Emin Yogurtcuoglu

I’m a wildlife expert, writer, naturalist, photographer, birdwatch guide. Kuşları görmek için dünyayı dolaşan, yaban hayat uzmanı, rehber fotoğrafçı.

475 posts 34,061 followers 181 following

Türkçe, English
-
(Sinekkuşları-2) “Ona, eline konacağı küçük kuşlar verin.” Siz de mest olmaz mıydınız? 🙂 Dün paylaştığım Ateş boğazlı Sinekkuşu’nun boyunu görmek isteyenler oldu. İşte bu kadar! 🙂 Sinekkuşları çiçek nektarıyla besleniyor. O yüzden nektarlı bir su hazırladığınız takdirde doğada etrafta ne kadar sinekkuşu varsa etrafınıza toplanıyor. İnsandan korkuları sıfır. Kaldığımız otelin hemen ön terasında otelin kendi hazırladığı nektara yüzlerce sinekkuşu geldi. 2018’de Mart ayı’nda Kosta Rika’ya bu canlıları görmek için 10 günlük bir tur planlıyorum. Katılım 10 kişi ile sınırlı tutulacaktır. Katılmak isteyenler buranın altına yorum atsın. DM olarak geri dönüş yapacağım. 🙂 (Bu videoda toplam kaç değişik tür sinekkuşu var sizce?)
-
(Hummingbirds-2) This is the size of Fiery-throated Hummingbirds which i have already posted yesterday. Hummingbirds feed with nectars so many hotels in neotropics of America put some hummingbird feeders to attract them. They’re fearless to humans so they come so close even can land on your fingers or hand and feed. What an amazing feeling. Next year in April, i plan a workshop in Costa Rica for 10 days. If any of you are interested, pls mention yourself in comments, i’ll DM you. Thanks 🙂 (Also guess how many species of hummers feed in this video?)
-
#ayigibigez @lubirdus #birddetective

144💬

English, Türkçe
-
(Hummingbird series - 1) All birds are fascinating creatures, but there are many hummingbird facts that make these birds astonishing to even experienced birders. From physiological facts to lifestyle facts to distribution facts, hummingbirds are some of the most interesting of the nearly 10,000 bird species in the world. There are more than 325 unique hummingbird species in the world. In this new series of hummingbirds, i'll difficultly try to choose 10 of them to post with some specifications. 🙂 In Cerro de la Muerte (the mountain of death) holds some unique animals and wildlife unlike its name and Fiery-throated Hummingbird is one them. -
(Sinekkuşları serisi - 1) Aslında çoğu kuşu araştırdıkça büyüleyici gelir ama dünyada yaşayan 10bin kuş türünün arasında öyle bir aile varki insanı gerçekten kendine hayran bırakıyor. Sinekkuşları, öteki adıyla kolibriler! Yaşam biçimi olsun, fiziksel özellikleri olsun, yaşam alanları olsun insanı gerçekten her defasında daha çok şaşırtıyor. Bu büyük ailenin 325'ten fazla benzersiz üyesi var. Ben bugüne kadar görüp belgelediğim 10 tanesini özellikleriyle birlikte size tanıtmaya çalışacağım. 🙂 Kosta Rika'da adı Ölüm Dağı olan bir dağ, adının aksine müthiş canlılara ev sahipliği yapıyor. Ateş boğazlı Sinekkuşu onlardan biri... -
#birddetective #canonsuzolmaz #comeandsee #kutupayisi #zoomithalatofficial #ayigibigez

99💬

One happy man and the Snowy Owl encounter. I wish you to stay happy forever... #winteriscoming #birddetective -
Kar baykuşu ve mutlu bir adam. Hayatta mutluluğunuz daim olsun... @eminyogurtcuoglu

156💬

Loading...

English, Türkçe
-
Birds out of this world - This is my first encounter with fantastic looking Long-tailed Slyph, a species which belongs to Hummingbirds. When you encounter a such beauty after a long and tiring day, it takes everything and all your focus and you keep saying how beautiful you're, what kind of a bird you're and the most beautiful bird on earth! Probably it's one of those 🙂 In Ecuadorian mountains, it's the best way to end a day. A good lodge with some feeders. In background you hear the drumming of Powerful woodpecker. I was lucky enough to see a pair from terrace of the lodge! 🙂 Where should i go next?
-
Uzaylı kuşlar - Bu sinekkuşları arasında ilk kez karşılaştığım Uzun kuyruklu silf. Bazen bir ülkeye gitmeden önce kitapları karıştırdığınızda görmeyi çok arzuladığınız türler oluyor. Benim için bu kuş öyleydi. Ekvador'un tropik ormanlarında günlerce göremedik sonra yorulduğum bir günün ardından kaldığımız otelin terasındaki beslenme alanında gördüm. Ne yorgunluk kaldı ne başka birşey... Sürekli sen nesin ya deyip durmuşum 🙂 Arka planda duyduğunuz ses Güçlü ağaçkakan'ın taklama sesi. Bölgesini belli ediyor öteki ağaçkakanlara. Şansıma bir çifti silf gittikten hemen sonra görüp fotoğrafladım. Sırada nereye gitsem acaba?
-
@ayigibigez @kutupayisi @canoneurasia @zoomithalatofficial @birdpx

