب جنایاتی شد که در طول تاریخ کم سابقه بود. ❗️ 💢نه تنها کتاب مدارس، بلکه هزاران جلد کتاب خطی #تورکی سوزانده شد. ❗️ 💢جالب اینکه روزنامه های سراسری و حتی روزنامه های #حزب_توده نیز که ادعای دوستی خلق ها را داشت،
در برابر این #جنایات سکوت کردند. ❗️ 💢عادت و سیاستی که این روزنامه های سراسری تا به امروز حفظ کرده اند. 💢حزب شوونیست ایران نیز طبیعتاً در برابر این جنایات سکوت پیشه کردند. 💢متأسفانه فراریان و پناهندگان به دولت #شوروی نیز اکثراً زندگی فلاکت باری در آنجا داشتند. ❗️ 💢عده ای کشته شدندو عده ای سالیان طولانی #تبعید گشتند. ❗️ 💢چونکه #شوروی ارباب #پهلوی بود و از #خودمختاری_آزربایجان ناراحت بود.

22💬

💯ارتش تهران که به بهانه نظارت بر #انتخابات ، روانه #آزربایجان شده بود،
در قالب ارتشی تجاوزگر در #21آذر 1325موجب سقوط حکومت #خودمختار #آزربایجان شد که
براساس آمار ارتش 25,000اعدام و 70,000 مهاجر و آواره و زخمی برجای گذاشت. ❗️ 💢در این #تجاوز که #محمدرضاشاه بعنوان #نجات_آزربایجان از آن نام میبرد،
حتی مردم بی دفاع و #زنان_آزربایجانی نیز از قتل و غارت در امان نبودند. ❗️ 💢بدستور تهران، تمامی کتابهای درسی #مدارس که عمدتا #کتاب_تورکی بودند را جمع‌آوری کرده و آتش زدند( #26آذر1325 که امروزه #روز_کتاب_تورکی در بین فعالین #حرکت_ملی_آزربایجان شناخته میشود)
ارتش به اصطلاح آزادی بخش #محمدرضا_پهلوی مرتکب جنایاتی شد که در طول تاریخ کم سابقه بود. ❗️ 💢نه تنها کتاب مدارس، بلکه هزاران جلد کتاب خطی #تورکی سوزانده شد. ❗️ 💢جالب اینکه روزنامه های سراسری و حتی روزنامه های #حزب_توده نیز که ادعای دوستی خلق ها را داشت،
در برابر این #جنایات سکوت کردند. ❗️ 💢عادت و سیاستی که این روزنامه های سراسری تا به امروز حفظ کرده اند. 💢حزب شوونیست ایران نیز طبیعتاً در برابر این جنایات سکوت پیشه کردند. 💢متأسفانه فراریان و پناهندگان به دولت #شوروی نیز اکثراً زندگی فلاکت باری در آنجا داشتند. ❗️ 💢عده ای کشته شدندو عده ای سالیان طولانی #تبعید گشتند. ❗️ 💢چونکه #شوروی ارباب #پهلوی بود و از #خودمختاری_آزربایجان ناراحت بود.

