#مصطفی_بزرگ

.
این سه یار دبستانی که هنوز مدرسه را ترک نگفته اند، هنوز از تحصیلشان فراغت نیافته اند، نخواستند- همچون دیگران- کوپن نانی بگیرند و ازپشت میزدانشگاه، به پشت پاچال بازار بروند و سر درآخورخویش فرو برند. ازآن سال، چندین دوره آمدند و کارشان را تمام کردند و رفتند، اما این سه تن ماندند تا هر که را می آید، بیاموزند، هر که را می رود، سفارش کنند. آنها هرگز نمی روند، همیشه خواهند ماند، آنها « شهید» ند.
روز دانشجو گرامی باد. .

#دکتر_شریعتی #روز_دانشجو #شانزده_آذر #مصطفی_بزرگ‌نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت‌رضوی

10💬

🎓روز دانشجو روز تاسیس دانشگاه تهران است📚
✏️ چرا ۱۶ آذر آری ؛ #۱۸_تیر نه ؟!!!👓
🔱 آیا ۱۶ آذر یک جنبش دانشجویی بود؟👔
📅 روز دانشجو چه مناسبتی است؟⌚️
.
👑تاریخ را آنان مینویسند که فاتح شده اند و همواره مردم حرف فاتحان را قبول میکنند👑
.
اصل ماجرای ۱۶ آذر چیست؟
.
روز ۲۴ آبان ۱۳۳۲ خبر سفر (ریچاد نیکسون) معاون رئیس جمهور آمریکا در تاریخ ۱۸ آذر همان سال به ایران منتشر شد،که قرار بود معاون رئیس جمهور آمریکا در دانشگاه تهران استقبال شود و یک سخنرانی در میان دانشجویان ایران داشته باشند.
.
هر چه به روز ۱۸ آذر نزدیک می شدیم، تحرکات عناصر ائتلاف سرخ و سیاه در دانشگاه تهران افزایش می یافت.
.
جرقه مذبور در روز ۱۴ آذر اتفاق افتاد، شرح ماجرا از آنجایی آغاز شد که تیمسار زاهدی در روز ۱۴ آذر رسما اعلام کرد روابط ایران و #انگلستان از سر گرفته میشود و خبر سفر (دنيس رايت) #سفیر #انگلیس را در آینده ای نزدیک وعده داد.
.
از همان لحظات نخست پخش خبر که ساعت ۸ بامداد از رادیو ملی ایران منتشر شد، تحرکات در دانشگاه تهران شدت گرفت و در گوشه کنار دانشگاه دارو سازی تجمع آغاز شد و دانشجوهای توده ای اقدام به سنگ پراکنی به سوی دانشجویان #ناسیونالیست کردند و در این هنگام سربازان #گارد #شاهنشاهی وارد عمل شدند ولی دانشجویان توده ای به همراه هواداران مصدق از اقدام خود کوتاه نیامدند. .
اما روز #۱۶_آذر ، روز دیگری بود، دانشجویان توده ای و مصدقی به همراه دانشجویان #اسلامگرا به سوی سربازان #گارد_شاهنشاهی به قصد تصرف اسلحه حمله ور شدند که در یک صحنه سربازی مشاهده میکند، سرباز دیگری زیر دست و پای دانشجویان توده ای است و دارد تلاش میکند اسلحه همراهش را بزور از چنگش در نیاورند در این لحظه سربازی که صحنه را مشاهده میکند به سوی مهاجمین تیراندازی میکند تا همرزم را نجات بدهد که در این لحظه ضاربین دیگر فرار میکنند و سرباز مضروب به همراه #اسلحه نجات پیدا میکند، اما در این حادثه سه دانشجویی که قصد تصرف اسلحه را از #سرباز داشتند به نام #احمد_قندچی، #آذر_شریعت‌رضوی [مهدی] از #حزب_توده و #مصطفی_بزرگ‌نیا از #جبهه_ملی کشته میشوند.
.
بعدظهر #۱۶آذر رئیس #پلیس وقت #ایران به همراه #تیمسار #زاهدی پیام های جداگانه ای برای #رادیو ملی ایران میفرستند که از کشته شدن این سه ضارب متاسف هستند و به خانواده آنان تسلیت میگویند.
.
🌷 #روز_دانشجو 🌹 روز 🏢 تاسیس #دانشگاه #تهران است.
.
.
.
.
.
.
.
.
#فالوور_رایگان #افزایش_لایک #افزایش_فالوور #فالو_بک