86💬

English, Türkçe
-
(Cups of Istanbul #13 - Mutual post with @seyyahart-)
My artist friend Berk Armagan drew it and i made the photo. I feel good about this collaboration and thought it would be nice to share it with you. He makes a series about cups of Istanbul and draws some famous icons of this ancient city. His 13th cup is actually a bird. Sea gulls of Istanbul! 🙂 So he came to me and we decided on Yellow-legged gull and after he finished the drawing, we took a ferry in Bosphorus from European side to Asian side a got this amazing shot. If you ever come here and take a ferry, the big sized gulls are Yellow-legged and smaller ones are Black-headed gulls (the gulls at bg are Black-headed) You can even catch some different species if you look carefully to feeding frenzy of gulls which follows ships to get some food. (More info about this on @seyyahart s page)
He drew this cup with two pencils, one brush and three types of colour and i made this shot with iphone 7! 🙂
-
(İstanbul’un bardakları #13 -@seyyahart ile ortak gönderi-)
Sanatçı arkadaşım Berk Armagan çizdi, ben çektim. Böyle bir çalışmanın içinde olmaktan ötürü mutluluk duydum. Kendisi İstanbul'un bardakları ile ilgili bir seri yapıyor. 13.bardağı İstanbul'un martıları'ymış. İstanbul'un en bilindik türü olan Gümüş Martı'yı çizmesine karar verdik. Tabi fonu martı dolu bir fotoğraf çekebilmem için ilk Beşiktaş-Kadıköy vapuruna atladık ve bu muhteşem fotoğrafı çektik. Martı demişken ufak bir bilgi, vapur arkasında gördüğünüz büyük boylu martılar Gümüş Martı, küçük olanlar Karabaş Martı 🙂 Yani küçük olanlar bilindiği gibi yavru değiller. Dikkatli bakarsanız başka türleri bile görebilirsiniz.
Berk bu bardağı iki kalem bir fırça ve üç renk kullanarak çizdi, ben ise iPhone 7 kullanarak 🙂
@iphone_servis

110💬

English, Türkçe
-
Animals are NOT our wares. I'm sure many of us do this but lets say it once again. Behave them like someone you love. In return, you will be blessed with pure energy of a living creature. Here in Antarctic islands, Southern elephant seals reaction is almost like a human when I say them I love you. What an amazing meeting... -
Buradaki birçok arkadaşım bünün zaten farkında ama hadi bir kez daha söyleyelim. Hiçbir hayvan malımız değildir, eşya değildir. Herhangi birine gerçekten sevdiğiniz bir insan gibi davranın, karşılığı hiç kirlenmemiş saf bir enerjiyi hissetmeniz olacaktır. Toprağa dokunmak gibidir, elektriği alır, dinlendirir, yeniler. Antarktika adaları’nda yaşayan Güney denizfilleri de onlara “çok tatlısınız” dediğinizde insan gibi mutlu oluyorlardı ☺️ Bunu gözlerimle gördüm, yaşadım. Ne mutlu bir karşılaşma..
-
#oceanwideexpeditions #canonsuzolmaz #comeandsee #kutupayisi #ayigibigez #zoomithalat

34💬

Loading...

#repost Unknown source. Never mess with a Capercaillie. They are very aggressive to intruders in their territories including humans. - Video bana ait değil alıntıdır. Büyük orman horozu, Türkiye’de yaşamıyor. Amerika, Avrupa ve Asya’nın kuzeyindeki uçsuz bucaksız ormanlarda yaşıyorlar. Orta Avrupa’da da varlar. Karşılaşırsanız pek bulaşmayın. Üreme dönemi yaklaşırken alanlarına yaklaşan herşeye sinir oluyorlar 😄 Çekinme ve korku sıfır. Bu videoda da güzel bir örneği olduğu için paylaşmak istedim. Bugüne kadar sadece İskoçya’da dişilerini gördüm. Buradaki bir erkek.

88💬

English, Türkçe
-
The birds and the #birddetective - First post from Thailand&Malaysia trip. It was a very tiring two weeks trip and i couldn't even find a moment to upload a new photo for you. It was tiring most of the time but i was smiling too. Here is one of those moments at Fraser's hill of Malaysia, we found a friendly flock of Long-tailed Sibia's with a single Silver-eared Mesia. Should i be in the same frame with birds more?
-
Kuşlar ve kuş dedektifi - Karar verdim bundan sonra belgelediğim kuş türleriyle birlikte poz vereceğim. 🙂 Tayland&Malezya gezimizden ilk kare. İki hafta süren bu seyahat benim için gerçekten yorucu geçti, foto yükleyecek bir dakika bile bulamadım açıkcası. Oldukça yoğun, yorucu geçse de yüzümün güldüğü zamanlar da çoktu. Bu, o anlardan biri. Uzun kuyruklu sibia'lar ve Gümüş kulaklı mesia'ları ziyafet başında yakaladık. Onlar ziyafetin başındayken bizi pek umursamadılar. Güzel bir görüntü oldu 🙂 Sizce kuşlarla kendimi daha çok mu çeksem bundan sonra?
-
@birdpx #canonsuzolmaz #comeandsee @iphone_servis #kutupayisi #ayigibigez #zoomithalat

97💬

English, Türkçe -
#winteriscoming special post ❄️ During Snowy Owl studies back in February 2017 at Canadian wilderness, we faced some really 'icy' conditions. Here, after three hours of passionate waiting outside and with adrenalin pumping in my blood, I hadn't felt that my face was frozen! What a weird feeling believe me, especially if you have a moustache and beard, moist from your breathe sticks and freeze and snow melts on your face again freeze on that icicle on your nose 😄 I love to have such a passion for 'something' in my entire life this strong! Find yours if you can’t here is a clue: #lifeisshortbirdit :) #birddetective -
Kış geliyor özel serisi! Hepiniz Kanada'nın meşhur kış soğuklarını bilirsiniz. Şubat 2017'de artık fotoğraflarına aşina olduğunuz Kar Baykuşu fotoğraflarımı bu uçsuz bucaksız kar düzlüklerinde çekerken gerçekten çok soğuk koşullarla karşılaştık. Bir sabaha -20C sıcaklık ile başladık ve üç saatlik aramalarımız sonucunda bir Kar Baykuşu bulduk. Onun vücuduma pompaladığı heyecan ve adrenalin ve bir yandan çektiğimiz müthiş fotoğraflar sayesinde ne yüzümü koruyan buff'ımın açıldığını ne de yüzümün donduğunu fark ettim. Özellikle bıyık ve sakalınız varsa çok garip bir his. Burnumda bir değişiklik hissediyordum ama bunun bir buz sarkıtı olduğunu elimi atıncaya kadar anlamadım 😄 Soluduğunuz nefesteki buhar, yüzünüze çarpan kar tanelerinin eriyip şarkıç üzerinde tekrar donmasıyla uzuyor. Ha belki biraz da 'sümük' 😂 Böyle bir tutkuya sahip olduğum için şanslı ve mutluyum. Siz tutkunuz nedir? Yoksa yardımcı olayım. #hayatkisahadikusa #ayigibigez - #birdpx #canonsuzolmaz

85💬

Loading...