5💬

♨️کتابسوزان 26 آذر 1325 میراث نحس رژیم فاشیست پهلوی و
عاریایی ها 💢جالبه!! پان هایی که اعراب صدر #اسلام را وحشی میخوانند (با عذر خواهی از قوم غیور عرب) یادشان رفته نه 1400سال پیش!!! بلکه 70سال پیش خود......!!!! 💢فاجعه دهشتناک #کتابسوزان در ( 26 آذرماه سال 1325 )به دست ارتش ایران پس از قتل عام مردم #تبریز 💢کتابسوزان 26 آذر1325 سوزاندن کتاب های #تورکی به دست ارتش ایران پس از قتل عام مردم #تبریز ؛ ارتش تهران که به بهانه نظارت بر انتخابات روانه #آزربایجان شده بود در قالب ارتشی تجاوزگر در 21 آذر 1325 موجب سقوط #حکومت_خودمختارآزربایجان شد که بر اساس آمار ارتش 25000 #اعدام و 70000 #مهاجر و #آواره و زخمی برجای گذاشت. 💢در این تجاوز که محمدرضاپهلوی به عنوان نجات #آزربایجان از آن نام می برد ، حتی مردم بی دفاع و زنان #آزربایجانی ...نیز از قتل و غارت و تجاوزهای ناموسی در امان نبودند. 💢به دستور تهران تمامی #کتابهای درسی مدارس را جمع آوری کردند و #آتش زدند👈(26 آذر 1325 که امروزه روز کتاب در بین فعالین حرکت ملی #آزربایجان شناخته می شود) ارتش آزادی بخش محمدرضاپهلوی مرتکب #جنایاتی شد که در طول تاریخ کم سابقه بود! ‼️جالب اینکه روزنامه های #سراسری و حتی روزنامه های #حزب_توده نیز که ادعای #دوستی_خلقها را داشت در برابر این جنایات #سکوت کردند، عادت و سیاستی که این روزنامه های سراسری تا به امروز حفظ کرده اند! حزب شوونیست ایران نیز طبیعتاً در برابر این جنایات سکوت پیشه کردند. 💢متأسفانه #فراریان و #پناهندگان به دولت شوروی نیز اکثراً زندگی #فلاکت باری در آنجا داشتند، عده ای #کشته شدندو عده ای سالیان طولانی تبعید گشتند. 🥀یاد و خاطره تمامی کسانی که در راه #وطن با خیانت خودفروخته های رژیم فاشیست پهلوی #شهید و آواره گشتند

0💬

❇️ارتش تهران که به بهانه نظارت بر #انتخابات ، روانه #آزربایجان شده بود،
در قالب ارتشی تجاوزگر در #21آذر 1325موجب سقوط حکومت #خودمختار #آزربایجان شد که
براساس آمار ارتش 25,000اعدام و 70,000 مهاجر و آواره و زخمی برجای گذاشت. ❇️در این #تجاوز که #محمدرضاشاه بعنوان #نجات_آزربایجان از آن نام میبرد،
حتی مردم بی دفاع و #زنان_آزربایجانی نیز از قتل و غارت در امان نبودند. ❇️بدستور تهران، تمامی کتابهای درسی #مدارس که عمدتا #کتاب_تورکی بودند را جمع‌آوری کرده و آتش زدند( #26آذر1325 که امروزه #روز_کتاب_تورکی در بین فعالین #حرکت_ملی_آزربایجان شناخته میشود)
ارتش به اصطلاح آزادی بخش #محمدرضا_پهلوی مرتکب جنایاتی شد که در طول تاریخ کم سابقه بود. ❇️نه تنها کتاب مدارس، بلکه هزاران جلد کتاب خطی #تورکی سوزانده شد. ❇️جالب اینکه روزنامه های سراسری و حتی روزنامه های #حزب_توده نیز که ادعای دوستی خلق ها را داشت،
در برابر این #جنایات سکوت کردند. ❇️عادت و سیاستی که این روزنامه های سراسری تا به امروز حفظ کرده اند. ❇️حزب شوونیست ایران نیز طبیعتاً در برابر این جنایات سکوت پیشه کردند. ❇️متأسفانه فراریان و پناهندگان به دولت #شوروی نیز اکثراً زندگی فلاکت باری در آنجا داشتند. ❇️عده ای کشته شدندو عده ای سالیان طولانی #تبعید گشتند. ❇️چونکه #شوروی ارباب #پهلوی بود و از #خودمختاری_آزربایجان ناراحت بود.

