#mustafakemal

Anafartalar Kahramanı

Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları, Türk tarihi için olduğu kadar, Mustafa Kemal’in askeri kariyeri bakımından da önemli bir dönüm noktasıydı. 1916’da Çanakkale Savaşı sona erip işgalci kuvvetler çekildiğinde, Mustafa Kemal “Anafartalar Kahramanı” olarak Türk ulusunun gönlündeki müstesna yerini çoktan edinmişti. Anafartalar Grubu Komutanlığı dönemindeki üstün başarıları nedeniyle 17 Ocak 1916 tarihinde kendisine verilen “Muharebe Altın Liyakat Madalyası” ise bu başarının askeri ifadesiydi. 19 Şubat 1915 günü İngiliz ve Fransız gemileri, Boğazlar’dan geçişi sağlamak için Çanakkale Boğazı girişindeki tabyaları topa tutarak karaya asker çıkarmaya başladılar. Bu ilk girişimde başarı sağlayamayınca Ağustos başında yeni bir saldırı gerçekleştirdiler. Takviye edilmiş bu saldırının hedefi Anafartalar’dı. Harekât başladığında 5. Ordu Komutanlığı’nca hemen “Anafartalar Grubu Komutanlığı” adında bir komuta kademesi oluşturuldu. Komutanlık önce Albay Feyzi Bey’in (Önay) idaresine verildi. Ancak Feyzi Bey’in ağır hareket etmesi nedeniyle Conkbayırı’ndaki durum kritikleşince, tüm birliklerin kendi emrinde birleştirilmesini talep eden Mustafa Kemal komutanlığa atandı. Komutayı alır almaz birliklerini savunma durumundan çıkararak karşı saldırıya geçiren Mustafa Kemal, Anafartalar’da hem İtilaf Kuvvetleri’ni durdurmayı, hem de kaybedilen bazı mevzileri geri almayı başardı. İlerleyen günlerde tümüyle kıyıya çekilmek zorunda kalan İtilaf Kuvvetleri, hiç beklemedikleri bir yenilgi alarak 1916 başlarında Çanakkale Boğazı’nı terk etti. Bu başarısından ötürü Muharebe Altın Liyakat Madalyası’na layık görülen Mustafa Kemal’in rütbesi de mirlivalığa (tuğgeneral) yükseltildi.

#ataturk #mustafakemalatatürk #atatürk #mustafakemal #mustafakemalataturk #anafartalar

0💬

Loading...

Evladim sana alma yanina dedik dinletemedik, akilsiz basin cezasini ayaklar cekermis, tasi bakalim 😂 #isyan #mustafakemal #funnykid #lovehimsomuch

0💬

Loading...