English, Türkçe
-
(Winter is coming-5) Well, this is the last one for this #winteriscoming series however there are some places on earth where winter has no end! You know where I’m talking about. The southern ice cap of Planet Earth! Antarctica and its surrounding islands have a minor diversity in species accounts but big numbers of populations of each of these species. For instance these huge King Penguin colonies at South Georgia islands have very big populations at some beaches, easily you can call them kingdoms or cities of kings, help them to survive against extreme conditions of the continent. Brown ‘things’ are adult sized chicks :) Union is strength, even in nature! -
(Kış geliyor serisi-5) Bu kış serisinin son fotoğrafı. Ancak dünya gezegeninde bazı yerlerde kış hiç bitmez. Gezegenimiz güneyi, yani Antarktika kıtası buna en güzel örnek. Kıtada ve çevresindeki adalarda tür çeşitliliği çok azken, türlerin popülasyonları inanılmaz sayılarda. Buna en güzel örneklerden biri bu sert kış koşullarında hayatta kalmak İçin bir arada bulunan Kral penguenler. Bazı koloniler milyonları bulabiliyor resmen bir şehir nüfusu. Kralların krallığı demiştim ben bu muazzam uçsuz bucaksız kolonilere. Yavrularını çıkarmış Kral Penguen kolonisi üzerine kar yağarken onların en büyük gücü ise bir arada olmak. Onların hayatta kalmasını sağlıyor. O büyük kahverengi tüy yumakları, neredeyse erişkin boyutunda olan yavru penguenler. Soğuktan korunmak İçin ekstra kalınlıkta bir kürk giyiyorlar. Zamanı gelince o tüyleri döküp erişkin kıyafeti giyecekler. Birlikten kuvvet doğar... Doğada bile!
-
#canonsuzolmaz #comeandsee #kutupayisi #ayigibigez #wildlifeplanet #oceanwideexpeditions

37💬

English, Türkçe
-
(Winter is coming-4) The Caucasus mountains... One of the most charming, impressive, wild and remote mountains of the world. I love to be there. Especially the Greater Caucasus has lots of peaks over 5000 meters and has an effect on climate around. This Güldenstadt's Redstart only lives in these mountains over 3000 meters and in Himalayas. It's slightly bigger than a sparrow but it can survive some really hard contidions. In summer they are scattered and difficult to find but in winter time, because of  extreme weather of high-altitudes, they all make an altitude migration, spending the winter in deep gorges and valleys. Actually i like this bird, because it reminds me snow capped high mountains with its white cap. Here it enjoys an morning sun after an unexpected snow at night. -
(Kış geliyor serisi-4) Kafkas dağları... Kuş gezilerim sırasında gezdiğim onlarca dağ silsilesi arasında beni en çok etkileyen masalsı dağlar. Gürcistan'a giderseniz mutlaka gitmeniz gereken dağların başında Büyük Kafkaslar'ın en yüksek 7.dağı olan Kazbegi geliyor. Kışa doğru tekrar o taraflara bir sefer düzenleyeceğim. Bu dağlar o kadar yüksekki iklimi şekillendiriyor, endemik türler yaşıyor. Fotoğraftaki Büyük Kızılkuyruk 18 cm boylarında ve sadece 3000 metrenin üzerinde yaşayan zorlu koşulların kuşu! Yaz aylarında 3000 metrenin üzerinde onları bulmak oldukça zor. Hem seyrek oluyorlar hem de yaşadıkları yerlere ulaşmak çok zor. Ancak kış olduğunda toplu olarak dağların arasında alçak vadilere iniyorlar. Kışın sert koşullarında dağların yükseklerinde hayatta kalmak imkansıza yakın. Aslında bu kuşu en sevmemin ve kış serisine koymamın sebebi, başındaki beyaz takke. Bana başı dağla kaplı dağları hatırlatıyor :) Beklenmeyen bir soğuk ve karlı geçen bir gecenin ardından kuş burada sabah güneşinin tadını çıkarmakta...
-
#ayigibigez #kutupayisi #canonsuzolmaz #comeandsee #iphoneservis