0💬

:
دهه ی بیست را می توان تنها دورانی ذکر کرد که آزادی و دمکراسی نیم بندی در ایران شکل گرفت.
این دوران، دهه تشکیل احزاب و گروه های پارلمانی است و شدت آن به حدی بود که ناظران خارجی و دست اندرکاران ایرانی را متقاعد ساخت که "خصلت ملی" ایرانی عبارت از احساس ناامنی، بی اعتمادی، حسادت، سوءظن شدید، تمرد هرج و مرج طلبانه، بد بینی مفرط، فرد گرایی آشکار و گروه گرایی اجباری.
.
● کنسول بریتانیا در اصفهان، 1945 : " دو ایرانی هرگز نمی توانند همکاری کنند، حتی اگر این همکاری برای گرفتن پول از نفر سوم باشد".
● رضا زاده ی شفق، 1344 : " ... ایران کشور منفردین است، در این کشور هر فرد برای خودش سلطانی است و ... علت ظهور صدها حزب نارس کوچک و به وجود نیامدن یکی دو حزب حسابی ملی همین روح تفرد و تشخص بی لزوم است".
.
■■ حزب توده در این آشفته بازار تنها حزبی بود که به صورتی موثر و قوی در این دوران فعالیت می کرد طوری که در سال 1325 توانست بزرگترین راهپیمایی در خاور میانه را با شرکت صدهزار نفر سازماندهی کند.
● تایمز لندن ، 1945 : حزب توده در اوج قدرت خود، " باذوق ترین و فرهیخته ترین اعضای نسل جوان ایران را جذب کرد".
● مجله فرانسوی ابزرواتور، 1952 : "دیپلمات های غربی می پذیرند که سی درصد روشنفکران ایرانی در حزب توده فعالیت می کنند و بقیه، بجز اندک افراد طرفدار انگلیس و آمریکا، هوادار ان حزب هستند".
.
■■ نفوذ حزب توده در بین روشنفکران به ویژه نویسندگان، گسترده تر بود.
#بزرگ_علوی ، #عبدالحسین_نوشین ، #توللی ، #پرویزی ، #آل_احمد ، #آرام و #گلستان در این سازمان فعال بودند.
#نیما_یوشیج ، #بهار و #صادق_هدایت به ویژه در دوره پیش از سال بیست و شش هوادار این حزب بودند.
● نویسندگان جوان و روشنفکران قدیمی نه چندان معروفی که نیز از هواداران حزب توده بودند از این قرارند #صادق_چوبک ، #به_آذین ، #سعید_نفیسی ، #محمد_افراشته ، #احمد_شاملو ، #محمد_معین ، #نادر_نادر_پور ، #رهی_معیری ، فخرالدین گرگانی، نقی میلانی، مهدی اعتماد، محمد جواهری و محمد تفضلی.
.

#جامعه_شناسی_سیاسی
#تاریخ_معاصر_ایران
#روشنفکران_ایرانی
#حزب_توده
#دهه_بیست

2💬

.
یک درس از گذشته برای جمهوری اسلامی

حزب توده به عنوان وارث سوسیال‌دموکراسی عهد مشروطه و حزب کمونیست ایران در ۱۰ مهر ۱۳۲۰ بی‌درنگ پس از عصر رضاشاه در تهران تأسیس شد.

متهم شماره یک پشت پرده ترور ۱۵ بهمن ۱۳۲۷ شاه در دانشگاه تهران بود و پس از آن سرانش بازداشت شده و فعالیتش محدود شد.

۲۴ آذرماه ۱۳۲۹ با يك نقشه از پيش تهيه شده دقيق، سران و بنيادگذاران حزب توده ايران كه برخي از آنان در كابينه هاي پیش از آن به وزارت هم رسيده بودند از زندان قصر فرار كردند.
.
سران حزب از جمله دكتر نورالدين كيانوري، دكتر مرتضي يزدي، دكتر جودت، نوشين و قاسمي قبلا در اختيار محاكم نظامي بودند. اوايل آذر ماه همان سال دادگاهی در تهران به اعتراضشان رسيدگی کرده، و اقدام محاكم نظامی درباره آنان را خارج از صلاحيت اعلام داشت و حكم داد كه پرونده جهت تحقيق به دادسرای تهران ارسال شود. پس از ابلاغ حکم به دستگاه قضايي ارتش، بررسی و مذاکره برای رد و يا قبول آن آغاز شد.
.
۱۸روز پس از صدور اين حكم در حالي که هنوز تصميمی درباره ارسال پرونده به دادسراي تهران گرفته نشده بود و بعيد بود که با آن موافقت شود، با تهيه نقشه قبلي يك نفر با لباس افسري ارتش و خودرو نظامی به زندان قصر مراجعه و خود را نماينده دستگاه قضايي ارتش معرفي و زندانيان را تحويل گرفت. دو افسر نگهبان زندان هم كه از پيش در جريان ماجرا بودند به بهانه بدرقه زندانيان با همين خودرو فرار كردند. از ميان اين عده بعدا دكتر يزدي دستگير و به اعدام محكوم شد كه مجازات او به حبس ابد كاهش يافت.
.
حزب توده پس از تيراندازي به شاه در 15 بهمن سال 1327 در دانشگاه تهران، غيرقانوني اعلام شده و سران آن تحت تعقيب قرار گرفته و به تدريج دستگير شده بودند.
.
سالها بعد، پس از بهبود مناسبات ايران با شوروی، اين دولت يكي از دو افسر نگهبان زندان قصر را كه پس از فرار، به آن كشور پناهنده شده بود به ايران تسليم داشت! كه در ایران به جرم خیانت اعدام شد.
.
جمهوری اسلامی
.
حزب توده در جريان انقلاب سال ۱۳۵۷ و پس از آن فعاليت خود را دوباره علني ساخت، در انقلاب شركت كرد و سه سال پس از پيروزي انقلاب مورد سوء ظن جمهوري اسلامي قرار گرفت و متهم به جاسوسي براي شوروي شد، اما با توجه به تجربیات سالهای قبل از انقلاب، این‌بار ترحمی در کار نبود، شديدا سركوب شد و كيانوري (دبير کل وقت حزب) هم به زندان افتاد.
.
حزب توده بزرگترين حزبی بود كه از آغاز قرن 20 در ايران به وجود آمده بود و شمار اعضای آن در دوران حكومت دكتر مصدق بيش از هر وقت ديگر بود و يک سازمان نظامی داشت.