Kanal İstanbul
*
Yedi senedir heyecanla beklediğimiz asrın projesi Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu… Karadeniz'i Marmara Denizi'ne bağlayacak.
*
Yunanistan'da Korint Kanalı var.
Haybeden 400 kilometre yol yapıp Mora yarımadası'nın etrafından dolaşacağına, zırt diye Ege Denizi'nden Adriyatik'e geçmeni sağlıyor.
*
Rusya'da Volga-Don Kanalı var.
Volga ile Don nehirlerini öpüştürüyor, böylece, arasında denizyolu irtibatı olmayan Hazar Denizi'yle Karadeniz'i birbirine bağlıyor.
*
Almanya'da Kiel Kanalı var.
Taaa Danimarka'nın etrafından dolaşacağına, kestirmeden Kuzey Denizi'nden Baltık Denizi'ne geçiyorsun.
*
Finlandiya'da Saimaa Kanalı var.
Deniz büyüklüğünde olan, ama, eskiden denizle irtibatı olmadığı için oturma odasındaki küvet gibi duran Saimaa Gölü'nü Finlandiya Körfezi'ne bağlıyor.
*
Kanada'da Welland Kanalı var.
Ontario Gölü'nü Erie Gölü'ne bağlıyor, oradan Atlas Okyanusu'na yol açıyor, böylece, deniz ebatındaki göllerinde anca sandalla sazan tutacağına, vızır vızır tanker dolaştırıyor.
*
Panama Kanalı malum…
Tık diye Atlas Okyanusu'ndasın.
Tık diye Pasifik Okyanusu'ndasın.
İki okyanusu birbirine bağlıyor.
*
Süveyş Kanalı desen…
Antalya'dan demir alıp mesela, boydaaan boya Akdeniz'i geçip, Atlas Okyanusu'nun dibine kadar inip, Afrika kıtasının altından kıvrıla kıvrıla dolanacağına, tereyağından kıl çeker gibi Kızıldeniz'e süzülürsün, şak diye Hint Okyanusu'ndasın, gerisini keyfin bilir artık, ister Basra Körfezi'ne git, ister Bengal Körfezi'ne.
*
Ya bizimki?
*
Büyük ve hassas hesaplamalar neticesinde yedi sene sonra açıklanan güzergaha göre, Karadeniz'i Marmara Denizi'ne bağlayacak iyi mi.
*
Arada irtibat yoktu çünkü!
*
Asrın müteahhitlerimizi ve toplam 50 milyar dolarlık maliyeti torunlarına bile ödetecek olan asrın ahalimizi tebrik ederim.
*
Hayırlısıyla bir de Bursa'dan İzmir'e kanal açıp, Marmara Denizi'yle Ege Denizi'ni birbirine bağladık mıydı, tamamdır bu iş yani.
*
Yılmaz Özdil
#Unutma #Daima #NeMutluTÜRKümDiyene

1💬

Bir Türkün bir damla göz yaşı,
Yok edecektir dağı taşı,
Türk yürüsün düşmana karşı,
Titretecek yerden ta arşı,

Serilsin oluk oluk düşman,
Gelmek üzeredir nardugan,
Gel emir'i ver Başkomutan,
Yine çıkalım Ankaradan.
-UyanTÜRK.
.
#ŞiirTuranda
#TürkKadını 👸 #TürkOğlu #Türk #Bozkurt 🐺 #Şiir #TürkMilleti #TürkEdebiyatı #TürkTarihi #TürkKültürü
#Türkiye 🇹🇷 #Azerbaycan 🇦🇿 #GüneyAzerbaycan 🇦🇿 #TürkGençliği #Türkçü #Turancı #Atatürkçü #Milliyetçi #MƏR #MəhəmmədƏmin #Rəsulzadə #Elçibey #MKA #MustafaKemal #ATATÜRK #HüseyinNihal #ATSIZ
#Təbriz #Baku #Ankara

0💬

Loading...
Loading...

🇹🇷“The work that Ataturk has achieved, with intelligent and peaceful methods, will leave traces in the history of mankind.”
(=“Atatürk'ün akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri insanlık tarihinde izlerini bırakacaktır.”)
Albert LEBRUN, French President
(=Albert LEBRUN, Fransız Cumhurbaşkanı)
@ali.dudukcu
#MustafaKemal
#Atatürk
#GaziMustafaKemal
#Başkomutan
#MustafaKemalAtatürk
#Anıtkabir
#Mausoleum
#MemorialTomb
#AtaturksMausoleum #AtaturksMonumentalTomb
#Ataturk
#Turkey

0💬

Loading...
Loading...

🇹🇷“He was a great man... a political genius.” (=“Çok büyük bir adamdı...bir siyasi dahiydi.”) Excelsior Journal, FRANCE (=Excelsior Gazetesi, FRANSA)
@ali.dudukcu
#MustafaKemal
#Atatürk
#GaziMustafaKemal
#Başkomutan
#MustafaKemalAtatürk
#Anıtkabir
#Mausoleum
#MemorialTomb
#AtaturksMausoleum #AtaturksMonumentalTomb
#Ataturk
#Turkey

0💬