din_sayfasi , İslam , Kuran

..🌹Hu🌹.. toprak gibi ol "Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!" [Hz.Mevlana Paylaşımlar sizindir

1,404 posts 159,962 followers 118 following

Evlenecek kızlara tavsiyeler

Erkek için de, kadın için de iyi geçinmek, fedakârlık ve sabır ister. (Külfetsiz nimet olmaz) buyurmuşlardır.
İyi geçinmek için, sıkıntılara katlanmak ve her zaman kendini haklı görmemek gerekir. Ben haklıyım demek geçimsizliğe yol açar.

Tecrübeli ve Müslüman bir annenin, asırlar önce kızına verdiği bir öğüt:
Doğup büyüdüğün, senelerce yaşadığın bir yuvadan çıkarak, yabancı bir yere gidecek, huyunu, suyunu bilmediğin bir insanla yaşayacaksın.
Sen ona yer ol ki, o sana gök olsun.
Sen ona ev ol ki, o da evin direği olsun.
Sen ona cariye ol ki, o da sana köle olsun.
Ona sıkıntı verme ki sevgisini azaltmasın.
Ondan uzak kalma ki, seni unutmasın!
Onun gözünü, burnunu ve kulağını koruyasın ki, gözü senden başkasını görmesin, senden başkasının kokusunu almasın ve senden hep güzel şeyler işitsin.

Evinde otur, ev ve el işleriyle meşgul ol!
Yiyecek, içecek hususunda o ne getirirse, onunla kanaat et ve şunu bunu alamıyoruz diye asla şikayette bulunma!
Koca hakkını kendi hakkın üzerine tercih et!
Kocanın akrabasının hakkını da önde tut!
İntizama ve temizliğe dikkat et!
Komşularınla iyi geçin, onlardan gelecek sıkıntılara katlan!
Bilhassa komşular arasında laf getirip götürme! Dedikodudan kaç!
Namazlarını vakit girer girmez kıl.

Aşağıdaki mektup, tecrübeli bir annenin kızına yazdığı nasihatlerdir:

Yavrum! Şimdi sana kırk yıllık evliliğimin tecrübelerine dayanarak bazı nasihatlerde bulunacağım. Bu nasihatlerime uyarsan dünyada mutlu bir ömür geçirdiğin gibi, ahirette de ebedi saadete ulaşırsın.

1- Kanaatkâr ol! Yani, kocan tarafından getirilen yiyecek ve giyecek her şeyi memnuniyetle kabul et! Çünkü, kanaat, kalbi huzura kavuşturur.

2- Söylenenleri daima iyi dinle ve kocanın meşru emirlerine itaat et!

3- Evin ve her şeyin her zaman, temiz, muntazam ve düzenli olsun!

4- Eşinin yemek saati ile uyku saatine dikkat etmelisin! Açlık insanı huysuz eder, uykusuzluk ise, öfkelendirir.

5- Evinin mallarını ve eşyasını iyi koru! Yaptığın işleri, iyilikleri başa kakma! İyiliğe karşı iyilik çabuk unutulur, fakat kötülüğe karşı yapılan iyilik unutulmaz.

18💬

Loading...