52💬

English, Türkçe
-
(Winter is coming-3) Do you remember the Australian Pink Robin? Well, it has long-distance relatives in Europe called European Robin which probably many of us already recognize it. No pink but reddish orange is the colour this time on its breast and puff feathers in cold winters are easy to see. Actually it’s been called the Robin Redbreast since the 15th century. Yes, they mainly come to city parks in winter and you can see them easily everywhere. Almost all across Europe you can see them. Robins sing a beautiful song all year around with both sexes singing outside of the breeding season. Their autumnal song sounds slightly more melancholic. They will sing at night in urban areas by street lights. They are sparrow-sized very sweet birds and might come closer to you if you dig a patch at your garden to check if any earthworms are out. They are most popular and friendly urban birds and if you haven't met with a European Robin yet, this winter you have to see it! :) Send me your best Robin encounters of this winter and i might publish it! ;)
-
(Kış geliyor serisi-3) Pembe gerdan'ı kaçınız hatırlıyor. Hepimizin hayatına ansızın girdi ve bir numaralı kuş oldu :) Aslında yanıbaşınızda Pembe gerdan'ın yakın bir akrabası yaşıyor. Kızıl gerdan. Aramızdan bazıları, özellikle bahçesi olanlar mutlaka karşılaşmışlardır. Bu sefer göğsünde pembe değil ama kızıl-turuncu karşımı bir renk var. Bu 15.yüzyılda ona takılan bir isim. Soğuk bir kış gününde tüylerini kabartmış bir Kızılgerdan'la her an karşılaşabilirsiniz. Yazı ormanlarda geçiren Kızılgerdan'lar, kışı geçirmek üzere şehirlerimizdeki ufacık yeşilliklere gelirler. Her hangi bir parkta görmemek mümkün değil. Ayrıca Kızılgerdan'lar hem yazın hem kışın öter. Bazen de tipik "çıt çıtıtıtıtıt" sesiyle yerini belli eder. Yazın ötüşü daha nağmeli ve uzundur, kışın ötüşü ise daha melankolik. Yaz kış şunu söyler. "Burası benim alanım, başka hiçbir kuş girmesin" Yaz geldiğinde ise buna bir cümle ekler. "Müstakbel hayatım, yuva yerim hazır, gel çoluk çocuğa karışalım" Tabiki bunu söylerken asabi olmasını bekleyemezsiniz :) (...devamı ilk yorumda)

94💬

Loading...

English, Türkçe
-
(Winter is coming-2) 'Starling murmuration-a bird ballet' In winter as starlings gather in the evenings to roost, often they will participate in what is called a murmuration — a huge flock that shape-shifts in the sky as if it were one swirling liquid mass. Often the behavior is sparked by the presence of a predator like a hawk or peregrine falcon, and the flock's movement is based on evasive maneuvers. There is safety in numbers, so the individual starlings do not scatter, but rather are able to move as an intelligent cloud, feinting away from a diving raptor, thousands of birds changing direction almost simultaneously. Because the size of the flock doesn't matter, a huge flock is able to respond to a predator attack as effectively and fluidly as a small flock. No matter the size, the system works. If one bird changes speed or direction, so do others. To our eyes, it's magic, charm and dance!...
-
(Kış geliyor serisi-2) 'Sığırcık sürüsü - kuş balesi' Kışın milyonlarca Sığırcık, geceyi geçirmek için bir araya toplanır. Koca sürü bir arada tahmin edilemez üç boyutlu dev şekiller yaratır ve tek bir canlı gibi hareket ederler. Bu aslında etraflarında bir yırtıcı kuş olduğu zaman yaptıkları bir hareket. Onlara saldırmak isteyen bir doğan olduğunda türbülanslı ani manevralar yaparak hedef şaşırtırlar. Bu bir illuzyona sebep olduğundan yırtıcı kuş hedef belirleyemez ve saldıramaz. Sığırcıklar toplu olarak kalırlarsa başlarına birşey gelmeyeceğini bilir, sayılarda güven vardır. Bu yüzden yırtıcı kuş, Sığırcıkları gruptan ayırmaya çalışır. Bu hiç kolay bir iş değildir çünkü, Sığırcıklar bu işi ustaca ve zekice yaparlar. Üzerlerine dalan bir doğan olduğunda bile yüzbinlercesi aynı anda manevra yapabilir saldırıyı etkisiz hale getirebilirler. Sürünün büyüklüğünün bir önemi yoktur. Ne kadar çok kuş olursa aslında o kadar hayatta kalma şansları artar. Eğer yüzbinlerce kuşun içinde bir tanesi bile yön değiştirse aynı hızda hepsi yön değiştirir. Sanırım video bunu biraz hissettiriyordur. Gerçeğini izlemek kış zamanı sazlıklı göllere gidebilir ya da benim düzenlediğim turlara katılabilirsiniz.
#ayigibigez #canonsuzolmaz #birdpx #kutupayisi

99💬

Volume up - Sesi açın!
-
English, Türkçe
-
(Winter is coming 1) Japanese Cranes show respect and loyalty to each other to survive harsh winter of Hokkaido. They are also called Red-crowned or Sarurun Kamuy (God of the Marshes) Sometimes described as 'snow ballerinas', these cranes display in heavily falling snow. They sky-point and call, raise their wings and show off their drooping black tertial feathers.

The Japanese Crane is a potent icon. In symbolic form, Tancho, as it is known in Japanese, is the bird of happiness and long life. It is such a popular icon that it defines Japan, almost as boldly as do images of sacred snow-capped Mt Fuji, or the blazing sun on the white background of the national flag.

Almost man-high, and with a 2.5 metre wingspan, Tancho is long-lived, slow to mature, slow to breed. The epitome of grace, their winter courtship displays in the snow are moving to watch, they are like monochrome ballerinas.
-
(Kış geliyor serisi 1) Japonya'nın en kuzeyindeki Hokkaido adası'nda yaşayan Japon Turnaları, oldukça sert kışı geçirmek için birbirlerine bağlılık ritüeli yapıyorlar. Bazen Sazlıkların Tanrısı da denen bu muhteşem canlılara yoğun kar altında yaptıkları danslardan ötürü "Kar Balerini" lakabı da takılmış. Her tarafın karla kaplandığı dönemde karşılıklı bir şekilde başlarını yukarı kaldırıp dans ederken o müthiş seslerini duymak çok etkileyici.