دکتر کیهانی زاده

9💬

ماجراي فرار سران و بانيان حزب توده از زندان قصر، و یک درس عبرت

15دسامبر سال 1950 (24 آذرماه 1329) با يك نقشه از پيش تهيه شده دقيق، سران و بنيادگذاران حزب توده ايران كه برخي از آنان در كابينه هاي پیش از آن به وزارت هم رسيده بودند از زندان قصر فراركردند. آنان از جمله دكتر نورالدين كيانوري، دكتر مرتضي يزدي، دكتر جودت، نوشين و قاسمي قبلا در اختيار محاكم نظامي بودند كه يك دادگاه دادگستري تهران اوايل آذر ماه آن سال به اعتراضشان رسيدگي، و اقدام محاكم نظامي درباره آنان را خارج از صلاحيت اعلام داشت و حكم داد كه پرونده جهت تحقيق به دادسراي تهران ارسال شود. پس از ابلاغ حکم به دستگاه قضايي ارتش، بررسي و مذاکره براي ردّ و يا قبول آن آغاز شد. 18روز پس از صدور اين حكم در حالي که هنوز تصميمي درباره ارسال پرونده به دادسراي تهران گرفته نشده بود و بعيد بود که با آن موافقت شود، با تهيه نقشه قبلي يك نفر با لباس افسري ارتش و خودرو نظامي به زندان قصر مراجعه و خود را نماينده دستگاه قضايي ارتش معرفي و زندانيان را تحويل گرفت. دو افسر نگهبان زندان هم كه از پيش در جريان ماجرا بودند به بهانه بدرقه زندانيان با همين خودرو فرار كردند. از ميان اين عده بعدا دكتر يزدي دستگير و به اعدام محكوم شد كه مجازات او به حبس ابد كاهش يافت. حزب توده پس از تيراندازي به شاه در 15 بهمن سال 1327 در دانشگاه تهران، غيرقانوني اعلام شده و سران آن تحت تعقيب قرار گرفته و به تدريج دستگير شده بودند.

سالها بعد، پس از بهبود مناسبات ايران با شوروي، اين دولت يكي از دو افسر نگهبان زندان قصر را كه پس از فرار، به آن كشور پناهنده شده بود به ايران تسليم داشت! كه در اينجا اعدام شد. حزب توده در جريان انقلاب سال 1357 و پس از آن فعاليت خودرا علني ساخت، در انقلاب شركت كرد و سه سال پس از پيروزي انقلاب مورد سوء ظن جمهوري اسلامي قرار گرفت و متهم به جاسوسي براي شوروي شد، شديدا سركوب و كيانوري (دبير کل وقت حزب) هم به زندان افتاد. کيانوري پنجم نوامبر 1999 و در 84 سالگي درگذشت. حزب توده بزرگترين حزبي بود كه از آغاز قرن 20 در ايران به وجود آمده بود و شمار اعضاي آن در دوران حكومت دكتر مصدق بيش از هر وقت ديگر بود و يک سازمان نظامي با بيش از يکصد افسر داشت که در سال 1954 (1333 هجري خورشيدي) بسيار از آنان اعدام شدند
#تاریخ #تاریخی #حزب_توده #حزب_توده_ایران #نورالدین_کیانوری #

