#مهران_اشراقي

Loading...
Loading...

۲۸ بهمن زادروز #صادق_هدایت ( زادهٔ ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ تهران -درگذشتهٔ ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ پاریس) #نویسنده، #داستان نویس، #مترجم
هدایت از پیشگامان داستان‌نویسی #نوین ایران و روشنفکری برجسته بود. بسیاری از محققان، رمانِ «#بوف_کور» او را مشهورترین و #درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی #معاصر ایران دانسته‌اند. هرچند شهرت عام هدایت نویسندگی است، اما آثاری از #نویسندگان بزرگ نظیر ژان پل سارتر، فرانتس کافکا و آنتون چخوف را ترجمه کرده‌است. حجم آثار و مقالات نوشته شده دربارهٔ نوشته‌ها، نوع زندگی و #خودکشی صادق هدایت بیانگر تأثیر ژرف او بر جریان روشنفکری ایران است.
صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ خودکشی کرد. آرامگاه وی در گورستان پرلاشز، قطعهٔ ۸۵، در #پاریس واقع است.

نوشته‌های هدایت :
بخشی از دست‌ نوشتهٔ بوف کور، رباعیات خیام (۱۳۰۲)
فوائد گیاهخواری (۱۳۰۶)
زنده‌بگور (۱۳۰۸) (مجموعه داستان کوتاه)
پروین دختر ساسان ۱۳۰۹) (نمایشنامه)
سایه مغول (۱۳۱۰)
اصفهان نصف جهان (۱۳۱۱) (سفرنامه)
سه قطره خون (۱۳۱۱) (مجموعه داستان کوتاه)
نیرنگستان (۱۳۱۲)
سایه روشن (۱۳۱۲)
مازیار (۱۳۱۲) (جستار تاریخی و یک نمایشنامه) با همکاری مجتبی مینوی
وغ‌وغ ساهاب (۱۳۱۳) با همکاری مسعود فرزاد
ترانه‌های خیام (۱۳۱۳)
بوف کور (۱۳۱۵)
علویه خانم (۱۳۲۲)
حاجی آقا (۱۳۲۴)
افسانه آفرینش (۱۳۲۵) (خیمه‌شب‌بازی در سه پرده)
ولنگاری (۱۳۲۳)
توپ مرواری (۱۳۲۷)
سگ ولگرد (مجموعه داستان کوتاه)
کاروان اسلام (البعثة الاسلامية الي البلاد الافرنجية)
مجموعه نوشته‌های پراکنده (به کوشش حسن قائمیان)
#اسناد#ايران#گيلان#رشت#مهران_اشراقي

0💬

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

۲۰ بهمن زادروز #ابراهیم_پورداوود ( زادهٔ ۲۰ بهمن ۱۲۶۴ رشت -درگذشته ۲۶ آبان ۱۳۴۷ تهران ) ابراهیم پورداود #ایران‌شناس، اوستاشناس و نخستین مترجم فارسی اوستا و استاد #فرهنگ ایران باستان و زبان #اوستایی در دانشگاه تهران است.
نام پدرش داوود بود و در محلهٔ سبزه‌میدان رشت، در خانواده‌ای ملاّک و #بازرگان به دنیا آمد. در پنج یا شش سالگی به مکتب میرزا محمدعلی رفت که محل آن اکنون آرامگاه پدر و برادران و خود اوست. سپس تحصیلات مقدماتی فارسی و عربی را در مدرسه حاجی حسن #رشت به مدیریت عبدالرحیم خلخالی انجام داد. زمانی که در مدرسهٔ حاجی‌میرزاحسن در سلک طلاب درس می‌آموخت، به مرثیه‌گویی پرداخت و دوستانش به وی تخلص «لسان» دادند. در ۱۲۸۴ در ۲۰ سالگی به همراه برادر و استادش عبدالرحیم خلخالی به تهران رفت و به آموختن طب قدیم مشغول شد و از محضر محمدحسین‌خان سلطان‌الفلاسفه بهره برد.
در سال ۱۲۸۷ از راه قم، سلطان‌آباد (اراک امروزی)، #کرمانشاه، #بغداد و حلب به #لبنان رفت و در بیروت در مدرسهٔ لوئیک، زبان و ادبیات #فرانسه را فراگرفت و در همان‌جا نام پورداوود را بر خود نهاد (برادرانش نام‌های داوودزاده و داوودی را برگزیدند). پس از دو سال و نیم اقامت در بیروت برای دیدار خانواده به رشت بازگشت و پس از مدتی در شهریور ۱۲۸۹ به فرانسه رفت و در همان‌جا بود که با محمدعلی جمالزاده آشنا شد.
در سال ۱۲۹۲ با یاری محمد قزوینی نشریه #ایرانشهر را منتشر ساخت که در همان سال، پس از نشر سه شماره آن و آغاز #جنگ #جهانی اول، تعطیل شد. شش ماه نخست از دوره جنگ را در پاریس به سر برد، ولی بر اثر شور جوانی و میهن‌دوستی و #تبلیغات آلمانی، بر آن شد که پاریس را ترک کند. در۱۲۹۳ به بغداد رفت و در همان سال به یاری محمدعلی جمال‌زاده روزنامه رستخیز را منتشر کرد. با پیشروی انگلیسی‌ها و تسخیر کوت‌العماره، پورداوود راهی کرمانشاه شد و چند ماهی آنجا ماند و چون آن شهر به دست #روسها افتاد، شبانه به قصر شیرین رفت و به بغداد بازگشت و در آن هنگام ترکان عثمانی از انتشار رستخیز جلوگیری کردند. ناگزیر وی از آنجا به حلب و سپس به استانبول رفت و چون در آنجا از خروج او ممانعت کردند،
پس از مدتی به قصد اقامت در سوئیس، از راه بالکان به #برلین رفت. آلمانی‌ها نیز از خروج وی از کشورشان ممانعت کردند و او تا پایان جنگ جهانی اول و مدتی پس از آن در آنجا ماند.
در سال ۱۲۹۵ در دانشگاه برلین، و سپس در دانشکدهٔ ارلانگن به ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ حقوق پرداخت. و....#اسناد#ايران#گيلان#رشت#مهران_اشراقي

1💬