Aynı zamanda bu turnalar oldukça etkili bir ikon. Japon halkı arasında o kadar çok seviliyorki, Japonya'yı tanımlayan figürler arasında en başlarda yer alıyor. Hatta tepesi her daim karla kaplı kutsal Fuji Dağı hatta beyaz fonlu ışıldayan güneşli bayrağından daha çok biliniyor.
Japon turnası bu değeri hak ediyor. Boyu insan kadar olan, kanatları 2.5 metrelik bir dev olmasının yanı sıra, uzun ömürlü, yavaş olgunlaşıp çoğalması da ona olan saygıyı artırıyor. Kışın buz gibi havada onları bulup, danslarını izlemek ve herşeyin siyah beyaz olduğu bir yerde kıpkırmızı taçlarını görmek gerçekten büyüleyici... -
#ayigibigez #birdpx #canonsuzolmaz #comeandsee #wildlifeplanet

114💬

Volume up - Sesi açın!
English, Türkçe
-
One meter long male Resplendent Quetzal - a bird from heaven... Some birds don't need explanation, video tells you everything! :) I think this video is one of my best! What do you think? I still remember the excitement of myself, my hands were shaking! Feel free to share with your friend and tag @birddetective -
Bir metre boyuyla cennetten inme Muhteşem Ketzal kuşu. Bazı kuşlar açıklamaya yazmaya ihtiyaç duymuyor, video herşeyi anlatıyor. :) En iyi videolarımdan biri olduğunu düşünüyorum. Çekim anı hayal gibiydi, izlerken siz ne hissettiniz? Arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. @birddetective etiketini unutmayınki, ben de göreyim ;)
-
#birddetective #eminyogurtcuoglu @birdpx @diegobirdingnature

199💬

Loading...

Türkçe, English
-
Kuş dedektifi'nin sıradan bir günü. Dünyanın en büyük sinekkuşu olan Dev Sinekkuşu ile Ekvador'un And Dağları'nda ilk karşılaşma anı. :) kertik no: 2700 (2700. gördüğüm kuş türü, dünyada toplam 10500 tür var.) Kuş gözlemi sadece kuşlara bakmaktan ibaret değildir. Kuşları ve doğayı merak eden, içinde keşif ruhu taşıyan, sınırlarını zorlayıp kendini tanımak isteyen insanlardır. Ona anlatılanlarla yetinmeyen, tabiat bulmacasının tüm parçalarını yerinde görmekten zevk duyan, onlara karşı sonsuz bir sevgi besleyen kaşif ruhu taşıyan insanoğlu da denebilir. Sıradan bir gezgin değildir. Tabiatın dilini bilir, algısı açıktır, gezi kitaplarında adı geçmeyen yerlere giderler böylece doğal kalmış kültürlerle, fotoğraf çekmek için sıra beklenmeyen tabiatla karşılaşırlar. Dünyanın her yerine dağılmış türleri görmek için gezmek bu yüzden beni çok mutlu ediyor. Siz de gidilemez denilen yerlere gidin, aşılamaz dediklerini aşın, bulunamaz dediklerini bulun, görülemez dediklerini görün. 3000. türe doğru adım adım... :)
-
An ordinary day for bird detective. The very first moments of finding Giant Hummingbird in high Andean mountains of Ecuador. That's my 2700th life bird out of 10500 in the world.
#birddetective #eminyogurtcuoglu #comeandsee #canonsuzolmaz #ayigibigez #kutupayisi #zoomithalatofficial #birdpx

31💬

Rainforest chorus in rain - Yağmurda yağmur ormanı korosu (while listening please stay away from loud places - sessiz bir yerde dinleyin.)
English, Türkçe
-
(Toucan series-4) In a remote part of Ecuador, Yellow-throated Toucans and Napo Tamarin monkeys make a collaboration. Monkeys eat the rind of the fruits so toucans reach easily inside of them. Toucans in return warn the monkeys if they see a predator around, like an eagle. If you want to find the tamarin monkeys, just follow toucans! Rain is not a rare sighting in a rainforest so all animals enjoy it however thunders might scary them a little bit. In the background of this video, you can here oropendulas and Musician wrens... This is Amazonian side of Andean mountains in Ecuador.
-
(Tukan serisi-4) Ekvador ormanlarının derinliklerinde, Sarı boğazlı Tukanlar ve ufak boylu Napo tamarin maymunları iş birliği yaparlar. Bu minik maymunlar, ağaçlardaki meyvelerin sert dış kabuklarını dişleriyle soyar ve meyvelerin bir kısmını Tukanlara bırakırlar. Tukanlar böylece meyvenin sulu yumuşak kısmına doğrudan ulaşmış olur. Bunun karşılığında ise Tukanlar, etrafta kartal gibi bir yırtıcı hayvan gördüklerinde maymunları uyararak saklanmalarını sağlar. Yağmur ormanında bu zor bulunan tamarin maymunlarını bulmak isterseniz Tukanları izlemeniz yeterli... Yağmur, yağmur ormanındaki hayvanlar için oldukça alışıldık bir şey olmasına rağmen, gökgürültüleri şen şakrak orman sakinlerini biraz ürkütebiliyor. Arka plandaki egzotik ötüşler oropendula'lara ve müzisyen çıtkuşu'na ait. Burası And dağlarının Amazon tarafına bakan etekleri...
-
#ayigibigez #kutupayisi #birddetective #canonsuzolmaz #comeandsee #zoomithalatofficial