TELEFONUNDA KAYDIRMA OLMAYANLAR BURDAN OKUSUN
Anne karnındaki bir çocuğun ağzı vardır, gözü vardır, kulağı vardır, eli vardır, ayağı vardır. Bütün aza ve cihazatı tam tekmil verilmiştir. Halbuki bunların hiçbirine orada lüzum yoktur. Orada çocuk, gıdasını, göbeğinden annesine bağlı bir hortumla almaktadır.
Şimdi bu çocuk:
-Ya Rabbi! dese, şu hortum bana yetmektedir. Pekiyi şu ağza, şu göze, şu kulağa, şu ele, şu ayağa ne lüzum vardı. Hiçbir işe yaramamaktadırlar?
Herhalde ALLAH’dan şöyle bir cevap alacağı muhakkak:
- “Acele etme kulum, aklın almadığı şeye de burnunu sokma. Sen kısa bir müddet sonra öyle bir âleme gideceksin ki burada ‘her şeyim’ dediğin hortum, orada hiçbir şeye yaramayacak, kesilip atılacak. Lüzumsuz sandığın ağız, göz, kulak gibi şeylerde en lüzumlu cihaz durumuna geçecek.”
O çocuk bu gerçeklere inanmasa ve bir inkârcı olarak dünyaya gelse hakikaten hortumun işe yaramadığını, ebenin onu kesip kaldırıp attığını; lüzumsuz sandığı ağız, göz gibi cihazların devreye girdiğini, onlarsız olunmayacağını görse utanır mı, utanmaz mı? İnanmadığı için dizlerini döver mi, dövmez mi?
Şu anda bizde, tıpkı o çocuk gibi bir ananın karnındayız. 9 ay, 9 sene veya 90 sene sonra bir başka dünyaya doğacağız. O dünyanın adı ahiret. Biz şu anda dünya anamıza maddi hortumlarla, midemiz ile bağlı durumdayız.
Eğer biz:
-”İşte geçinip gidiyoruz. Ya Rabbi! Şu Namaza, oruca, hacca, zekâta, dine, imana, İslam’a ne lüzum vardı?” Dersek Rabbimizden şöyle bir cevap alacağımız muhakkak!
- “Ey kullarım! Kısa bir müddet sonra bu dünyadan çıkacaksınız. Öyle bir âleme götürüleceksiniz ki orada ‘her şeyim’ dediğiniz bu maddi hortumların hiçbiri işe yaramayacak. Lüzumsuz sandığınız namaz gibi, zekât gibi, hac gibi ibadetler de en lüzumlu şeyler durumuna geçecek. Orada insanlara arabasına, parasına, servetine ve suretine göre değil; kalbine ameline ve ibadetine, namazına göre değer verilecek.
Yani namazınız, zekâtınız, orucunuz, haccınız, hayır hasenatınız, ahirette sizin için her şey olacak. El olacak, ayak olacak, dil olacak, dudak olacak, villa olacak, havuz olacak, senet olacak, berat olacak, uçak olacak, sonu olmayan zenginlik ve saadet olacak kısaca Cennet olacak. @din_sayfasi

14💬

Cenab-ı Hak ile olan irtibatı kuvvetleştirmek “Ben Allah’tan (cc) kopmakla bu hale geldim. Öyle ise, ancak O’na (cc) yeniden bağlanmakla bu durumdan kurtulabilirim.” diyerek Cenab-ı Hak’la olan irtibatla kuvvetlendirilebilir.
Bir kutsi hadiste Allah (cc): “Bana yürüyerek gelene ben koşarak gelirim” buyurmaktadır.
Bu irtibatın kuvvetlenmesi için şunlara dikkat edilebilir: • Namazları Kuran’ın emrettiği şekilde huşu ile ve hakkını vererek kılmaya gayret göstermek. • Namazlardan sonra Peygamber Efendimizin (asm) bir sünneti olan tesbihati terk etmemek. • Sık sık Kuran-ı Kerim okumaya gayret etmek. Günde bir sayfa dahi olsa Kuran-ı Kerim'le veya Kur’an harfleriyle iştigal etmeye çalışmak. • Allah’ı (cc), O’nun yüceliğini, merhametini, sevgisini, azametini, kudretini, büyüklüğünü, adaletini, azabını vs. unutmamak ve sık sık hatırlamak. • Cenab-ı Hakka olan sevgi güçlendirilmeli hep taze tutulmalı.
Zihni günahlardan korumak
İnsandaki cinsel duygular, mahremiyet sınırları içinde korunur da tahrike maruz kalmazsa, sahibini akıl-mantık dışı kararlar almaya zorlamaz, utanacağı yanlışı yapmaya mecbur bırakmaz.
Gözler, (akıl denilen kumandanının) gözleyicileri, kulaklar; huni (telefon santrallari,) dil, tercümanı, eller; kanatları, Karaciğer; şefkat ve merhamet aracı, dalak; sevinç ve gülmek vasıtası, akciğer; nefes alma cihazı, böbrekler; hile ve düzenbazlık aleti, akıl ise bunların amiridir... Amir düzelirse, (yararlı = Rabbini bilen, iyi ile kötüyü, faydalı ile zararlıyı birbirinden ayırd eden bir kumandan ise,) idaresinin altında bulunan vücudun uzuv askerleri faydalı olur. Kumandan sapıtmış bozuk bir varlık ise askerleri de bozuk ve zararlı olur. (İmam Suyuti)
Nefse düşkünlükten vazgeçmek
Hz. Ömer (ra) buyurur ki: “ Şu nefisleri gemleyiniz, çünkü o sizi kötü amaçlara götüren bir kılavuzdur. Şüphesiz ki, bu hak ağır ve acı, batıl ise hafi ve hoştur. Kötülüğe yanaşmamak, onu işleyip tevbe ile gidermekten daha kolaydır. Nice bakış şehvet tohumu eker ve nice ani lezzet uzun süreli kedere yol açar.” DEVAMİ YORUMDA UZUN AMA OKUYUN👇👇🌷 @din_sayfasi

26💬

Loading...