5💬

🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓
اعلام شد که روابط ایران و بریتانیا (که در زمان نخست وزیری مصدق قطع شده بود) از سر گرفته خواهد شد و ریچارد نیکسون نایب ریاست جمهوری وقت آمریکا برای دیدار رسمی به ایران خواهد آمد. این موضوع بهانه لازم برای اعتراضات را فراهم کرد و در ۱۶ آذر به سفارش نهضت مقاومت ملی، دانشجویان فعال به سخنرانی در کلاسها پرداختند و ناآرامی تمامی محوطه دانشگاه تهران را فرا گرفت. دولت وقت برای پیشگیری از هرگونه اقدام بعدی تصمیم به سرکوب اعتراضات گرفت. سربازان و نیروهای ویژه ارتشی پس از هجوم به دانشگاه، به کلاسهای درس حمله کرده و صدها دانشجو را بازداشت و زخمی نمودند. نیروهای امنیتی در دانشکده فنی، اقدام به شلیک تیر کردند که موجب مرگ سه دانشجوی این دانشکده به نامهای #احمد_قندچی، آذر(مهدی)#شریعت‌رضوی و #مصطفی_بزرگ‌نیا شد. فردای آن روز نیکسون به ایران آمد و دکترای افتخاری در رشته حقوق را در دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای نظامی بود، دریافت کرد. ۱۶ آذر، توسط کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور که مرکز اجتماع و مباحثه مخالفان حکومت پهلوی در خارج از ایران بود، روز دانشجو نامیده شد. دانشجویان پس از آن، هر سال در این روز اعتصابهای دانشجویی به راه می‌انداختند.این روز از آن زمان، همچنان از اهمیت تاریخی برجسته‌ای در ایران برخوردار بوده است.
▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️
امسال که روز دانشجو رو بهم تبریک گفتن😊 نا خودآگاه یاد ۳ نفر افتادم:
#محمد_حنیف_نژاد
#سعید_محسن
#علی_اصغر_بدیع_زادگان
این ۳ نفر بنیان گذاران سازمان مجاهدین خلق بودن که هر ۳ از دانشجو های شاخص و برتر زمان خودشون بودن و هر ۳ اعدام شدن
کاری ندارم سرنوشت سازمان به کجا رسید و ایدئولوژی درستی داشت یا نداشت اما چنان سازمان عظیمی بود که بعضی وقت ها که تاریخچه شو میخونم تعجب میکنم وفقط به این فکر میکنم که چنین تشکیلات بزرگ و منظمی رو فقط ۳ نفر #دانشجو! درست کردن و بقیه راهش رو هم رو دوش #دانشجو ها بوده!
#یاد_همشون_گرامی
#دانشجو💪💪💪
#شانزده_آذر
🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓🎓
دانشجو شدیم رفت😋😋😊😊💪💪
به قول یکی از دوستام ترم اول رو نیوفتیم صلوااات😂😂😂
قول میدم از شنبه بعد درس بخونم😑😑💪💪😂
#روز_دانشجو_مبارک💛💚💛💚💛💚
p.s.kheeeiliii ziad mishe bkham tag konm be bozorgi khodetoon bbkhshin🙈dg daneshjoo bayad razi bashe dg afrin😋😂

12💬

Loading...

.
تا روزی که جنبش دانشجویی به عنوان چشم بینا و نیروی بانشاط جامعه وجود دارد، بازخوانی واقعه #۱۶_آذر خالی از لطف نیست.
آنچه #۱۶_آذر ۱۳۳۲ در #دانشگاه_تهران اتفاق افتاد، به این شرح است:
جنبش دانشجویی ملی‌گرای سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ را می‌توان ابزار فشار و کنترل نخبگان بر تصمیمات حکومت و دولت وقت دانست. کوچک‌ترین تصمیمات محمدرضا پهلوی ،نخست‌وزیر و کابینه‌اش توسط آنان در دانشگاه طرح و نقد می‌شد و تا مدتی موافقان و مخالفانشان در باب آن به صحبت می‌پرداختند و حتی دست به اعتصاب و شورش می‌زدند. در این میان مطرح‌ترین و بزرگترین نقد و اعتراض دانشجویان به حکومت پهلوی دومn ، تنها چهار ماه پس از سرنگونی تاریخی دولت مردمی مصدق اتفاق افتاد.