1💬

نام حزب توده به سرنوشت سازترین اصل اقتصادی در قانون اساسی ایران گره خورده وهرچه زمان می‌گذرد،ابعاد تازه‌ای از نقش این حزب چپ‌گرا در شکل‌گیری اصل 44 قانون اساسی مشخص می‌شود.
مشروح مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی نشان می‌‌دهد متن اولیه اصل 44، پیش از جلسه رای‌گیری تغییر کرده است. اما چگونه و توسط چه کسی؟
نخستین بار شائبه تغییر متن اولیه اصل 44 قانون اساسی توسط سید محمد خامنه‌ای در جلسه رای‌گیری اعلام می‌شود. او می‌گوید: «متن آن چیزی که صبح بحث و توافق شد، نیست». مهندس طاهری‌اصفهانی نیز می‌گوید: "متن خوانده شد و رأی آورد و این متن غیر از آن است".آیت‌الله منتظری هم می‌گوید: «متنی که ما تنظیم کرده بودیم با این فرق دارد». آیت الله منتظری هم گفته است: « آقای دکتر بیت‌اوشانا یک متنی را تهیه کردند یعنی همان را به عبارت دیگری نوشته بودند.آن را که من اول خواندم و رای گرفتم کمی با این فرق می‌کرد."
نام سرگون بیت اوشانا به شائبه تغییر متن اصل 44 قانون اساسی گره خورده است. او نماینده آشوريان و كلدانيان در مجلس اول بوده است. درباره‌اش اطلاعات بسیار کم و پراکنده‌ای وجود دارد.اما در حالی که هنوز مجلس اول به پایان نرسیده بود،آقای بیت اوشانا به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی می‌شود.
تا این جا متوجه شدیم که بیت اوشانا به حزب توده نزدیک بوده و در جریان تصویب قانون اساسی هم متهم به دستکاری متن مربوط به اصل 44 قانون اساسی شده است.
اکنون سند دیگری ‍روشده که نشان می‌دهد متنی که بیت اوشانا دستکاری کرده،پیشنهاد رسمی حزب توده بوده است.
رامین فروزنده در شماره 250 هفته نامه تجارت فردا به این سند اشاره کرده است:
«مرداد ماه 1358، شماره اول دوره چهارم نشریه حزب توده با عنوان «دنیا» منتشر شد. نشریه عنوان بنیان‌گذار آن، دکتر تقی ارانی، را روی جلد داشت و در مطلبی به قلم حمید صفری، به پیشنهاد حزب توده درباره پیش‌نویس قانون اساسی می‌پرداخت. این پیشنهاد، شباهت بسیار زیادی به آن چیزی دارد که بعداً تحت عنوان اصل 44 قانون اساسی به تصویب رسید.»
.
.
#اصل_٤٤ #حزب_توده #قانون_اساسی #سرگون_بيت_اوشانا #تجارت_فردا #محسن_جلال_پور #بخش_خصوصی