63💬

English, Türkçe
-
(Toucan series-3) Why toucan family has a such big bill? Because, they are fighters of tropics and almost eat everything smaller than them. Emerald Toucanet in this case, has a varied diet, eating a wide variety of fruits as well as terrestrial invertebrates and small vertebrates. At one well studied site, 113 species of plants are reported from the diet and rarely consumes flowers of trees. They also eats a wide range of invertebrates, such as spiders, centipedes, orthopterans, homopterans, beetles, lepidopterans, flies, and hymenopterans... Vertebrate prey includes nestling birds and eggs, as well as small lizards and snakes and even mice and crabs! So say hi to this pretty looking little monster :)
-
(Tukan serisi-3) Peki tukanların neden vücutlarına oranla çok büyük gagaları vardır? Orta ve Güney Amerika tropiklerinde yaşayan Tukan'lar ormanın en büyük sakin görünen kabadayılarıdır da ondan. Yavaş hareket ederler, dikkatlice etrafı gözlerler ve kendilerinden küçük olan herşeyi yerler. Misal bu görece ufak boylu Zümrüt tukaneti, oldukça çeşitli bir menüye sahiptir. Meyvelere bayılırlar. Yapılan araştırmalardan birinde 113 çeşit bitkiyle beslendiği gözlenmiştir, nadiren de olsa ağaçların çiçeklerini de yerler. Reçel niyetine herhalde... Ancak bu ufak canavar, ormandaki omurgalı ve omurgasız hayvanları da tabiri caizze süpürür. Yedikleri omurgalılar arasında ufak kuşlar ve yumurtaları, yavru kuşlar, küçük kertenkeleler, yılanlar ve hatta fareler vardır. Omurgasızları saymakla bitmez ama örnek verirsek; örümcekler, çıyanlar, her türlü böcek, sinek, yusufçuklar menüsündeki aperatiflerdir. Ee ne diyelim, afiyet olsun. :) Kutup ayısı rüya takım sonuçları yarın açıklanıyor. Herkese bol şans
-
#ayigibigez #kutupayisi #birdpx #canonsuzolmaz #comeandsee #zoomithalatofficial

101💬

Loading...

Peace - Huzur (while listening please stay away from loud places - sessiz bir yerde dinleyin) -
English - Türkçe
-
(Toucan series-2) Do you think only people listen and enjoy the bird songs? No. Birds listen other birds and animals too. Here in the rainforests of Costa Rica, a Collared Aracari (a kind of toucan, smaller) is just doing that, listening the dawn chorus of the forest. There is one other creature in the video, guess what? A Howler Monkey.
-
(Tukan serisi-2) Sadece insanların mı kuş ve doğa seslerini dinlediğini sanıyorsunuz? Hayır. Tıpkı güzel bir kuş sesi duyduğumuzda hissettiğimiz bütünlük ve huzur gibi, tek başına olmak onlar için de birşey ifade etmiyor. Orman içindeki komşularının varlığını bilmek, sabah olduğunda onların seslerini duymak onlar için de önemli. Yoksa birşeylerin ters gittiğini anlıyorlar. Göle dökülen zehir ya da ormana giren testere gibi... Kosta rika ormanlarından bir Halkalı Arasari(küçük bir tukan türü) karnı tok, gözü pek tam olarak bunu yapıyor ☺️ Videoda bir yerde ürpertici bir ses var. Tahmin edin ne? Uluyan maymun! -
#ayigibigez #kutupayisi #canoneurasia #birddetective

56💬

(Ekleme: videoda bozukluk var. Yeni eklediğime bakın. Edit: a problem occurred in this video, I upload the original one, see next post.)
-
Peace - Huzur (while listening please stay away from loud places - sessiz bir yerde dinleyin) -
English - Türkçe
-
(Toucan series-2) Do you think only people listen and enjoy the bird songs? No. Birds listen other birds and animals too. Here in the rainforests of Costa Rica, a Collared Aracari (a kind of toucan, smaller) is just doing that, listening the dawn chorus of the forest. There is one other creature in the video, guess what? A Howling Monkey.
-
(Tukan serisi-2) Sadece insanların mı kuş ve doğa seslerini dinlediğini sanıyorsunuz? Hayır. Tıpkı güzel bir kuş sesi duyduğumuzda hissettiğimiz bütünlük ve huzur gibi, tek başına olmak onlar için de birşey ifade etmiyor. Orman içindeki komşularının varlığını bilmek, sabah olduğunda onların seslerini duymak onlar için de önemli. Yoksa birşeylerin ters gittiğini anlıyorlar. Göle dökülen zehir ya da ormana giren testere gibi... Kosta rika ormanlarından bir Halkalı Arasari(küçük bir tukan türü) karnı tok, gözü pek tam olarak bunu yapıyor ☺️
-
#ayigibigez #kutupayisi #canoneurasia #birddetective

58💬

English, Türkçe (mutlaka okuyun)
-
(Toucans series 1) Welcome to the new series of my favourite birds. TOUCANS! These huge billed rainforest birds are not always easy to see even though they are relatively large. In Costa Rica, you have fantastic opportunities to see them, such as this Keel-billed toucan. What next? A toucan, toucanet or aracari? -
(Tukan serisi 1) Çok istenilen kuşlardan olan Tukan serime başlıyorum. Rengarenk rujlu tukan'ı yakından görmek ancak Kosta Rika'da mümkün. Şimdi ise kuştan daha önemli müjdeli bir haber vereceğim, iyi okuyun. -
@kutupayisi destek verdiği gezginleri takipçiler ile buluşturmak için çok güzel bir adım attı. Sen de bir arkadaşınla birlikte, benim de katılacağım bir kampta bizimle olmak istersen ayigibigez.com ‘a gir ve formu doldur. Yapılacak çekiliş sonunda tüm masraflar bize ait bir haftasonu geçireceksin. Şimdi aşağıdaki notları dikkatlice okuyalım ve şartlara dikkat edelim :) - Katılmak için öncelikle @birddetective 'i takip etmelisin tabii ki :)
- Çekilişe katılmak için ayigibigez.com ‘daki formu doldurmak gerekiyor.
- Kamp 27-29 tarihleri arasında gerçekleşecek.
- İstanbul'dan ‪Cuma sabah‬ erken saatlerde yola çıkılacak.
- İstanbul'a dönüş için ‪Pazar öğlen‬ yola çıkılacak.
- Kamp yeri İstanbul’a 3 saat mesafede.
- Ulaşım Kutup Ayısı tarafından sağlanacak, İstanbul dışından katılmak isteyenlerin İstanbul’a ulaşım masrafları kendilerine aittir veya direkt kamp alanına gelebilirler.
- Yeme-içme Kutup Ayısı tarafından organize edilecek ama “ben yemeden duramam dersen” mutlaka yanında abur cubur vs getir :)
- Kamp mazlemeleri Kutup Ayısı tarafından sağlanacak ama sen yine de istersen özel malzemelerini getirebilirsin.
- Kazananlar için davetiye 2 kişiliktir. Organizasyona istediğin bir arkadaşını, eşini dostunu getirebilirsin.
- Formu doldurduktan sonra yorumlara mutlaka adını bırak ki takip edebileyim, hatta bence 2-3 arkadaşını tagle ki sana çıkmazsa belki ona çıkar, o seni götürür :) -Sorularınızı yine yorumlara bırakabilirsiniz :) #ayigibigez

