#cumhuriyet

Loading...
Loading...
Loading...

Kanal İstanbul
*
Yedi senedir heyecanla beklediğimiz asrın projesi Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu… Karadeniz'i Marmara Denizi'ne bağlayacak.
*
Yunanistan'da Korint Kanalı var.
Haybeden 400 kilometre yol yapıp Mora yarımadası'nın etrafından dolaşacağına, zırt diye Ege Denizi'nden Adriyatik'e geçmeni sağlıyor.
*
Rusya'da Volga-Don Kanalı var.
Volga ile Don nehirlerini öpüştürüyor, böylece, arasında denizyolu irtibatı olmayan Hazar Denizi'yle Karadeniz'i birbirine bağlıyor.
*
Almanya'da Kiel Kanalı var.
Taaa Danimarka'nın etrafından dolaşacağına, kestirmeden Kuzey Denizi'nden Baltık Denizi'ne geçiyorsun.
*
Finlandiya'da Saimaa Kanalı var.
Deniz büyüklüğünde olan, ama, eskiden denizle irtibatı olmadığı için oturma odasındaki küvet gibi duran Saimaa Gölü'nü Finlandiya Körfezi'ne bağlıyor.
*
Kanada'da Welland Kanalı var.
Ontario Gölü'nü Erie Gölü'ne bağlıyor, oradan Atlas Okyanusu'na yol açıyor, böylece, deniz ebatındaki göllerinde anca sandalla sazan tutacağına, vızır vızır tanker dolaştırıyor.
*
Panama Kanalı malum…
Tık diye Atlas Okyanusu'ndasın.
Tık diye Pasifik Okyanusu'ndasın.
İki okyanusu birbirine bağlıyor.
*
Süveyş Kanalı desen…
Antalya'dan demir alıp mesela, boydaaan boya Akdeniz'i geçip, Atlas Okyanusu'nun dibine kadar inip, Afrika kıtasının altından kıvrıla kıvrıla dolanacağına, tereyağından kıl çeker gibi Kızıldeniz'e süzülürsün, şak diye Hint Okyanusu'ndasın, gerisini keyfin bilir artık, ister Basra Körfezi'ne git, ister Bengal Körfezi'ne.
*
Ya bizimki?
*
Büyük ve hassas hesaplamalar neticesinde yedi sene sonra açıklanan güzergaha göre, Karadeniz'i Marmara Denizi'ne bağlayacak iyi mi.
*
Arada irtibat yoktu çünkü!
*
Asrın müteahhitlerimizi ve toplam 50 milyar dolarlık maliyeti torunlarına bile ödetecek olan asrın ahalimizi tebrik ederim.
*
Hayırlısıyla bir de Bursa'dan İzmir'e kanal açıp, Marmara Denizi'yle Ege Denizi'ni birbirine bağladık mıydı, tamamdır bu iş yani.
*
Yılmaz Özdil
#Unutma #Daima #NeMutluTÜRKümDiyene

1💬

Loading...

Bu gönderimi bir kez daha kaldır lanet isteğram sendemi lanet capulculardansın #capulcular #cağdalar #chpkk #sözcü #cumhuriyet #laikler #hürriyet #aydınlar

1💬

Loading...

Türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, ‘bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır.’ demeyecektir. elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, ‘polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir.’ diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. mahkeme onu yargılayacaktır. yine düşünecek, ‘demek adliyeyi ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım.’ diyecek.

İşte benim anladığım türk genci ve türk gençliği! #yüceatatürk #mustafakemalatatürk #sonbaşbuğ
#mustafakemalinaskerleriyiz
#cumhuriyet #bursanutku

0💬

Loading...

Afrin'deki hareketlilik birçok kaynak tarafından doğrulandı.
Tanrı Türk askerinin yardımcısı olsun, ayağınıza taş değmesin, kılıcınız keskin olsun aslanlar!

#kutluk
#türk #turan #atatürk #türkiye #jöh #pöh #vatan #bayrak #yurt #memleket #millet #milliyet #bağımsızlık #cumhuriyet #akp #mhp #chp #ankara #istanbul #savaş #bilgi #merak #zaman #bozkurt #şehit #gazi #afrin #asker #polis

0💬

BEN BATI TRAKYA TÜRKÜYÜM !!!
Yunaninstan’liyim ben Yunan degilim, Türküm, Müslümanim ben Insanim. Osmanlinin bana Miras biraktigi Topraklardanim. Bir Türkiye kurucusu gibi Türküm !! 💚🖤 BEN BATI TRAKYA TÜRKÜYÜM 💚🖤 🇹🇷Unutmayin ilk Türk Cumhuriyeti BATI TRAKYA TÜRK CUMHURIYETI‘dir... 🇹🇷 #batitrakya #gümülcine #iskece #dedeagac #türkiye #cumhuriyet #istanbul #ankara #türk #tc #trakya

1💬

Her demokrasi ve cumhuriyet sevdalısı bu kitabı defalarca okumalı. @emrekongar hoca gerçek bir manifesto kaleme almış. Hoca geçen yıl bu kitabı benim için imzalamıştı ancak şimdi okuyabildim. Siz de okuyun Demokrasi İçin Manifesto Diren! kitabını. (12)

#kitap #okumak #okumahalleri #emrekongar #demokrasiiçinmanifesto #diren #demokrasi #cumhuriyet #laiklik #atatürk

1💬

❤️MUSTAFA KEMÂL ATATÜRK❤️
Kabartmalı tablo satışımız başlamıştır.
👉👉Fiyat için DM👈👈 #atatürk #mustafakemalatatürk #cumhuriyet

0💬