شاه جوان که احساس می‌کرد پس از کودتا، کشور را کاملا به دست گرفته‌، تصمیم داشت بار دیگر رابطه ایران –بریتانیا، که توسط مصدق و در پی ماجراهای ملی‌شدن نفت به بن‌بست رسیده بود را بهبود بخشد؛ اما انعکاس نظر شاه و در ادامه پخش خبر بازدید رسمی ریچارد نیکسون –نماینده وقت رییس جمهوری ایالت متحده آمریکا - از ایران، که در ۲۴ آبان ماه انتشار یافت، بستر اصلی اعتراض‌های گسترده دانشجویی را فراهم کرد.

از آن پس کلاس‌های درس به محفلی برای بحث و دانشگاه تهران به محلی برای اعتراض و اعتصاب‌ها تبدیل شد. این مخالفت‌ها در روز ۱۴ آذر پس از اعلام رسمی زاهدی-نخست‌وزیر وقت- درباره ارتباط مستقیم با بریتانیا، با حمایت " نهضت مقاومت ملی" به اوج خود رسید؛ چنانکه فعالان دانشجویی‌ با سخنرانی، هم‌دانشگاهی‌های‌شان را به اعتراض فرا می‌خواندند و نا آرامی‌ها به سراسر دانشگاه تسری یافت.
۱۵ آذر نیز به همین منوال گذشت تا در روز #۱۶_آذر حکومت برای کنترل اوضاع تصمیم به سرکوب نظامی گرفت.

سر انجام اولین حمله نظامی به محیط دانشگاه در تاریخ کشور اتفاق افتاد. دانشگاه توسط سربازها به مکانی امنیتی تبدیل شد و برای جلوگیری از تنش میان آنها و دانشجویان، رئیس دانشگاه، به قولی آن روز را تعطیل، و به قولی زمان تعطیلی کلاسها را زودتر اعلام کرد. این اتفاقات با اعتراض‌هایی از سمت دانشجویان رو به رو شد و با بهانه کوچکی که به دست سربازان افتاد سربازان ویژه‌ی ارتشی به کلاس‌ها حمله و صدها تن از دانشجویان معترض را زخمی و دستگیر کردند. اما در این میان سه تن از دانشجویان به نامهای #احمد_قندچی ، #مهدی_شریعت_رضوی و #مصطفی_بزرگ‌نیا با شلیک گلوله یا اصابت سرنیزه نیروهای نظامی به شهادت رسیدند.

دو روز پس از این کشتار...
ادامه در کامنت
#دانشجو #۱۶_آذر #روز_دانشجو #دانشگاه_تهران

2💬

.
اول:: به قول شریعتی آن‌ها را جلوی پای نیکسون قربانی کردند؛ آن دانشجوهای سال سی و دو را که نه گفتند به بطری‌های مشروب در ماتحت استقلال‌طلبان ویتنامی، نه گفتند به سم ریختن در رودخانه‌های آشامیدنیِ مردم وطن‌پرست، به بمبی که کودکان هیروشیما را دو سر و بی‌دماغ به دنیا می‌آورد، به کودتاهایی که خونخواران کوسه‌ببری‌صفت را در جای‌جای دنیا بر کرسی می‌نشاند.