312💬

English, Türkçe -
I was trying to take a wild Chestnut-breasted coronet on my finger but suddenly he decided to kiss it :) The touch of the tiny tongue was an indefinable feeling. My best video ever? -
Bu Kestane karınlı Koronet’in parmağıma konmasını istedim. Tam yaklaştığımda, elimi öpmeye ve dilini değdirmeye başladı. El öpenlerin çok olsun evladım... 😄 Bana ömür boyu unutmayacağım bir an yaşattın. Bu en iyi videom olabilir mi? Doğayı sevmek, doğanın kendisi olmaktır. Doğa olun, doğal kalın ☺️ -
#lifeisshortbirdit #birddetective

109💬

In extreme conditions of birding, if you have @asolospa boots your feet stay dry and you never fall, @marmot_mountain_europe keeps your body warm and comfortable, @lowe.alpine trekking bag carries all you need, @stanley_brand satisfies you with hot coffee service ready at all times. You don't have to worry about rain a lot if you have @canoneurasia body and lens, still watch out of slippery slopes of Ecuador. Well, they all work together good at @birddetective 's hands. -
Kuşların peşinde ekstrem koşullara maruz kaldığınızda, @asolospa botlar ayaklarınızı kuru tutar ve kaymazsınız, ,@marmot_mountain_europe giysileriniz su geçirmez ve rahat hareket etmenizi sağlar, @lowe.alpine çanta ihtiyacınız olan herşeyi taşır, @stanley_brand kahvenizi her an sıcak servise hazır tutar. Eğer @canoneurasia lens ve gövdelerine sahipseniz, yağmurdan çok çekinmenize gerek yok, genede bu oldukça dik yamaçlarda elinizde bazuka ile dolaşırken dengenizi kaybetmemeye dikkat edin. Gerçi bunların hepsi kuş dedektifinizin ellerinde iyi çalışıyor. :) -
Birddetective supporters/destekçileri: @kutupayisi @canoneurasia @birdpx #ayigibigez

72💬

English, Türkçe
-
(Birds of Ecuador series: 5) Sound the alarm! ALIENS ON EARTH 🙂 Only has a length of finger, Wire-crested Thorntails look like out of this world especially with those antennas. Maybe aliens are already here with bird life forms. It actually has a very different look from profile. check stories, i'll add that angle there. #alien @eminyogurtcuoglu
-
(Ekvador kuşları serisi: 5) Uzaylılar gelmiş. Kuş kılığında... Ekvador’da fotoğrafladığımız bu Antenli sinekkuşu bu dünyadan olmayacak kadar uzaylıydı. Sen kuş değilsin dedim ona zaten, kendini kuş sanıyorsun. Boyu işaret parmağı büyüklüğünde... Aslında bu kuş sadece bu açından böyle görünüyor. Yan profili oldukça farklı. Hikayeleri çek edin, orada paylaşacağım. -
#uzayli #ayigibigez #kutupayisi #zoomithalat #comeandsee #canonsuzolmaz

78💬

English, Türkçe -
A male Golden-tailed Sapphire sings his song under Ecuadorian rain. Let’s show @juliusdein and @zachking what real magic is, don't miss the 12th second in the video! Truly charming 😍 I want you to tag them in comments. Also #magic #shootforgreatness #yourshotphotographer -
Erkek Altın kuyruklu safir, Ekvador yağmuru altında dişileri etkilemek için kur şarkısını söylüyor. Gerçek bir mucize. Hadi @juliusdein ve @zachking 'e gerçek sihrin doğada olduğunu gösterelim. :) Yorumlarınızda etiketleyin lütfen. Aynı zamanda # yourshotphotographer #shootforgreatness #magic 'te etiketleyin. -
#birdpx @canoneurasia @kutupayisi

357💬

English, Türkçe -
What a lifer! Our Ecuador tour is on fire. This Andean Cock-of-the-rock was a long dream of mine and in a hide in Ecuador, we got amazing views of several males displaying. I'll have more time to post photos from now on. Crazy good birds, including mother feeds young Harpy eagle 😍#lifeisshortbirdit -
Yıllardır hayalini kurduğum, göreceğim günü merakla beklediğim bir türdü. And kaya horozu. Ekvador'da bu rüya da gerçek oldu. Bu dev gibi kuşu ormanın içinde gizlenmiş beklerken onlarca erkeğin bir araya gelip başlarındaki tüyleri kabartıp dişilere kur yapışını izlemek muhteşem bir duygu. Daha çok fotoğraf atmaya çalışacağım. Takipte kalın. Dünyanın en büyük ve güçlü kartallarından biri olan Harpy eagle(Dev pençeli kartal) yuvasına gittik, yavrusunu beslerken video ve fotoları var. :) #ayigibigez #kutupayisi #canonsuzolmaz #comeandsee #zoomithalat #hayatkisahadikusa #birddetective