HUZUR “
Allah’la atan bir kalpte..!
Huzursuzluk olmaz..! @din_sayfasi

13💬

AĞLAMAKTAN KÖR OLAN KIZ 😔😔 MUTLAKA OKUYALIM YANA KAYDIRARAK 🌷 @din_sayfasi

33💬

Bir yerde okumuştum ;
“Eğer nasip değilse insan
Dua etmeye bile üşenir “ yazıyordu.

Dua edebilmekte nasiptir....”
RABBİM DUA ETMEYE CÜMLEMİZE NASİP ETSİN.
#Amin @din_sayfasi
@carsafiserif_asktir paylaşım

98💬

Loading...

Sevmek bu kadar
Güzelse,kim bilir
Sevmeyi Yaratan
Ne kadar güzeldir.
@din_sayfasi #elhamdülillah

14💬

Al almayın Allah öyle
Bir yerden çıkarır ki
Kaldıramazsınız .. Allah korusun,#amin
@din_sayfasi

20💬

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ الرَّحِيم .
🌹
🌹
"Âllâh ve O'nun melekleri Peygamber'e hep salât ederler. Ey mü'minler, siz de Ona salât (ve dua) ediniz ve samimiyetle selam veriniz." (Ahzab, 33/56)
🌹#HayirliCumalar 🌹
.
⚪️
⚫️

@din_sayfasi @din_sayfasi .
.
⚪️
⚫️
#Allah #merhamet #hzmuhammed #namaz #nasip #huzur #kuran #inşirah #islam #mekke #hadis #dua #mevlana #Allahcc #tevekkül #dua #bismillah #melek #kunfeyekun #amin #elhamdulillah #dertetmeduaet #sevgi #kitapkurdu #ayetler #ilim #kitap #hayat #nasip #inşaallah #makkah

587💬

Loading...

(Üç şey iyilik hazinesidir: Hastalığı, musibeti, sadakayı gizlemek. Allahü teâlâ buyuruyor ki: "Mümin hastalanınca, ziyaretçilerine beni şikayet etmezse, etinin yerine daha iyi bir et, kanının yerine de daha iyi kan verip iyileştirir, günahlarını da affederim, ölürse rahmetime kavuşur.")[Taberani]

16💬

Üzülme can Allah seninle ❤️🌹❤️ Sen gönlünü ferah tut derdi veren dermanı vermez mi ☺️ Elhamdulillah verir dermanı Allah size derdi olanlardan eylemesin 🥀 Amin
@din_sayfasi

111💬

Cenab-ı Hakk'a ibadetini bırakmayan, kocasına itaate kusur etmeyen ve onun kazancını saçıp savurmayan, dünyaya getirdiği çocuğunu İslami terbiye üzerinde yetiştiren, iffet ve haya sahibi hanımdır. 
Resulullah Efendimize "Ey Allahın Resulu kadının hayırlı olanı hangisidir?" diye sorulmuştu. Resul-i ekrem Efendimiz buyurdular ki: "(Kocası yüzüne) baksa onu memnun eden, bir şey emretse itaaat eden, nefsinde ve malında, hoşlanmayacağı bir işte, kocasına muhalefet etmeyendir."

4💬

Loading...

Kıssadan Hisse/ Örümcek Ağı Dünya hayatında hep kötülük işleyen bir adamı ölünce cehennem kapısında bir melek karşıladı. Melek adama şöyle seslendi: "Hayatta iken tek bir gün bile birisine iyilik yaptıysan buraya girmeyeceksin. " Günahkar adam uzun süre düşündükten sonra, bir keresinde ormanda gördüğü örümceği hatırladı. Balta girmemiş ormanda yürürken önüne bir örümcek ağı çıkmıştı. Adam ağı bozmamak ve örümceği ezmemek için o gün yolunu değiştirmişti. Heyecan içinde o Günü meleğe anlattı. Melek adama gülümsedi ve ardından elini şaklattı. Gökten bir örümcek ağı inmişti. Adam bu ağa tutunarak cennete girebilecekti. Adam neşe içinde ağa tırmanırken cehennemden bazıları da bu ağa tutunarak cennete gitmeye çalıştılar. Ama adam ağın o kadar çok insanı taşımayacağından korkarak onları itmeye başladı. Tam o sırada ağ gerçekten koptu ve diğerleri ile birlikte adam da cehenneme düştü. "Yazık" dedi melek. "Bencilliğin, hayatında işlediğin tek iyiyi de kötülüğe döndürdü. O insanlara şefkat gösterebilseydin eğer, ağın herkesi taşıyabileceğini de görecektin."