آن‌ها دانشجو بودند و اعتراض کردند... چند وقت بعد که همین پرزیدنت نیکسون به آمریکای جنوبی سفر کرده بود، مردم با توتون‌های سبز، مانتوی سفید همسرش را تُف‌باران کردند؛ این وامی بود از نماد جنبش زیتونی‌پوشان کوبا؛ از چ‌گوارا و سیگار برگ فیدل. صدای دانشجوهای شهید ما را دنیا شنیده بود...
اما؛
دوم:: دولت محافظه کار نه چپ می‌خواهد نه راست. همه ساکت باشید. هر نوع حرکت سیاسی، هر چند کوچک، باعث مطالبه از بالادستی‌ها می‌شود، مزاحم آقایان و بانوان والانشان و بالانشین می‌شود. امسال شانزدهم آذر را هم خاموش می‌کنیم. آرمان و آرمان‌گرایی را تعطیل می‌کنیم. در دانشگاه‌ها استندآپ کمدی برگزار کنید و اوج مراسمات هم آمدن دختربچه‌ای به «علامه» باشد با نام محمدرضا گلزار. ما می‌خواهیم که قهرمان‌ها را و قهرمانی را فراموش کنید. مست نباشید، مسخ باشید. پس همه با هم زمزمه کنید؛ خداحافظ حاج کاظم، سلام بمبئی

پ ن: این هزارمین بار در تاریخ است که ابلهان می‌خواهند آرمان‌گرایی را بکشند. هی جشن می‌گیرند که کشتیم، کشتیم؛ و باز ضایع می‌شوند اما آدم نه.

#احمد_قندچی
#آذر_شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ‌نیا
#کودتای_بیست_و_هشت_مرداد_و_ورود_نیکسون_به_تهران
#کودتای_شیلی_و_روی_کار_آمدن_ژنرال_پینوشه
#جنگ_ویتنام
#دست‌های_خون_آلود_ریچارد_نیکسون
#امپریالیسم_و_برده‌‌داری_و_رباخواری
#ترور_اقتصادی_ملت‌ها_و_طرح‌های_یکجانبه_تحریم
#بمب_اتم
#یانکی‌ها

6💬

Loading...


‌این عکسی که #عماد_بهاور _مسئول شاخه ی جوانان حزب #نهضت_آزادی و از دانشجویان سابق دانشگاهمان_ در پیج فیس بوکش گذاشته بود تفاوت بین دو نسل را به خوبی می تواند نشان دهد.

نسل دانشجویان دهه ی هفتاد و اوایل دهه ی هشتاد؛ نسلی که مصداق این جمله ی دکتر #علی_شریعتی بودند: «نخواستند هم چون دیگران کوپن نانی بگیرند و از پشت میز #دانشگاه به پشت پاچال #بازار بروند و سر در آخور خویش فرو برند» و نسل دانشجویان پس از سال 84 تا به امروز.

دانشگاه های امروز ما دیگر آن دانشگاهی نیست که شریعتی می گفت «اگر اجباری که به زنده ماندن دارم نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش می زدم؛ همان جایی که سال 32، "آذر" مان در آتش بیداد سوخت، او را در پیش پای #نیکسون قربانی کردند.
از آن سال، چندین دوره آمدند و کارشان را تمام کردند و رفتند، اما این سه تن ماندند تا هر که را می‌آید، بیاموزند، هر که را می‌ رود، سفارش کنند.
آن‌ها هرگز نمی‌روند، همیشه خواهند ماند. آن‌ها "شهید"ند.
این #سه‌_قطره_خون بر چهره دانشگاه ما، همچنان تازه و گرم است. کاشکی می‌توانستم این سه آذر اهورایی را با تن خاکستر شده‌ام بپوشانم، تا در این سموم که می‌وزد، نفسرند!
اما نه، باید زنده بمانم و این سه آتش را در سینه نگاه دارم».

‌62 سال از آذر 32 می گذرد، خیلی ها آمدند و رفتند اما ندانستند که هویت دانشجویی شان را مدیون آن 3 نفری بودند که جان بر کف نهادند تا ما بتوانیم به هویت دانشجویی مان افتخار کنیم.

درد اینجاست که دیگر این روزها کسی #احمد_قندچی، آذر(مهدی) #شریعت‌_رضوی و #مصطفی_بزرگ‌_نیا را نمی شناسد و از 16 آذر فقط اسمش به جا مانده و دیگر هیچ دانشجویی به دنبال هدف 16 آذر که همان #آزادی_خواهی، #آرمان_گرایی و #اصلاح_گری جامعه است، نیست.‌

#امیرحسین_زرنگار

7💬