68💬

English, Türkçe
-
(Ecuador series: 2) A Paradise Tanager. It’s that much simple and yes, that’s the name. :) There are 10.5k bird species in the world and this is one of the best for me. Seeing them like sparrows in a tree was a unique feeling. What do you think? Do you wish them as sparrows in your town? Well, they live in canopies of neotropics. Mostly not easy to see, you have to be in the right location with right timing. Well, I was very lucky :) ps: There is no internet for most of the time as we are mostly hanging in remote areas. -
(Ekvador serisi: 2) Bir Cennet tanageri. Kuşun ismini ben koymadım, kendiliğinden öyle :) Dünyada 10.500 farklı kuş türü var ve bu benim en önemlilerden biriydi. Oturmuş kahvenizi içerken karşınızdaki meyveli bir ağaca serçeler gibi üşüşmeleri müthiş bir his. Şehirlerimizde bunlarla yaşamak istemez miydiniz? Aslında serçeyle aynı boyda olsalar da bunlar neotropiklerdeki kanopilerde yaşıyorlar. Yani Güney Amerika’daki sık yağmur ormanlarında. O yüzden görmek hiç kolay değil. Doğru zamanda doğru yerde olmak gerekli. Evet kendimi şanslı hissediyorum :) dip not: Internet her gün çekmiyor genelde ormanın derinliklerinde olduğumuz için. -
#hayatkisahadikusa #ayigibigez #comeandsee #kutupayisi #canoneurasia #birddetective

36💬

English, Türkçe
-
Hi from Ecuador. A new country for me and a really exciting one with 1650 species of birds. Here I want to introduce you a long dream of mine. An unreal looking Sword-billed Hummingbird! Yesterday people asked me how it feeds and here is a good answer for you from a feeder we put in our lodge's garden. We were at high Andean mountains just yesterday but now in Amazonian lowlands. More than 30 Celsius degrees difference. But just in a few hours I'll show you a dinosaur. Check stories too. Stay birdie:) -
Dünyanın bir ucu Ekvador'dan selamlar. Benim için yeni bir ülke ve 1650 kuş türüyle oldukça heyecan verici. Burada size uzun zamandır görmeyi arzuladığım gerçek üstü görünen bir Sinekkuşu'nu göstermek istiyorum. Kılıç gagalı sinekkuşu. Geçenlerde hikayelerde izleyip nasıl beslendiğini soranlar için Ekvador serisine bununla başlamayı tercih ettim. 2800 metrede ormanın içindeki otelimizin bahçesine yerleştirdiğimiz yemliklere gelen bir tanesi. And dağlarında 3800 metreye kadar çıkıp efsane türler gördük. Şimdi Amazonlar'a indik. 6-7 derece sıcaklıktan 40 dereceye. Beynim yandı ancak birazdan dünyada dinazorlara en çok benzeyen kuşlardan birini bulmaya gideceğiz. Hikayelerde ;)😄 Selamlar, sevgiler.
#canonsuzolmaz #comeandsee #kutupayisi #ayigibigez #zoomithalat

53💬

English, Türkçe (okuyun mutlaka:)
-
(Birds in blue series: 5)
My last bird for the blue&red dressed bird series, not much different from the first one. A Shining honeycreeper, from Costa Rica close relative of red-legged. (Check 5 posts before) see how small changes make a huge difference with bright yellow legs and different blue plumage. This is also why also like birding a lot. You have lots of similar species makes it easier to learn and identify. Now I'm in a plane off to Ecuador, quiet excited, a first for me! Next series will be from birds of #ecuador :)
-
(Mavi kuşlar serisi: 3)
Mavili, kırmızılı kuşlar serisinin sonuncusu, ilk paylaştığım kuşla neredeyse aynı. Parlayan bal tırmaşığı! Kırmızı ayaklı bal tırmaşığı ile yakın akraba. (5 gönderi öncesine bakın.) Tip olarak neredeyse aynı olsa da bacak rengi ve desenlerin farklılığı onu tamamen ayrı bir tür yapıyor. Kuşları araştırmamın en sevdiğim kısımlarından biri bu. Birbirine benzeyen ama ufacık farklılıklar olan türler. Öğrenmenizi kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Şimdi Ekvador'a giden bir uçağın içindeyim. 15-16 saat sonra varmış olacak. Daha önce hiç gitmediğim bir ülke. Dünyadaki en fazla kuş çeşitliliğinin olduğu ülkelerden biri. Nasıl heyecanlandığımı tahmin edebilirsiniz .☺️ Bir sonraki seri Ekvador kuşlarından olacak. Hikayeleri ve gönderileri takipte kalın.
#ekvador #galapagos #lifeisshortbirdit #birddetective #ayigibigez #canonsuzolmaz #kutupayisi #comeandsee

62💬

EN: This post is not an advertisement, i make a draw for followers in Turkey. :) TR: Siz değerli takipçilerin oylamasından çanta önde çıktı. Dünyanın en kaliteli markalarından biri olan Lowe alpine çanta da iyidir. :) Kazanma şansınız olan çantanın tam adı 'Lowe Alpine Peak Ascent Trekking Çantası 32 Litre'

Çekiliş detayları aşağıdaki gibi;

1. @birddetective ve @kutupayisi instagram hesaplarını takip edin ve bu postu beğenin!

2. Yorumlara bu çantanızla yürüyüşlere çıkmak istediğiniz en az 3 arkadaşınızı etiketleyin!
3.Şansınızı 2 katına çıkarmak için kampanyayı instagram hikayenizde kendi yorumunuz ile paylaşın, @birddetective ', etiketlemeyi unutmayın ki, takip edebileyim. .
Bu kadar! Çekiliş sonuçlarını 10 Ekim'de açıklayacağım. (Canlı yayında çekiliş yapacağım. Saatini günü yaklaşınca yazarım.) O zamana kadar herkesin şansı bol olsun.

Dip not: Kampanya görünümlü hesaplar çekilişe dahiş edilmeyecektir. Hediye Türkiye adreslerinden birine gidecektir.
#ayigibigez #kutupayisi

748💬