17💬

نام حزب توده به سرنوشت سازترین اصل اقتصادی در قانون اساسی ایران گره خورده وهرچه زمان می‌گذرد،ابعاد تازه‌ای از نقش این حزب چپ‌گرا در شکل‌گیری اصل 44 قانون اساسی مشخص می‌شود.
مشروح مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی نشان می‌‌دهد متن اولیه اصل 44، پیش از جلسه رای‌گیری تغییر کرده است. اما چگونه و توسط چه کسی؟
نخستین بار شائبه تغییر متن اولیه اصل 44 قانون اساسی توسط سید محمد خامنه‌ای در جلسه رای‌گیری اعلام می‌شود. او می‌گوید: «متن آن چیزی که صبح بحث و توافق شد، نیست». مهندس طاهری‌اصفهانی نیز می‌گوید: "متن خوانده شد و رأی آورد و این متن غیر از آن است".آیت‌الله منتظری هم می‌گوید: «متنی که ما تنظیم کرده بودیم با این فرق دارد». آیت الله منتظری هم گفته است: « آقای دکتر بیت‌اوشانا یک متنی را تهیه کردند یعنی همان را به عبارت دیگری نوشته بودند.آن را که من اول خواندم و رای گرفتم کمی با این فرق می‌کرد."
نام سرگون بیت اوشانا به شائبه تغییر متن اصل 44 قانون اساسی گره خورده است. او نماینده کلیمیان در مجلس اول بوده است. درباره‌اش اطلاعات بسیار کم و پراکنده‌ای وجود دارد.اما در حالی که هنوز مجلس اول به پایان نرسیده بود،آقای بیت اوشانا به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی می‌شود.
تا این جا متوجه شدیم که بیت اوشانا به حزب توده نزدیک بوده و در جریان تصویب قانون اساسی هم متهم به دستکاری متن مربوط به اصل 44 قانون اساسی شده است.
اکنون سند دیگری ‍روشده که نشان می‌دهد متنی که بیت اوشانا دستکاری کرده،پیشنهاد رسمی حزب توده بوده است.
رامین فروزنده در شماره 250 هفته نامه تجارت فردا به این سند اشاره کرده است:
«مرداد ماه 1358، شماره اول دوره چهارم نشریه حزب توده با عنوان «دنیا» منتشر شد. نشریه عنوان بنیان‌گذار آن، دکتر تقی ارانی، را روی جلد داشت و در مطلبی به قلم حمید صفری، به پیشنهاد حزب توده درباره پیش‌نویس قانون اساسی می‌پرداخت. این پیشنهاد، شباهت بسیار زیادی به آن چیزی دارد که بعداً تحت عنوان اصل 44 قانون اساسی به تصویب رسید.»
.
#تجارت_فردا #محسن_جلال_پور #حزب_توده #اصل_٤٤ #

0💬

نام حزب توده به سرنوشت سازترین اصل اقتصادی در قانون اساسی ایران گره خورده وهرچه زمان می‌گذرد،ابعاد تازه‌ای از نقش این حزب چپ‌گرا در شکل‌گیری اصل 44 قانون اساسی مشخص می‌شود.
مشروح مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی نشان می‌‌دهد متن اولیه اصل 44، پیش از جلسه رای‌گیری تغییر کرده است. اما چگونه و توسط چه کسی؟
نخستین بار شائبه تغییر متن اولیه اصل 44 قانون اساسی توسط سید محمد خامنه‌ای در جلسه رای‌گیری اعلام می‌شود. او می‌گوید: «متن آن چیزی که صبح بحث و توافق شد، نیست». مهندس طاهری‌اصفهانی نیز می‌گوید: "متن خوانده شد و رأی آورد و این متن غیر از آن است".آیت‌الله منتظری هم می‌گوید: «متنی که ما تنظیم کرده بودیم با این فرق دارد». آیت الله منتظری هم گفته است: « آقای دکتر بیت‌اوشانا یک متنی را تهیه کردند یعنی همان را به عبارت دیگری نوشته بودند.آن را که من اول خواندم و رای گرفتم کمی با این فرق می‌کرد."
نام سرگون بیت اوشانا به شائبه تغییر متن اصل 44 قانون اساسی گره خورده است. او نماینده کلیمیان در مجلس اول بوده است. درباره‌اش اطلاعات بسیار کم و پراکنده‌ای وجود دارد.اما در حالی که هنوز مجلس اول به پایان نرسیده بود،آقای بیت اوشانا به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی می‌شود.
تا این جا متوجه شدیم که بیت اوشانا به حزب توده نزدیک بوده و در جریان تصویب قانون اساسی هم متهم به دستکاری متن مربوط به اصل 44 قانون اساسی شده است.
اکنون سند دیگری ‍روشده که نشان می‌دهد متنی که بیت اوشانا دستکاری کرده،پیشنهاد رسمی حزب توده بوده است.
رامین فروزنده در شماره 250 هفته نامه تجارت فردا به این سند اشاره کرده است:
«مرداد ماه 1358، شماره اول دوره چهارم نشریه حزب توده با عنوان «دنیا» منتشر شد. نشریه عنوان بنیان‌گذار آن، دکتر تقی ارانی، را روی جلد داشت و در مطلبی به قلم حمید صفری، به پیشنهاد حزب توده درباره پیش‌نویس قانون اساسی می‌پرداخت. این پیشنهاد، شباهت بسیار زیادی به آن چیزی دارد که بعداً تحت عنوان اصل 44 قانون اساسی به تصویب رسید.»
.
.
#اصل_٤٤ #حزب_توده #قانون_اساسی #سرگون_بيت_اوشانا #تجارت_فردا #محسن_جلال_پور #بخش_خصوصی

6💬