23💬

HAYIRLI CUMALAR ❤️🌹❤️
Rabbim
Sevaplarınızı arttırsın
Günahşarınızı
Bağışlasın. Amin. Amin diyenlerden Allah razı olsun ...
@din_sayfasi

134💬

Loading...

Cumaniz mubarek olsun rabbim saglikli rizikli berektli nice cumalar nasip etsin insallah aminn ecmainn @din_sayfasi

23💬

@din_sayfasi “Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.”
(İsra suresi/32)
.
Ebu Hureyre (ra)’den, Hz. Peygamber (asv)'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:
Mümin zina ettiğinde, iman ondan çıkar. Onun üzerinde bulut gibi durur. Onu bıraktığında iman ona geri döner.
Ebu Davud, Hakim, Beyhaki
Bazı rivayetlerde “insan elbisesini çıkardığı gibi, imanı çıkar” denmiştir.
.
Zina Yapanın Ahiret Hayatında Başına Gelecekler :

Direk Allah’ın gazabı ile karşılaşır. Kabirden kalkıp mahşer meydanına giderken Allah’ın gazabı ile karşılaşır.
.
Cehennemde de kalmayı gerektirir. Cehennemde büyük azaplara düçar olur . (İbnu’l Cevzi)
.
Kötü bir şekilde hesaba çekilir. Ahiretin o çetin gününde yaptığı bu günahın cezasının hesabı çok çetin sorulur.
.
Haram ilişkiler meleklerin lanetine sebeptir.
Her sabah iki melek:
.
“Kadınlar yüzünden erkeklere, erkekler yüzünden de kadınlara yazık!” diye nida eder. (İbn-i Mace)
.
Zina, edenlerin yüzleri ateşle yanar. (Taberani)
.
Resulullah (s.a.v) buyuruyor ki: “Zina eden, (dünyada şer’i cezasını görmeyen) kimseler, kıyamet günü, yüzleri ateş renginde parlayacaktır.” (İmam Suyuti)
.
Zina yapanın vay haline ki ahiret hayatında direk Allah’ın gazabı ve daha neler onları bekliyor.
.
Peki sadece öteki tarafta değil, bu dünyada da Allah zina yapanı cezalandıracaktır.
.
Zinanın Yapanın Dünya Hayatındaki Başına Gelecekler .
Dünya hayatında zina yapan insanının yüzündeki nuru gider, zina yaptığı yüzünden neredeyse anlaşılacak hale gelir. Allahın verdiği o güzellik kişide kaybolur.
.
Fakirlik getirir. Geçimini bozar, huzurunu bozar, ömrünün bereketini giderir. Dünyadan nasıl gittiğinin farkında bile olamazsın.
.
Allah’ın rahmeti ,şefaati gider. Rabbimiz lanetlediği için ömrü kısalır, yani bereketsiz hale gelir.
.
Bunları duyduğu halde, halen zina yapan varsa gerçekten ahmaktır. Çünkü Allah zina yapana çok büyür bir azap olduğunu Peygamberimizde putperest olur diyerek zinanın ne kadar hayasızca, kötüce bir şey olduğunu bildirmektedir.
.
Günah işleyen hemen tövbe etsin
Günahlarına tevbe eden, hiç günah işlememiş gibidir.”Hz. Muhammed (s.a.v)
.
Alllah (c.c) bizleri zinadan ve tüm kötü alışkanlıklardan korusun
.
Doğru yol

121💬

Allah’ım beni bu dünyada
Yolunu kaybedenlerden
etme,beni koru. Amin
@din_sayfasi

149💬

@din_sayfasi Her insan ölümü tadıcıdır

Ey Muhammed! Senden önce de hiçbir insanı ölümsüz kılmadık, sen ölürsün de onlar baki kalır mı? Senin ölmenle rahata kavuşacaklarını mı sanıyorlar? (ENBİYA/34)

Allah, sizi yarattı, sonra da sizi öldürecektir. İçinizden kimi de, biraz bilgiden sonra eşyayı önceki bildiği gibi bilmesin diye, ömrün en kötü çağına kadar yaşatılır. Şüphesiz ki Allah çok bilgili ve büyük kudret sahibidir. (NAHL/70)

Sonra siz bunun ardından, muhakkak ki öleceksiniz. (MÜ'MİNUN/15)

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. (ENBİYA/35)

Sen elbette öleceksin, onlar da elbette öleceklerdir. (ZÜMER/30) Yaşatan ve öldüren Allah'tır

Öldüren de dirilten de O'dur. (NECM/44)

Hiç şüphesiz, göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. O, diriltir de, öldürür de. Size O'ndan başka ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı. (TEVBE/116)

Ondan başka hiçbir ilâh yoktur. O hem yaşatır, hem öldürür. O sizin de Rabbiniz, sizden önceki babalarınızın da Rabbidir. (DUHAN/8)

Aranızda ölümü takdir eden biziz ve bizim önümüze geçilmez. (VAKİ'A/60)

10💬

“İki ses vardır beni
Kendime getirin.,Biri
Ezan Sesi diğeri Sela
Biri hala yaşadığımı
Hatırlatır diğeri ,
Bu alemde misafir Olduğumu...”
@din_sayfasi #bu #alemde #misafiriz 🌹🌼🌹

22💬

Karıncanın sırtına,
Kendi ağırlığının üç mislini verip
Kuvvetlendiren ALLAH,
Senin sırtına kaldıramayacağın
Yükü verip kederkendirmez..
Tasalanma!
@din_sayfasi

41💬

Bu ayetler bize helal ve temiz nzıklan kullanmamızı, haram yollara, haramlara başvurmamamızı, yeryüzünde bir çok helal ve geçim vasıtalarının bulunduğunu, yeryüzüne dağılıp Allah'ın lütfundan bunları istememizi emretmektedir.
Haramlardan kaçınmak gibi helal kazanç sağlamak da farz bir emirdir. Hadis-i şeriflerde şöyle buyurulmuştur:
"En faziletli amel helal kazançtır." (2)
"En temiz ve üstün kazanç, kişinin el emeği ve her türlü dürüst alış-verişten kazandığıdır." (3)
"Helali aramak cihattır." (4)
"Helalin ne olduğunu öğrenip onu kazanmaya çalışmak her müslümana vacip (gerekli) dir." (5)

12💬

@din_sayfasi TELEFONUNDA KAYDIRMA OLMAYANLAR BURDAN OKUSUN

Ben, bir yıl önce kocamdan ayrılmıştım. Aramızda şiddetli anlaşmazlıklar olduğu için kocamla bir türlü anlaşamıyor ve geçinemiyorduk. Nihayetinde kocam beni terk etti ve ben de 2 çocuğumla birlikte çaresiz kaldım.
Kocamın beni terk etmesi üzerine dul olan annemin yanına sığındım ve orada çaresizce yaşamaya devam ettim. Her gün mutsuzdum ve hayattan umudumu kesmiştim. Hatta kimi zaman intihar etmeyi bile düşünüyordum. Çocuklarım Aslı ve Mert, tek dayanağım idi. Kocam, çocuklarını çok sevmesine rağmen onları 5-6 aydır bir kez bile arayıp sormamıştı.
Bir gün, annemin eski arkadaşlarından biri olan Meral abla bize geldi. Tabi ben, durumumu ve başımdan geçenleri anlatınca bana Ayetel Kürsi Duasını tavsiye etti. Ben, dualara fazla inanmazdım ama yine de bir sabah ne olur ne olmaz diyerek Ayetel Kürsi Duasını okudum.
O sabah duadan hemen sonra kalbime bir genişlik geldi ve yorulduğumu hissettim, gittim uyudum. Rüyamda kocamın eve geldiğini gördüm. Uyandığımda çok mutluydum. Aradan bir gün geçti ve kocam, tekrar bize dönerek pişman olduğunu ve bizi çok sevdiğini dile getirdi.
Kocamın en dikkat çekici cümlesi şu oldu benim için: “Dün sabah senin sesini duydum ve kalbim tekrar senin aşkınla doldu. Sana aşığım.”
Benim Ayetel Kürsi Duasını yaptığım zamanda kocam benim sesimi duymuş demek ki. Çok şükür şimdi çok mutluyuz.
.
Ayet- el kürsi okunan eve şeytan giremez. O evde büyü sihir gibi şeyler tutmaz.
Devamlı olarak ayet- el kürsi okumaya devam eden kişi hem dünyada hem ahirette büyük makamlara erişir.
Şehvete düşkün kötü ahlaklı ve kötü kişiler okur ve okumaya devam ederlerse durumları değişir. Ahlakları düzelir ve en iyi hale yönelmiş olurlar.
Ayetel Kürsiyi okuyan kendini güven içine alır. Cin şeytan ve insan zarar veremez.
Gece yatarken okuyan kendini güven içine aldığı gibi ailesini ve komşusunuda koruyup güven içine alır.
Her farz namazını mütakip Ayetel Kürsi okuyan ikinci bir namaza kadar korunmuş olur. Yatarken okuduğunda 2 melek onu korumakla görevlendirilir. @saitdavran

25💬